Çalışma ve İş Kurumu Genel Müdürü Cafer Uzunkaya: "Turizmcilere teşvik artarak devam edecek" - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Çalışma ve İş Kurumu Genel Müdürü Cafer Uzunkaya: “Turizmcilere teşvik artarak devam edecek”

Bu haber 18 Ocak 2018 - 1:01 'de eklendi ve 28 views kez görüntülendi.

Muğla İl İstihdam Kurulu toplantısı için Muğla’ya gelen Çalışma ve İş Kurumu Genel Müdürü Cafer Uzunkaya, turizm bölgelerindeki turizm işletmelerine yönelik geçen yıl başlayan teşviklerin bu yıl da artarak devam edeceğini söyledi. Cafer Uzunkaya, başlatılan istihdama yönelik başlatılan seferberlikte geçtiğimiz yıl 1 milyon 57 bin 249 kişinin istihdamını gerçekleştirildiğini belirterek bu rakamın 70 yılı aşan İŞ-Kur tarihinin rekoru olduğunu kaydetti.

Kadir Tamer

Muğla İl İstihdam Kurulu toplantısı Çalışma ve İş Kurumu Genel Müdürü Cafer Uzunkaya ve Muğla Valisi Esengül Civelek’in katılımı ile Muğla Sanayi ve Ticaret Odası Başkanlığı’nda gerçekleşti. Toplantı için Muğla’ya gelen Çalışma ve İş Kurumu Genel Müdürü Cafer Uzunkaya, turizm sektörüne teşviklerin bu yılda devam edeceğini belirtirken geçtiğimiz yıl başlatılan istihdama yönelik seferberlik çağrısında İş-Kur’un 70 yıllık rekorunun kırıldığını söyledi.

Muğla Sanayi ve Ticaret Odası’nda gerçekleşen kurul toplantısında konuşan Çalışma ve İş Kurumu Genel Müdürü Cafer Uzunkaya, “2017 yılını çalışma hayatımız açısından istihdam seferberliğimizin verileri ve sonuçları itibariyle değerlendirdiğimizde tarihi bir rekoru kırdığımızı çok rahatlıkla ifade edebiliriz. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde 1,5 milyonu artı istihdamı hedef alan bir seferberlik başlatıldı. Bu seferberliğe tüm illerimiz cevap verdi. Muğla ise bu işin öncü ve lider illerinden birisi oldu. Tüm çevreleri ile işvereni ile işçisi ile odaları ile kamu kurum kuruluşları ve sivil toplumu ile etki ve katkı verdi. Neticesinde 1,5 milyonu aşan istihdamı gerçekleştirdik. Ama biz İş-Kur Genel Müdürü sıfatı ile şunu ifade etmeliyim, İş-Kur 70 yılı aşan tarihinde ilk defa İş-Kur kanalıyla işe yerleştirme sayısını 1 milyonun üzerine çıkarmıştır. 1 milyon 57 bin 249 kişinin istihdamını biz bu yıl gerçekleştirdik. Bütün bunlar hakikaten milletimizin istediğinde, tek yürek olduğunda aynı hedefe kilitlendiğinde neleri yapabileceğinin en bariz göstergesidir” diye konuştu.

Teşvikler artarak devam edecek
Turizm bölgelerindeki turizm işletmelerine yönelik geçen yıl başlayan teşviklerin bu yıl da artarak devam edeceğinin altını çizen İş-Kur Genel Müdürü Cafer Uzunkaya, “Turizm bölgesi olan illerimiz açısından teşviklerimiz artarak devam edecek. Geçen sene olan teşviklerimizin gerisinde olan hiçbir teşvikimiz yok. Turizm sektöründe de yetişmiş nitelikli eleman bulma ve özellikle iş gücünün bizden talep ettiği elemanı bulmakta tüm illerimizde zorluk çektiğimiz gibi aslında Muğla’mızda da bu zorluğu çekiyoruz. Bu yıl ilk defa özellikle işbaşı eğitim programlarına yönelik bütçemizi tarihi biri seviyede bir kaynağı Muğla’mıza aktarmış olduk. Hizmet sektörümüz, turizmimiz bu imkanlardan istifade etmiş olacak. Bunu belirleyecek olan İl İstihdam kurullarında, toplantısını yapacağımız bu kurullarda alacağımız ciddi kararlar, beklentiler bunu belirleyecek. Ama şunu çok rahatlıkla söyleyebiliriz, ilin tüm imkanlarını ve taleplerini karşılayacak bir yaklaşım içerisinde olduğumuzun bilinmesinde fayda var” dedi.

Talep nitelikli eleman

İş gücü piyasasının kendilerinden beklentilerinin nitelikli eleman olduğunu kaydeden Uzunkaya, “Bir yıl içinde 508 bin insanımızı kurslarımızdan, iş başı eğitim programımızdan, mesleki edindirme ve girişimcilik kurslarımızdan istifade ettirdik. Bu Türkiye tarihinde bir rekordur. 2000’li yılların başında sadece ve sadece bir yılda 10 bin kadının istihdam yapıldığı bir yerde biz bu yıl 357 bin kadınımızın, 361 bin gencimizin istihdamını gerçekleştirdik” dedi.
2018 yılı istihdam paketinde öne çıkan başlıklar hakkında da bilgi veren Uzunkaya açıklamasına şöyle devam etti:

“Geçen yılki teşvikimizde her bir artı istihdam edilene 773 lira diye ifade edebileceğimiz işverenimize ödeme kolaylığı, imkanı sağlamıştık. Bu sene bu rakam en düşük alanı 831 lira noktasında. Diğer taraftan 2 bin liranın üzerine çıkan, bunun dışında yine istihdamı arttırabilmek için bizim meslek kurslarımız işbaşı eğitim programlarımız özellikle üç ayla sınırlanmıştı. Altı aya kadar çıkan yine Megi projemiz ile birlikte 8 aya kadar, 9 aya kadar işin niteliğine göre işbaşı, hem mesleki eğitim edindirmeyi bir arada yürütebileceğimiz teşvikler ve yine ilk defa esnaflara yönelik 1 ila 3 eleman çalıştıran iş yerlerine yönelik alacakları elamanlarla ilgili imalat sanayiinde alacakları elemanlar ile ilgili ciddi, bir ay senden, bir ay bizden şeklinde yani bir ay maaşını işveren, bir ay maaşını İş-Kur’un ödeyeceği bir teşvik sistemimiz var. Yine özellikle sanayi kesiminde işbaşı programlarımız, eğitim programlarımıza katılan kadınlarımız adına bir pozitif ayrımcılık olmak üzere çocuklarının bakımı için ayda 400 liralık ayrı bir eğitim teşviki verilmektedir. Yine bunun yanında kurslarımız açısından ilk defa kupon sistemini Türkiye’de gerçekleştirmiş olacağız. Yani sayılamayacak çeşitlilikte yeni bir istihdam paketi ile 2018 yılında milletimizin huzurunda olacağız.”
Konuşmaların ardından Çalışma ve İş Kurumu Genel Müdürü Cafer Uzunkaya ve Vali Esengül Civelek başkanlığında Muğla İl İstihdam Kurulu toplantısı gerçekleştirildi.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets