Kılıçdaroğlu Geldi Geçti Muğla’dan… - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Kılıçdaroğlu Geldi Geçti Muğla’dan…

Bu haber 18 Aralık 2017 - 1:14 'de eklendi ve 23 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Kılıçdaroğlu geldi geçti Muğla’dan.

Peh, peh, peh,” diyen olmadı. Daha doğrusu diyebilen çıkmadı.

Kiziroğlu Kılıçdaroğlu Bey

Bir beyin oğlu, zor beyin oğlu

O ki “haksızlığa, adaletsizliğe” karşı olandır. Ala paça atına atlayıp giderken buyruğu açık ve netti:

Harcadığın her kuruşun hesabını millete vereceksin. Bu bizim namus borcumuzdur. Bu bizim millete borcumuzdur. Bizi onlardan ayıran temel nokta budur…

Bugünün “Kiziroğlu Mustafa” destanı yazılsa, türküsü yakılsa belki de böyle olurdu…

 

xx        xx        xx

Kılıçdaroğlu arkasında yanıtsız “Başkan adayı kim olacak?” sorusunu bıraktı.

Kılıçdaroğlu’nun GMKA Kültür Merkezi bahçesindeki konuşmasını tamamlarken Başkan Gürün için “Zor koşullarda görev yaptığını iyi biliyorum, ama o bundan sonrada sizlere en güzel hizmeti vermek için çaba harcayarak emek verecektir.” demiş olmasından erkenden anlam çıkaranlar, sevinip, teselli bulanlar olduğu gibi aynı anlamı çıkarıp üzülenler olmuş.

Oysa ne o, ne bu…

Hüseyin Anıl’ın yorumunu merak etmiştim. Çünkü hem siyasi kimliği hem de gazeteci kimliği var… O facebook paylaşımında “Muğla’da kuş kimin tepesine s.çtı?” diye sorup, “İşte bütün mesele bu.” dedi. Olmak veya olmamak der gibi…

Oysa mesele Kılıçdaroğlu’nun kimseyi işaret etmemiş olmasıydı!

Geçen Perşembe günü yaşanan “etkinlikte” o talih kuşu Muğla Muhtarlar Federasyonu Başkanı Kadir Gümüş olarak ortaya çıktı. Muhtarlar Toplantısı’nın orta yerine s.çtı…

 

xx        xx        xx

Ulaşım Çalıştayı” ve “Muhtarlar Toplantısı” basına ve hatta muhtarlar toplantısı ayrıca (içerde yer kalmadığı gerekçesiyle) parti üyelerine kapalı yapıldığı için, olup biteni sosyal medyada paylaşılan “yorumlardan” okumaya çalıştım.

En ilginç paylaşım Milas’tan Ahmet Siler’in paylaşımı oldu. Siler şöyle demiş:

Sayın Genel Başkanımız Muğla’mıza geldi gelmesine de bana göre yalnızca fotoğraf çektirmek için gelmiş gibi geldi. Dünden bu yana sosyal medyada fotoğraflara beğeni yapmaktan yoruldum. Birde hava alanında belediye başkanları, ilçe başkanları çiçek vermek için sıraya girmiş. Bir üyemiz hastane de yatsa bir tane çiçek göndermezler. Bizim işimiz diyorlar, çiçek fotoğraf… Biz yine işe götürürüz… Götürün bakalım nereye kadar? Bir tane köylü ile fotoğraf yoktu. Esnafla yoktu. Niye acaba? Köylü esnaf Genel Başkan’a bir şey derse biz nasıl izah ederiz diye korkudan yanaştırmadılar. CHP’nin kalesi Muğla’yı da böyle yapa yapa sonuna getiriyorsunuz hayırlı olsun hepinize.

 

xx        xx        xx

Yatağan’dan Ali Turbalıoğlu da “Sayın Kemal Kılıçdaroğlu bir daha Muğla’ya gelecek olursa lütfen eskiden genel başkan nasıl karşılanıyorsa öyle karşılayalım. Halk ile konvoylar yapalım, her köyden arabalarımızı süsleyelim. CHP bayraklarını asmaktan korkmadan, parası, gazı, benzini olmayana ortaklaşa para toplayalım.”  diyerek şunları söylemiş:

Eskiden genel başkanlar gelecek oldu mu, o gün insanlar işini gücünü bırakırdı. Şimdi ayağına araba göndersen gelmeyecek. Suçlusu ben değilim. Köylere gittiğimiz zaman başkanın yanına oturmazdık. Köylü otursun, fotoğraf çektirsin, sohbet etsin, mutlu olsun diye yönetim olarak karar alırdık. Dün genel başkanın yanında bir tane köylü gördünüz mü? Sizler her zaman beraber oluyorsunuz. Dün girişte küçük küçük Türk bayrakları vardı. Bir dahakine girişe baston da koyun, bu partide genç kalmadı. Bir o kadar fotoğraf var, hani bayanlar nerde? Hani dev gibi CHP bayrakları? Genel başkanın bile bir tane fotoğrafı vardı. Seçimden sonra CHP rozetini çıkardığınız gibi o dev bayrakları da sandığa mı dürdünüz? İktidara talip olan bir partinin genel başkanı kaç kişiye konuşuyor? Bence sizi eleştirenlere kızacağınıza, nasıl bu duruma geldik, kimler getirdi diye sorgulayın. Bu durumdan memnun olabilirsiniz ama bu parti kimsenin babasının malı değil.

Yorum yok…

 

xx        xx        xx

Ali Turbalıoğlu’nun yorumuna, Muğla Belediyelerimizin halkla ilişkiler görevlilerinden biri de “Valla bravo Ali abi doğru söylüyorsun. Eskiden genel başkan geldiği zaman kilometrelerce konvoy oluşur, şehirde halk coşkuyla karşılardı.” diye.

Adını vermedim, başına iş gelir… Dediği gibi olurdu. Şimdi Kılıçdaroğlu geldi geçti, haberi olmayan Muğlalılar var!

Eski sendikacılardan Ali Akalp de “Çok doğru şeyler yazmışsın Ali bey, aynen katılıyorum.” derken, eski belediye başkanlarından Kazım Turan şu ifadelerde bulunmuş:

Bravo Ali. Eskiden bırak genel başkanı, genel sekreteri bile karadan gelirken büyük konvoylarla taaa Denizli’den daha ilerideki Honaz’da karşılar, Muğla’ya öyle getirirdik. Tabii bunun için 15-20 gün önceden en küçük köylere kadar duyurular ve ulaşım çalışmaları yapardık. Genel Başkan’ın Muğla programı zannediyorum 20 gün önceden belliymiş. Siz bir gün önce (oda bir gün önce) facedeki duyurudan başka bir duyuru, afişleme, ulaşım organizasyonu gibi şeyler duydunuz mu? Böyle yapa yapa partililerde heyecan da kalmadı. Bu tür çalışmalar gençlere yaptırılırdı. Dolayısıyla gençler partiye daha çok sahip çıkardı. Böyle görevler olmayınca şimdi gençlikte azaldı ne acı ki. Çünkü gençler heyecan bekler.

 

xx        xx        xx

Tes-İş Sendikası Yatağan Şubesi Teşkilatlanma Sekreteri Kemal Özcan’ın paylaşımı ise müthiş bir gözlem olmuş…

ÖzcanCHP Kefalet Makamı Değil” başlıklı paylaşımında CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun Muğla’da toplu açılış ve temel atma törenine katıldığını anımsatarak, “Muğla’nın plaka işareti 48. Açılışı yapılan tesis veya her neyse onun da sayısı 48. Bu bir tesadüf müdür, yoksa bilinçli olarak mı yapılıyor bilmiyorum?” diye sormuş.

Özcan’ın kendi sorusuna yanıtı şöyle olmuş:

O zaman Adana’da hiç toplu açılış yapılamayacak demektir bu.

Ardından çektiği fotoğrafı şöyle paylaşmış:

Platformda uzunca bir masa ve üzerine sıralanmış kırmızı butonlar. Miting desem, miting değil, (Ben de yukarıda ‘etkinlik’ demiştim) basın açıklaması desem o da değil. Sanki devlet töreni.. Sanki kürsüde konuşacak olan Muğla valisi.

 

xx        xx        xx

Tes-İş Sendikası Yatağan Şubesi Teşkilatlanma Sekreteri Kemal Özcan yukarıdaki Ali Turbalıoğlu’nun saptamasına benzer bir saptamada da bulunmuş:

Alanda, kürsüde ve binanın cephesinde asılan posterlerin içinde altı oklu parti bayrağı yok.

Kameralardan uzak birkaç tane gördüm. Muğla büyükşehir bayrakları ve Türk bayraklarını asmışlar. Partinin bayrağını asmaya çekiniyorlar.

Neden?

Parti bayrağı asmaktan neden çekinilir ki?

Büyükşehir’de daire başkanlarından çalışanlarına genellikle sağ görüşlülere iş verilmesi ile ilgili bir soruya Başkan Gürün’ün “Sağ partililerin oylarına talip olmayacak mıyız?” diye karşılık verdiği söylentisi de oldukça yaygın.

Acaba bu anlayışın sonucu mu?

Ki Kemal Özcan da yazısında “Partizanlık yapıyor derler de oy vermezlerse ne yaparlar sonra?” demiş.

 

xx        xx        xx

Biraz ağır olmuş, ama Kemal ÖzcanPartiyi ön plana çıkarmaktan korkuyorlar. Aynı AKP genel başkanı olan Reis’in taktiği..” diye devam  etmiş ve şu uyarıda bulunmuş:

AKP’yi ve Reis’i taklit ederek iktidara gelmeyi düşünüyorsanız, aslı varken kimse taklidine oy vermez!

Yukarıda Muğla Muhtarlar Derneği Başkanı Kadir Gümüş’ün Muhtarlar Toplantısı’nın orta yerine ettiğine vurgu yapmıştım.

Tabi Hüseyin Anıl’ın asıl muradı “Kılıçdaroğlu Başkan Gürün’ü işaret etti mi?” sorusunun yanıtını almak. Önceki günkü “Kılıçdaroğlu ‘Başkanımız Nerede’ Dedi… (!)” başlıklı yazımda da “Başkan Gürün’ü işaret etmedi” dedim.

Yarın “Neden etmedi?” onu paylaşırız…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

4 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets