Hüseyin Anıl neyin peşinde? - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Hüseyin Anıl neyin peşinde?

Bu haber 02 Nisan 2018 - 1:41 'de eklendi ve 49 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Son günlerde bu köşeden Eğitimci/Gazeteci Hüseyin Anıl’ın başta Büyükşehir Belediyesi olmak üzere belediyelere gönderdiği mektupları ve aldığı yanıtları paylaşıyoruz.

Hüseyin Anıl neyin peşinde?

Özellikle Büyükşehir Belediyesi olmak üzere belediyelerde CHP İl Başkanı Mürsel Alban tarafından yapılmış “doğrudan temin” iş ve Bank Asya ile iş yapmış belediye var mı yok mu, onun peşinde…

Anıl belediyelerden en son 30 Mart yerel seçimlerinden bu tarafa doğrudan teminle yaptırdıkları işlerin dökümünü istedi.

Tam da bu sırada Hüseyin Anıl İl Yönetim Kurulu’nun talebi ve İl Disiplin Kurulu’nun kararı ile partisi CHP’den ihraç edildi.

Ancak partiden atılması Anıl’ı sorgulamadan alıkoyamadı… Ayrıca Anıl, hakkında verilen ihraç kararını YDK’da itiraza hazırlanıyor. İtiraz dilekçesinin bir manifesto gibi olması bekleniyor…

 

xx        xx        xx

Hüseyin Anıl partisinden atıldıktan sonra da temposunu düşürmedi.

Mektuplar, Yanıtlar ve ‘Doğrudan Teminci’ Garip (!) Öyküler” başlıklı paylaşımlarının üçüncüsünü ve dördüncüsünü yaptı.

Varan 3” diye sunulan paylaşımda da “Varan 1 ve Varan 2” başlıklı paylaşımlarda belediyelere yöneltilen sorulara olduğu gibi yer verilmiş. Soruların özeti şu:

1- Mürsel Alban’a ait Alban İnşaat Ltd Şti veya Mürsel Alban’ın hissedarı ya da yöneticisi olduğu şirketlere ihale, pazarlık ve doğrudan temin yoluyla iş verdiniz mi?

2- Belediyeniz adına kapatılan Bank Asya’da hesap açılmışımdır?

Yanıt verebilen veriyor, veremeyen veremiyor…

Hüseyin Anıl’a şu ana kadar belediyelerden gelen yanıtlara bakılırsa;

Bank Asya konusunda “hiçbir zaman hesap açılmadığını” belirten Bodrum Belediyesi ile Milas Belediyesi, Ula Belediyesi ve Marmaris Belediyesi CHP İl Başkanı Mürsel Alban ile iş yapmadıklarını bildirmiş.

Ortaca Belediyesi de Mürsel Alban ile iş yapmamış, ama Bank Asya konusunda yanıt vermemişti. Dalaman Belediyesi de Bank Asya’da hesaplarının olmadığını bildirirken, Mürsel Alban konusunda yanıt vermemiş; Datça ve Yatağan Belediyelerinden de Mürsel Alban ile iş yapmadıklarına dair açıklama gelirken, Bank Asya konusunda gelmemişti.

Yanıtlanmamış soruların mektuplarını belediyelere yeniden yazdığını belirten Hüseyin Anıl,  “Varan 2” paylaşımında “.. gecikmeli de olsa, Muğla Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı Genel Sekreteri Hüseyin Daşgın imzasıyla, 06/03/2018 tarihli cevabi mektubu da aldık. Ancak cevabi yazıda, mealen ve kısaca söylersem, ‘mevzuat size yanıt vermeme müsaade etmiyor’ dediler, ser verdiler, sır (!) vermediler. Neden acaba?” demişti.

 

xx        xx        xx

Hüseyin AnılVaran 2” paylaşımının ardından yanıt gelmeyen ve eksik yanıt gelen belediyelere kargo ile birer soru mektubu daha göndermiş, “Bunların da yanıtlarını alır almaz yine size aktaracağım. Yanıtlarımı alamazsam da yasalar ve hukuk çerçevesinde gereğini yapacağımı muhataplarımın ve herkesin bilmesini isterim.” demişti.

Seydikemer hariç o belediyelerden yanıt gelmiş.

Köyceğiz Belediyesi Destek Hizmetleri Müdürlüğü’nden gelen yanıt oldukça ilginç. Belediye Başkan Yardımcısı Abdül Cemil Cem imzalı yanıt şöyle:

02.03.2018 tarihli dilekçenizle, 4982 sayılı Bilgi Edinme Yasası kapsamında Belediye Başkanlığımızdan bahsi geçen şahıs ve firmalalarla alakalı olarak talep etmiş olduğunuz bilgiler, aynı yasanın 6. maddesinde belirtilen esaslara göre, yetki belgenizin dilekçenizin ekinde olmaması sebebiyle talebiniz değerlendirilmemiştir.

Alkışlıyorum…

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Hüseyin Daşgın adeta Bilgi Edinme Yasası’nı yerle bir ederek “Yanıt veremem” diyor.

Bak AK Partili Köyceğiz Belediyesi ne kadar güzel yanıt vermiş…

 

xx        xx        xx

Tabi Yatağan’da işler karışık.

Yukarıda belirttiğimiz gibi Yatağan BelediyesiMürsel Alban ile işimiz yok” demiş, ama Anıl, “Varan 3” paylaşımında, “Yatağan’dan telefonla aldığım bir habere göre, Yatağan Belediyesi’nin bana gönderdiği mektubunda ‘bir sakatlık, bir iletişim hatası var’ gibi geldi bana.. Ya bana verdikleri bilgi yanlış, ya da ben soruyu doğru soramamışım. İşi alan başka, faturayı kesen başka durumları mı var, nedir bilemiyorum.” ifadesinde bulunmuş.

Yatağanlılarla arasında geçen bir diyalogu “Yukarıdaki paylaştığım yazıdan sonra, telefon açıp kendi bilgilerini paylaşanlar aşağı yukarı hepsi ağız birliği etmişçesine şöyle diyordu, ‘Hüseyin Abi yıllardır Yatağan Belediyesi’nin tüm ‘doğrudan temin’ işlerini Mürsel Alban alıyor, Alban İnşaat Ltd. Şti. yapıyor’ diyorlardı. ‘Sayın bakalım, o işler, hangi işler’ dedim. ‘Ohooo’ diye başladılar…” şeklinde…

Anıl, “Tüm Yatağan halkı biliyor ki, bu yapılan işler dışında da, bizim duyup bilmediğimiz başka işler de yapılmış olabilir. Faturayı kim kesmiştir orasını bilmesek de, işi alanın ve takip edip denetleyenin CHP Muğla İl Başkanı Mürsel Alban olduğunu hepimiz biliyoruz, diyorlardı.” diye devam ediyor.

 

xx        xx        xx

Hüseyin AnılVaran 4” paylaşımında AK Partili Köyceğiz Belediyesi’nin yazısı ile ilgili “Samimi bulmasam da yasal haklarıdır.” diyor. Ki, yetki belgesini de göndermiş…

Teşekkür ettiği CHP’li Menteşe Belediyesi ile ilgili “Menteşe Belediyesi sorduğumuz ilk sorunun yanıtı olarak, ‘Bahsedilen şahsa ‘Mürsel Alban’ı kastederek’ ait şirket ya da şirketlerine iş verilmemiş, yine Menteşe Belediyesi olarak Bank Asya’da da hiç bir zaman hesap açılmamıştır’ diyor. Teşekkür ediyoruz.” ifadesinde bulunuyor.

Bu arada ben bu yazımı kaleme alırken telefon görüşmemizde AK Partili Kavaklıdere Belediyesi’nden de yanıt geldiğini, Mürsel Alban’la ve Bank Asya ile ilişkilerinin olmadığını belirttiklerini söyleyen ve “Kavaklıdere Belediyesi’ne de teşekkür ediyorum. Geride Büyükşehir ile Seydikemer ve Köyceğiz kaldı” diyen Anıl 4’ncü paylaşımını şöyle noktalamış:

Bir dip not; Yasaları uygulayanların da bu sayfayı çok yakından takip ettiğini bilmenizi isterim. Hepinize en derin selam ve sevgilerimle.

 

xx        xx        xx

Hüseyin Anıl, “Mektuplar, Yanıtlar ve ‘Doğrudan Teminci’ Garip (!) Öyküler” başlıklı sosyal medya paylaşımlarından “Varan 5”i de ben bu yazımı kaleme alırken paylaştı. Anıl bu paylaşımında aynı soruları tekrarlarken, “Sevgili yoldaşlarım, değerli takipçilerim, Varan 1 – 2 – 3 – 4 diye dört yazı yayınlayarak, Muğla’daki, 13 ilçemizdeki ve Muğla BB’ndeki 4982 sayılı yasadan gelen bilgi edinme haklarımız çerçevesinde, CHP İl Başkanı’nın belediyelerle iş ilişkilerini sorgulamış, yine belediyelerimizdeki, Bank Asya hesaplarını soruşturmuştum. Bunlardan yanıtlarını alamadığımız ve yanıt vermek istemeyen belediyeler olarak, iki gurup belediye kalmıştı.” demiş:

Anıl, sözlerini şöyle tamamlamış:

Anlayacağınız gibi Muğla’nın 11 ilçe belediyesi, 4982 sayılı, bilgi edinme yasasına uygun olarak, mektuplarımızı yanıtlarken, yalnızca Köyceğiz Belediyesi, yetki belgemizi (!) sorgulamıştı, bunun üzerine ben de önceki gün gönderdim, belki noter onaylı yetki belgemizi gördükten sonra yollayacaktır. MBB ise başından beri 4982 kapsamında bilgi vermemek için direnmekte idi. Üçüncü mektubumuzda yanıt alamadık. Daha önce aynı yasa kapsamında, Ahmet Tan Karaosmanoğlu’na (2012 yılı içindeki tüm doğrudan temin işler listesini) ve bir yıl önce de bana (Zaman Gazetesi’ne verilen ilanlar listesinin tamamını) bilgi ve dokümanlarını veren Osman Gürün bu kez neden bilgi vermekten imtina etmektedir? Şimdi bu bilgi vermek istemeyenler kervanına, hiç bir yasal gerekçe göstermeden, Seydikemer Belediyesi de eklendi. Dilerim her iki Belediyemiz de, hatta diğer bazıları da, Muğla halkından herhangi bir bilgi saklamıyorlardır. Şimdilik bu kadar bilgi vermiş olayım, daha sonra gelen yazılarla birlikte yorumlarımı yazacağım. Sabrediniz ‘Az kaldı maraz kaldı, tavuk gitti horoz kaldı.’ Dilerim ‘Varan 6’ da işi bitiririz.

—————————————                                                       —————————————

GÜNÜN SÖZÜ: Bir şey kötü ifade edildi diye mutlaka yanlış değildir, mükemmel söylendi diye mutlaka doğru değildir.

ÇİVİ

CHP Gurup Başkanvekili Özgür Özel geçen Perşembe günü “Ekmeleddin olayı, MHP’nin demokrasiye kurduğu tuzaktı” dedi.

Beni Bi Gülmek Aldı:))))

—————————————————————————————————————————————-

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets