Gökova Haberleri Kasıtsız ve Doğruymuş - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Gökova Haberleri Kasıtsız ve Doğruymuş

Bu haber 04 Nisan 2018 - 1:02 'de eklendi ve 46 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

AK Parti Menteşe İlçe Başkanlığı hafta sonunda Cumartesi günü Yerkesik Damla’da muhtarlarla kahvaltılı bir toplantı yaptı. Toplantıda Milletvekili Nihat Öztürk ile AK Parti İl Başkanı Kadem Mete de hazır bulundu.

Milletvekili Öztürk ve İl Başkanı Kadem Mete “Muğla’yı betonlaştırdıkları, çarpık yapılaşmaya neden oldukları” savıyla CHP’li belediyeler üzerinden CHP’yi topa tuttu.

Hatta duyunca kulaklarıma inanamadım, Milletvekili Öztürk Gökova Körfezi’ni kastederek, “Bölgede betonlaşmaya göz yuman CHP’li yerel yönetimlerden, sahip olduğumuz doğal güzellikleri koruyacağız. Bölgede betonlaşmaya ve ranta izin vermeyeceğiz” dedi.

Evet, “Beni” gerçekten “Bi Gülmek Aldı.”…

AK Parti’nin kahvaltısıma gidemedim.

Bu yüzden, hafta başında Pazartesi günü CHP’li Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ve İl Başkanı Mürsel Alban ile Milletvekilleri Ömer Süha Aldan, Nurettin Demir, Akın Üstündağ ve Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş’ün düzenlediği kahvaltıya da gitmedim…

 

xx        xx        xx

AK Parti’nin Yerkesik toplantısı üzerine yazmadım. Bakalım Pazartesi günü CHP toplantısında ne olacak, onu da görelim de öyle yazalım diye düşündüm, ama AK Parti’nin kahvaltısında bulunmadığım gibi CHP’nin kahvaltısında da bulunmadım…

Alyans Restaurant’taki kahvaltıya katılsaydım, “AK Parti Muğla Milletvekili Nihat Öztürk ve Muğla İl Başkanı Mürsel Alban, bölgeyi sizin yaratacağınız betonlaşmaya ve ranta karşı koruyacaklarını söylüyorlar. Ne diyorsunuz?” diye soracaktım.

Soran da olmamış…

Sadece onlar değil, Şehir Plancıları Odası eski Başkanı Ali Özden Gürbüz’ün de Gökova Körfezi’nin imara açıldığını, bunun talan olduğunu söyleyenlere “İmar planı yapmayı talanla eşdeğer tutmanın aslında kaçak yapılaşmaya ve kaosa çanak tutmak olduğunu da unutmamalıyız.” diye karşı çıktığını belirtip, görüşlerini soracaktım.

Ali Özden Gürbüz’ün Bakanlar Kurulu Kararı ile ilgili Hürriyet’te çıkan haberi kasdederek “Ve asıl önemlisi bu tip haberlerin arkasında bu koylarda yıllardır dolaşan bir avuç yatsefası süren olduğunu da hiç unutmamalıyız.” dediğini, adeta buradan esinlenip, AK Parti İl Başkanı Mete’nin de Sit alanlarının imara açıldığını öne sürenlere yönelik “Entel ve danteller kahve içerken burada yaşananları bilmezler” şeklinde bir tespitte bulunduğunu vurgulayıp, “Ne dersiniz?” diyede soracaktım.

 

xx        xx        xx

Konu ile ilgisi yok, ama 50 yıllık CHP’li Eğitimci-Gazeteci Hüseyin Anıl’ı partiden neden attıklarını, Anıl’ın doğrudan temin ile ilgili sorularına yanıt vermekten neden kaçındıklarını sormadan edemezdim.

Bu soru ortamı gererdi. Kahvaltıya bu yüzden de gitmek istemedim. Üstelik o kadar çok soru var ki…

Mesela AK Parti Milletvekili Öztürk’ün sosyal medya üzerinden yönelttiği sıralı sorular var. 4 soru… O sorulara yanıt almak isterdim.

Mesela internet gazeteciliği yaptığı iddiasında olan bir sosyal medya kullanıcısı var. Hürriyet Gazetesi’nde Başkan Gürün’ün açıklamasına da yer veren Bakanlar Kurulu haberi çıktığı gün tezviratçılık yapan Kemal Önekli (Hayrettin Şaşmaz)…

Hürriyet’in haberi için Şehir Plancısı Ali Özden Gürbüz’ün açıklamasına dayanarak “Haber kasıtlı ve gerçekten uzak. Yani Türkçesi: Yalan. Gökova yalan haberi için ‘doğru olanı’ söyleyen irfanlı insan, değerli Şehir Plancısı dostum Ali Özden Gürbüz kardeşime teşekkür ederim” diyen Kemal Önekli neredeyse iki gün değişik şekillerde şu soruyu sordu:

Gazetelerin editörlerince, yazı işleri Resmi Gazete Yayın tarihi ile mahkemeye verme tarihini sorup araştırsın. 2018’de yayınlanan bir karar 2017 de nasıl mahkemeye verilir. Biraz izan lütfen.. İnsaf!!! Sayın Başkan Osman Gürün’e açık sorumuzdur… 15 Eylül 2017’de nasıl mahkemeye verilir yayınlanmamış bir karar? Daha yayınlanmasına 7 ay var??

Bu konuya açıklık getirilmesini isterdim…

 

xx        xx        xx

Pazartesi kahvaltıya gitseydim, kahvaltıyı düzenleyenleri sorularımla bezdirebilirdim. Öteki arkadaşlarımda “Yeter artık bizde varız” diyebilirlerdi. Pek öyle soru soran da olmamış, ama derlerdi… Kahvaltıyı düzenleyenler de beni pek sevmezler…

Ki ben Hürriyet Gazetesi’nin haberinden sonra yazdığım yazı ile sık sık olduğu gibi sosyal medyada Kemal Önekli ile karşı karşıya kaldığımda yanlarından birileri yanıma desteğe bile gelmediler… Gerçi benimde ihtiyacım yoktu ya…

Neyse ki Önekli’nin “Aylar önceden nasıl bildiniz de bu kararı mahkemeye verdiniz demezler mi adama? Sormazlar mı ki siz müneccim misiniz? Ya da olmayan kararı nasıl mahkemeye verdiniz sayın başkan?” diye devam eden sorularını kahvaltıda Mustafa İnci arkadaşım sormuş.

Başkan Gürün, Kemal Önekli’nin de anlayacağı şekilde şöyle anlatmış:

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı SİT Alanlarının derecelerinin yeniden belirlenmesi çalışması sırasında Büyükşehir Belediyesi olarak bizim görüş ve önerilerimizi de istedi. Bizde bildirdik. Ancak Bakanlık, 16 Mart 2018 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararına dönüşen kararı alırken bizim görüş ve önerilerimizin dikkate alınmadığını görünce Eylül 2017’de mahkemeye başvurduk.

Neymiş? Başkan Gürün, Bakanlar Kurulu kararına değil, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kararına karşı çıkmış… Bakarsınız Bakanlar Kurulu kararını da yargıya taşır…

Neymiş sayın Önekli, Başkan Gürün “müneccim” değilmiş. Olsaydı, aylar öncesinden Muğla’yı ayağa kaldırırdı!

 

xx        xx        xx

Başkan Gürün, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kendilerinden görüş istediğinde yaptıklarını anlatırken şöyle demiş:

Bizden görüş istediğinde konuyu meclise taşıdık. Meclisin görüşünü aldık, taslağa ilişkin önerilerimizi bakanlığa sunduk. Nitelikli Doğal Koruma Alanına yönelik Akbük ve Akçapınar önerilerimiz kabul edildi. Kıran Sahili ve Turnalı’da Köy Yerleşim Alanları sürdürülebilir olarak yapılmalı önerimizi kendilerine ilettik. Bu konudaki değişiklik bizim önerimizle yapıldı. Ancak yeni statülerin bütününe bakıldığında neyin nereye yapılacağı belli değil

Şehir Plancısı Ali Özden Gürbüz, Kemal Önekli’ye destek çıkarken, Gökova ve Datça Bölgesinde SİT alanları nedeniyle köylünün çocuklarına ev yapamadığını, 34 yıldır mağdur olduğunu belirterek, Bakanlar Kurulu’ndan çıkan düzenlemenin bu mağduriyeti gidereceğini söylüyordu. Aynı şeyleri AK Parti’nin yerel kurmayları da söylüyor!

Başkan Gürün de “Kıran Sahili ve Turnalı’da Köy Yerleşim Alanları sürdürülebilir olarak yapılmalı önerimizi kendilerine ilettik. Bu konudaki değişiklik bizim önerimizle yapıldı. Ancak yeni statülerin bütününe bakıldığında neyin nereye yapılacağı belli değil” diyor.

Kimse merak etmesin. Neyin nereye yapıldığını bir-iki yıl içinde hep birlikte görürüz…

 

xx        xx        xx

Başkan Gürün kahvaltıda Gökova paftasında yer alan korunan alan sınır ve statüleri ile ilgili bilgilendirmede bulunurken “34 bin 162 hektar olan 1. Derece Doğal Sit Alanları statüsü değiştirilerek Kesin Korunacak Hassas Alan olarak karada 12 bin 544 hektar, denizde 12 bin 544 hektara, toplamda ise 14 bin 991 hektara düşürüldü. 2. Derece Doğal Sit Alanları Nitelikli Doğal Koruma Alanı olarak karada 23 bin 530 hektara, denizde 3 bin 449 hektara ve toplamda 26 bin 979 hektara çıkarıldı. 3. Derece Doğal Sit Alanları da Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım Alanı olarak bin 353 hektardan, karada bin 994 hektara, denizde 56 hektara, toplamda 2 bin 50 hektara yükseltildi” demiş.

Başkan Gürün’ün açıklamaları elbette bu kadar değil. Ancak bu kadarı bile Hürriyet Gazetesi’nin haberinin “kasıtlı ve gerçek dışı” olmadığını ortaya koyuyor. Ki hala Bakanlar Kurulu da tekzip etmedi… Ancak haberin açıklık getirilmesi gereken yerleri var. Mesela “Birinci dereceden çıkarılan yerler hangi yerler?” gibi…

Yanıtlanması gereken çok soru var. Yarın devam edelim…

——————————                                                                        ——————————

GÜNÜN SÖZÜ: Sıradan insanlar gibi konuş, bilge adamlar gibi düşün; böylelikle herkes seni anlasın.

ÇİVİ

AK Parti Aydın İl Kongresi öncesi, 22 Mart’ta düzenlediği toplantıda kefen giyerek il başkanlığına aday olduğunu açıklayan işadamı Aydın Arabacı, partiden ihraç istemiyle İl Disiplin Kurulu’na sevk edildi.

Beni Bi Gülmek Aldı:))))

————————————————————————————————————————-

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets