Muğla hastanesini istiyor - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Muğla hastanesini istiyor

Bu haber 30 Kasım 2017 - 1:38 'de eklendi ve 29 views kez görüntülendi.

Muğla Tabip Odası tarafından düzenlenen ‘Basamaklı Sağlık Sistemi nedir? Muğla’ya 2. Basamak Devlet Hastanesi Neden Gereklidir’ isimli forumda Menteşe İlçesi’nin bir an önce 2. Basamak Devlet Hastanesi’ne kavuşması gerektiği ortak görüş olarak benimsendi.

Kadir Tamer

Muğla Tabip Odası tarafından ‘Basamaklı Sağlık Sistemi nedir? Muğla’ya 2. Basamak Devlet Hastanesi Neden Gereklidir’ isimli forum bugün Konakaltı Kültür Merkezi Nail Çakırhan Salonu’nda gerçekleşti. Foruma Muğla Sağlık İl Müdürü Cihan Tekin, Ak Parti Muğla İl Başkanı Kadem Mete, CHP Muğla Milletvekili Nurettin Demir, Muğla Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Cumhur Çoban, Muğla Büyükşehir Belediyesi Sağlık Daire Başkanı Hacı Koç, Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Nevrez Hürriyet Aydoğan, Sivil Toplum Kuruluşu üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

Forumun açılış konuşmasını yapan Muğla Tabip Odası Başkanı Dr. Hakkı Turan katılımcılara sağlık sisteminde birinci, ikinci ve üçüncü basamak hastanelerin görevleri ve işlevleri hakkında çeşitli bilgiler verdi.

Yeni hastanenin hizmete girmesi ile birlikte Muğla’nın modern bir hizmet binasına kavuştuğunu kaydeden Hakkı Turan, “Merkez ilçemizdeki hastanemiz fiilen 460 yataklı ve yatak doluluk oranı yüzde yüz idi. Şimdi yeni bir 3. basamak ve 560 yataklı Eğitim ve Araştırma Hastanemiz oldu. Bu hastanenin radyasyon onkolojisi, anjio, organ nakli, tüp bebek gibi bazı bölümleri henüz açılmamasına karşın son iki haftada yatak doluluk oranı yüzde 80’i geçti. Bu bile tek başına şehir merkezinde 2. basamak devlet hastanesinin gerekliliğinin bir göstergesidir. Bir yerde 2. basamak hizmet hastanesinin olmaması ya da 2. ve 3. basamağın tek hastanede ortak kullanım şeklinde olması durumunda ise sağlık sorunu olan hastaların direkt olarak üçüncü basamağa müracaat etmeleri aşırı yığılmalara ve hizmetlerin aksamasına sebep olmaktadır” diye konuştu.

Menteşe İlçesi’nin 2. Basamak Devlet Hastanesi’ne ihtiyacı bulunduğunu kaydeden Turan, “Gerçek anlamda 3. basamak tedaviye ihtiyaç duyan hastaların tedavileri gecikebilmektedir.

Aynı zamanda 3. basamağın asli görevi olan eğitim ve araştırma faaliyetlerinde sıkıntılara yol açmakta eğitimde kalitenin düşmesine yol açmaktadır. Muğla Tabip Odası olarak elbette ki; şehir merkezinde bir hastane olmaması nedeniyle, halkın sağlık hizmetine erişimindeki zorluklar ve aldığı sağlık hizmetinin kalitesi birincil kaygımızdır. Öte yandan Dünya Sağlık Örgütü’nün, ‘sağlık aynı zamanda sosyal yönden tam bir iyilik halinde olma durumudur’ diyen tanımından yola çıkarak şehir merkezinde sosyal ve ticari dokuyu bozmayan 400 yataklı bir 2. basamak devlet hastanesi talep ediyoruz” dedi.

Daha sonra söz alan CHP Muğla Milletvekili Nurettin Demir, sağlık konusunun önemli bir konu olduğunu belirterek, “Yeni hastanemiz gerçekten Muğla’ya ve halkımıza yakışır bir hastane oldu. Bu konuda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Yeni hastanenin hizmete girmesi ile birlikte Menteşe İlçesinde talep edilen 2. Basamak Devlet Hastanesi isabetli bir karardır. Çünkü biz Muğla’nın sağlık turizmi konusunda ön plana çıkmasını arzu ediyoruz. Muhalefeti ile iktidarı ile birlikte halkımızın talebi olan 2. Basamak Devlet Hastanesi’ni kazandırmamız hem sağlık turizmi konusunda hem de bölgesel ekonomiye büyük bir katkı sağlayacaktır. Bu anlamda Menteşe İlçesi’ne yani bir hastanenin yapımı konusunda her tülü desteği vermeye hazırız” dedi.

Muğla Büyükşehir Vekili Cumhur Çoban, yaptığı konuşmasında Menteşe İlçesine yapılması istenilen hastane konusunda Büyükşehir Belediyesi ve Menteşe Belediyesi olarak her türlü desteği vereceklerini kaydetti.

Görüşlere karşı olmadık

Forumda konuşan Muğla İl Sağlık Müdürü Cihan Tekin, “Bizler sağlık camiası olarak yaptığımız görüşmelerde hiçbir zaman bu görüşe karşı olmadık. Bizlerde sizin gibi 2. Basamak Devlet Hastanesi’nin halkımızın ulaşımına yakın bir noktada olması yönünde talebimiz var. Bu konuyu Sağlık Bakanımıza ilettik ve Menteşe İlçesi’ne bir hastanenin yapılması gündeme geldi. Tahmini olarak 2018 yada 2019 yılı yatırım programına alınmasını bekliyoruz. Bunun yanında biz Muğla halkına biz bu hizmeti en hızlı nasıl getirebiliriz noktasında bir çalışma başlattık. Eski hastane alanında ki A ve B blokları gerçekten sıkıntılı. C ve D bloğun çalışmasını yaptırdık. Orada yatak kapasitesi olarak 400 yataklı bir hastane çıkmıyor. Bu tarafta yapabileceğimiz hastanenin yatak sayısı 120’ye çıkabiliyor. Dolayısıyla bu noktada çalışmalarımızı yapıyoruz. Bakanlığımız ile bunu görüşüyoruz. Çalışmalarımızı tamamladığımız zaman gerekli açıklamaları yapacağız. Bunu da en kısa sürede yapmak istiyoruz. Bakanlığımıza çalışmamızı sunup Muğla halkının istediği, özlemini duyduğu sağlık hizmetini vermek istiyoruz” dedi.

Taleplerin takipçisi olacağız

Ak Parti Muğla İl Başkanı Kadem Mete, eski hastane alanının Sağlık Bakanlığı’na ait olduğunu belirterek, “Bizler siyasetçi olarak görevimiz Muğla’ya her ne lazım ise, ne yapılması gerekiyor ise iktidarı ile muhalefeti ile bunun takipçisi olmaktır. Burada bu işin mutfağında olan doktorlarımız 2. Basamak konusunda taleplerini dile getirdiler. Eski hastanede bulunan A ve B blok depreme dayanıksız binalar ve o binalar kesinlikle yıkılacak. Ancak bu yer Sağlık Bakanlığı’nın yeri. Orada başka hiçbir şey yapılmayacak. Sağlık Bakanlığı’nın yapacağı araştırmalar, sizlerin talepleri sonucunda oraya yapılması istenilen hizmet konusunda biz bunun takipçisi ve talepçisi olacağız. Muğlalılar olarak, halkımızın ve belediyemiz ile bir an önce bu talebi çözüme ulaştırmak için katılım gösterelim” dedi.

Yaklaşık 2.5 saat süren forum katılımcıların görüşleri ile sona erdi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets