“Muğla’da Muğlalılar Da Var” - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

“Muğla’da Muğlalılar Da Var”

Bu haber 27 Kasım 2017 - 0:45 'de eklendi ve 71 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Muğla siyasette ilginç bir hale geldi. “Nerede o eski bayramlar?” der gibi “Nerede o eski il başkanları?” denmeye başladı…

Öyle ki sonunda sosyal medyada “Muğla’da Muğlalılar da var” diye bir slogan dolaşmaya başladı.

CHP İl Başkanı Mürsel Alban Erzurumlu.

MHP İl Başkanı Mehmet Korkmaz Sivaslı.

AK Parti İl Başkanı Kadem Mete Rizeli.

İYİ Parti İl Başkanı da “ithal” mi olacak diye merak ediyorduk, olmadı… İYİ Parti İl Başkanlığına geçen hafta 12 yıl Türk Sağlık Sen Muğla Şube Başkanlığı yapmış olan İncilay Gezgin Şekerdağ atandı. Kendisine nereli olduğunu sordum, “Pisili” dedi… Yani şu bizim Yeşilyurt

İncilay Gezgin Şekerdağ’ı bir başka yazımda ele alırız.

 

xx        xx        xx

Muğla siyaset gündeminde bugünlerde CHP İl Başkanı Alban ve AK Parti İl Başkanı Mete ile İYİ Parti’nin Muğla örgütlenmesi yarışıyor.

CHP’de de, AK Parti’de de ilçe kongreleri devam ediyor… Her iki partide de il başkanlarına kazan kaldıran kaldırana…

İki partide de ilçe kongrelerine ara verilmişti.

AK Parti’de kongreler yeniden 8 Aralık Cuma günü başlıyor. Cuma günü saat 10.00’da Köyceğiz, saat 15.00’de Ortaca kongreleri yapılıyor. Menteşe kongresi de 9 Aralık Cumartesi günü saat 11.00’de gerçekleştiriliyor. Aynı gün saat 15.00’de de Ula kongresi yapılıyor.

Menteşe İlçe Başkanlığı için Ankara’dan beklenmedik biçimde İl Yönetim Kurulu Üyesi Tamer Topal ismi geldi. AK Parti Genel Merkezi’nde yapılan değerlendirmeler sonucunda Tamer Topal ile birlikte kalan tüm ilçelerde adayların belirlendiğini ifade eden İl Başkanı Kadem Mete, konuya ilişkin açıklaması ile Nejat Altınsoy arkadaşımıza göre “iş tamam” demeye getirmişti.

Nejat Altınsoy’un o “iş tamam” ifadesine karşılık ifadenin geçtiği yazının altına sosyal medyada Yusuf Kayacık da “Kimse köpeksiz köy sanmasın Muğla’mızı ve değneksiz gezmeye kalkmasın, yoksa sonuçlarına katlanır, katlanacak”… ifadesini bırakmış.

Anlaşılan 9 Aralık’ta Menteşe’de iki liste yarışacak. Hatta İl Kongresi de iki liste ile yapılacak…

 

xx        xx        xx

Cumhuriyet Halk Partisi’nde de Muğla’yı, Muğla’da CHP’yi köpeksiz köy sananlar var…

Ancak CHP Muğla İl Kongresi’nde AK Parti’de beklendiği gibi iki listenin yarışması matematiksel olarak şimdilik mümkün görünmüyor… Çünkü CHP kongreleri AK Parti kongreleri gibi iki liste yarışı halinde geçmiyor…

Malum CHP üyeleri delegeleri seçerlerken “hür iradelerini” kullanamadılar…

Gerçi ben CHP İl Başkanı Mürsel Alban’ın yerinde olsam Yatağan’da olanlardan sonra önümüzdeki İl Kongresinde aday olmazdım… Seçilemeyeceğimden değil…

CHP Yatağan İlçe Kongresi’nin ardından sosyal medya da, kongrenin Divan Başkanı Av. Akın Üstündağ ile ilgili “Demokrasi kahramanı”, “Demokrasi sigortası” sıfatlamaları yapılırken, İl Başkanı Mürsel Alban ile ilgili sıfatlamaların şöyle olduğu gözlendi:

Sınıf Başkanı konuşanın adını tahtaya yazar

CHP Muğla İl Müdürü

Doğrusu üzüldüm… Kendimi bildim bileli hiçbir İl Başkanı’nın bu duruma geldiğini, getirildiğini görmemiştim.

Elbette partinin bir kesiminin sevmediği il başkanları her zaman olmuştur. Ancak o il başkanları muhalefeti yok saymamış ve muhalefette o il başkanına saygıda kusur edilmemiştir.

 

xx        xx        xx

Geçtiğimiz Çarşamba günü yapılan Yatağan İlçe Kongresi’nde ne oldu da bu duruma gelindi?

CHP’de kongreler Yatağan’da yeniden start aldı. Yatağan Kongresi’nin Divan Başkanı Av. Akın Üstündağ, partisine “tek adam, tek ses düzeni” getirenlerin aklını başına getirdi mi bilemem…

Bildiğimiz İl Başkanı Mürsel Alban, CHP’nin milletvekili aday adaylarından Hüseyin Anıl’ın konuşma yapmasına bu defa engel olamadı… Hatta bu sayede bir kongre delegesi ile 3 konuk da konuşabilmiş…

Fethiye İlçe Kongresi’nde Milletvekili Nurettin Demir, Datça İlçe Kongresi’nde eski Milletvekili A. Cumhur Yaka ve Menteşe İlçe Kongresi’nde Milletvekili Ömer Süha Aldan Divan Başkanı idi…

Bu kongrelerde İl Başkanı Mürsel Alban’ın isteği ile kongre gündeminin “Konukların konuşması” maddesi ya çıkarılarak, ya yok sayılarak Hüseyin Anıl’ın ve dolayısıyla “parti içi muhalefetin” konuşması engellendi.

Tek liste ile gidilen ve Kemal Özler’in ilçe başkanı yapıldığı Yatağan İlçe Kongresi’nde ise Divan Başkanı Akın Üstündağ bilmem kaç kongre sonra tüzüğü kaldırıldığı raftan indirip, parti içi muhalefete kendini ifade etme, konuşma özgürlüğü sağlamış…

Bir bakıma tüzüğe göre işlenmekte olan bir suçun devam etmesini engellemiş olmuş…

 

xx        xx        xx

CHP Muğla Milletvekili, Divan Başkanı Akın Üstündağ kongrede adeta parti içi eğitim semineri verircesine şu ifadelerde bulunmuş:

İlçe kongreleri tarihi kongrelerim çakışmaması için İl Başkanı tarafından belirlenir.  Kongre gündemini de İlçe Başkanı belirler. İlçe Başkanlığı tarafından belirlenip, ilan edilen gündem değiştirilemez. Genel kurulda önerge ve oylama sonucu gündeme ekleme yapılabilir, gündem maddelerinin yeri değiştirilebilir, ama gündemde yer alan madde kaldırılmaz. Parti üyeleri, konuklar sadece yönetimin çalışma ve hesap raporları üzerine konuşamaz.

O gün Hüseyin Anıl’a 5 dakika söz verilmiş.

Anıl, kadın haklarından, kadınların milletvekili adayı sıralamasında yer bulabilmelerinden, belediye başkan adaylarının üyelerle ön seçim yapılarak belirlenmesi konularında konuşurken “1930’larda kadınların binde yedisi okuma yazma bilmediği halde seçme ve seçilme hakkı veren Atatürk şurada dururken, biz CHP üyelerine Belediye başkanlarımızı seçme hakkı vermiyorlar. Bu nasıl demokrasi?” demiş. Bir de şu ifadede bulunmuş:

Nedir bu ilçenin, bu kongresinin hali? Salonda 100-150 kişi var, ruh yok.

Ne oldu şimdi? Kıyamet mi koptu? CHP zarar mı gördü?

 

xx        xx        xx

Aslında bir kıyamet kopmuş.

Anlatılanlara göre, CHP İl Başkanı Mürsel Alban, kürsüde Hüseyin Anıl konuşurken hop oturup hop kalkmış.

Zarar görmekse, kongre salonunda sergilediği davranış ile adeta “Muğla’da CHP İl Başkanı nasıl olmamalı?” sorusunun yanıtını vererek, kendisine büyük zarar vermiş. Zaten siyasette bir insana en büyük zararı yine kendisi verirmiş.

Kongrede Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün yokmuş. Olsaydı muhtemelen İl Başkanını frenlerdi… İzin vermezdi…

İl Başkanı Mürsel Alban kürsüye gelip mikrofonu eline alınca izleyenleri şaşkına çevirmiş. İbretlik onca laf etmiş. Mesela Hüseyin Anıl’ın “Adalet yürüyüşündeCHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun sorgulamadığı ve yediden yetmişe herkesin “pamuk dede” demesine yol açan sakalını sorgulamış. “Sakallıdan devrimci olmaz” demiş…

Aklıma CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı geldi. Sakalı neredeyse göbeğine gelecek. Kongrede Milletvekili Atıcı da olsaydı, İl Başkanı Alban yine de böyle der miydi?

Mersin Milletvekili Atıcı OHAL’e karşı sakal bırakmıştı. Hüseyin Anıl da partisinde “parti içi demokrasi” sağlanıncaya kadar bırakmış olabilir mi?

 

xx        xx        xx

CHP İl Başkanı Alban dediğinin, yaptığının farkında mıydı bilmiyorum. Esmiş, yağmış. En önemlisi herkesin şaşkın bakışları arasında şu ifadede bulunmuş:

Bu kongrede konuşma hakkı olmayanlara söz verilmiştir, tutanak yaptırıp bu işe neden olanlar hakkında disiplin kovuşturması başlatacağım

Yapabilir mi? Milletvekili Av. Akın Üstündağ’ı partiden ihraç edilmesi talebiyle disipline verebilir mi?

İl Başkanı Alban’ın sözlerine gülenler olmuş. Duyunca ben de güldüm…

Allah’ım bana harcayamayacağım para, taşıyamayacağım unvan verme” diye kim demişse boşuna dememiş…

Yarın devam ederiz…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

5 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets