Muğla Mermeri Masaya Yatırıldı - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Muğla Mermeri Masaya Yatırıldı

Bu haber 20 Ocak 2018 - 0:32 'de eklendi ve 49 views kez görüntülendi.

Muğla’da ilk kez düzenlenen Mermer ve Çalıştayı çevre illerde de sağlanan geniş bir katılımcı kitlesi Menteşe İlçesi’nde yapıldı. Çalıştayda konuşan Muğla Mermerciler Derneği Başkanı Mustafa Ercan, “Muğla’da 10 bin kişiye istihdam sağlıyoruz. Sezonluk değil, 12 ay üretim yapıyoruz” dedi. Çalıştay’da mermer sektörünün sorunları masaya yatırıldı.

Muhittin Direk

Muğla Valiliği, Muğla Büyükşehir Belediyesi, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi (MSKÜ), Muğla Ticaret ve Sanayi Odası (MUTSO) ve Muğla Mermerciler Derneği işbirliğiyle düzenlenen Mermer ve Çevre Çalıştayı Gazi Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezinde gerçekleştirildi. Çevre illerdeki sektör temsilcilerinin de yoğun ilgi gösterdiği çalıştaya geniş katılım sağlandı. Çalıştaya Muğla Valisi Esengül Civelek, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mevlüt Kaya, İstanbul Maden İhracatçıları Birliği Başkanı Aydın Dinçer, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar, Kavaklıdere Belediye Başkanı Mehmet Demir, Muğla Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Bülent Karakuş, Muğla Mermerciler Derneği Başkanı Mustafa Ercan, akademisyenler, sektör temsilcileri katıldı.

Sorunlara gözümüzü kapatamayız

Çalıştayın açılışında konuşan Muğla Mermerciler Derneği Başkanı Mustafa Ercan, “Muğla her konuda Türkiye’nin göz bebeği, yeryüzü cenneti. Muğla’da mermer başta olmak üzere pek çok maden mevcut. Mermer kaynaklarımız Yatağan ve Kavaklıdere’de yoğunluk göstermekte. Mermer sektöründe işsizlik değil işçisizlik söz konusu diyebiliriz. Muğla’da 10 bin kişiye istihdam sağlıyoruz. Sezonluk değil, 12 ay üretim yapıyoruz. Kendi doğal kaynaklarımızı işliyoruz. Türkiye’de 2017 yılı mermer ihracatı 2.1 milyar dolar. Muğla’da turizm var bir de mermer var. Bu varlığa gözümüzü kapatamayız. Sorunlarını çözmemiz lazım” dedi.

Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mevlüt Kaya ise konuşmasında, 2017 yılında yüzde 25 büyüme sağlandığını, bunun hiçbir ithal girdisi olmayan bir para olduğuna dikkat çekti.

İstanbul Maden İhracatçıları Birliği Başkanı Aydın Dinçer ise 4 milyar 688 milyon dolar ihracat yapıldığına ve büyüme oranının her yıl yüzde 20-25 arasında olması gerektiğine vurgu yaptı. 2018 yılının madencilik için kritik bir yıl olacağına dikkat çeken Dinçer; “Daha çok üretim, daha çok ihracat yapmamız gerekiyor. Maden ihracatının yarısı doğal taştan yapılıyor. Turkish Stones (Türk taşı) markası algısının oluşturulması ve düşük fiyat uygulamasından kurtulmak gerekmektedir. Ayağı yere basan, gerçek doğal Türk taşının kalitesini tüm dünyaya göstermeli ve birim fiyatını arttırmalıyız” diye konuştu.

Çalıştayda konuşan Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, “Hedefler ve sektörün ülkemize sağlayacağı katkıların tespiti, sorunlar ve çözüm önerilerini belirlemek son derece önemlidir. Atık işlendiği ve bir değere dönüştüğü zaman artık olur, yaksa atık olarak kalır. Atığın en az olması için ne yapmalıyız? Artığı ise nasıl ekonomiye kazandırmalıyız? Bu sorulara birlikte cevap aramalıyız. Muğla mermerin değerini biliyor ve bu değerle gurur duyuyoruz” dedi.

MUTSO Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Karakuş madenciliğin ülke ekonomisinin lokomotif sektörlerinden birisi olduğuna dikkati çekerek, “İlimiz açısından ise madencilik, tarım ve turizm ile birlikte Muğla ekonomisinin üçlü sacayağını oluşturmaktadır. Madenciliği Muğla’da mermer özelinde değerlendirmek daha doğru olacaktır. Çünkü Muğla mermer rezervi açısından ülkemizde ve dünyada oldukça önemli bir paya sahiptir. Mermer sektörü ilimiz ihracat potansiyelini de oldukça yükseltmektedir. Çalıştayımızın amacı, mermer artıklarının değerlendirilmesi. Katma değeri yüksek ürünler üretiyoruz ancak artıklarımız ürünlerimizden bir hayli fazla. Oysa bu artıkların değerlendirilmesiyle ilimiz ve işletmelerimiz için çok daha fazla katma değer sağlayabilmemiz mümkün. Bu çalıştay ve sonrasında yapılacak çalışmalarla, siz sektör temsilcilerine yeni kapılar açmayı diliyoruz. Hem çevreye verilen zararı minimize etmek hem de elimizdeki nimeti tam kapasitede kullanabilmek temel hedefimiz” dedi.

Konuşmasında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile yapılan görüşmeler yapıldığına dikkat çeken Başkan Karakuş, mermerden elde edilen tozun, termik santrallerde kullanılabilmesi konusunda çalışmalar yapıldığını kaydetti.

Muğla’nın turizmde gözde, marka ve lider bir kent; tarımda güçlü bir kent olduğuna dikkati çeken Vali Esengül Civelek, “Sahip olduğu doğal kaynakları, mermer ve doğaltaş rezervleriyle ülke genelinde önemli bir yere sahip bir mermer kenti. İlimizin ekonomik yapısı içinde çok önemli bir yer teşkil etmekte. Son yıllarda artan üretim miktarı ve ihracatımızla gurur duyuyoruz ve sektör temsilcilerimize teşekkür ediyoruz. Mermer üretiminin doğada ve çevrede tahribat yaratmaması için artıkların yeniden değerlendirilmesi oldukça önemli. Bu artıklar çok ciddi bir ekonomik öneme sahip. Devlet, özel sektöre, Üniversite ve sivil toplum kuruluşları olarak, bir olalım kuvvet olalım. Atığın artığa dönüşmesinde gerekli çalışmayı biz gerçekleştirelim” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından üç oturum olarak düzenlenen çalıştay programına geçildi. Akademisyenler ve sektör temsilcileri tarafından çalıştay konusuna ilişkin sunumlar gerçekleştirildi ve sektörün sorunları ve çözüm önerileri konusunda fikir alışverişinde bulunuldu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets