Kadına şiddete hayır - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Kadına şiddete hayır

Bu haber 25 Kasım 2017 - 3:06 'de eklendi ve 27 views kez görüntülendi.

Sağlık Sen Muğla Şube Başkanlığı Kadın Komisyon Başkanı Semra Göktepe, ‘Kadın Şiddetine Hayır Günü’ ile ilgili olarak bir basın açıklaması yayınladı.

Metin Karakoç

Sağlık Sen Muğla Şube Başkanlığı Kadın Komisyon Başkanı Semra Göktepe, ‘Kadın Şiddetine Hayır Günü’ ile ilgili olarak bir basın açıklaması yayınladı.

Şiddetin tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de kadınlar ve kız çocuklarının yaşamlarını olumsuz

Etkilediğini kaydeden Göktepe, “Temel hak ve özgürlüklerini ihlal eden ve bu haklara erişimlerini engelleyen en önemli nedenlerdendir ve insanlık suçudur. Toplumumuzdaki genel yargıya göre kadına yönelik şiddet, kadın cinayetleri ile eş tutulmaktadır. Halbuki kadına yönelik şiddet kadınların fiziksel, cinsel, psikolojik ve ekonomik olarak zarar görmeleri veya zarar görecekleri korkusuyla baskı Ve tehdit altında bırakan ve sınırlandıran her türlü tutum Ve davranıştır. Bu durumda fiziksel şiddetin son hali olarak karşımıza kadın cinayetleri çıkmaktadır. Tarihe not düşen kadınları hatırlayınız Hz.Havva kimden bir müjdeydi insanlığa? Hz. Meryem,in sahibi kimdi? Hz.Asiye’nin asaletini kim verdi? Hz.Ayşe’yi kim korudu? şerefini kime borçlu Hz,Hatice? Nene Hatun’lar en çok kime sevdalıydı? Kadınlarımız, gözünü bile kırpmadan 15 Temmuz’da hain kurşunların üzerine koşup giderken kime ulaşmayı istediler acaba? Kadınlar Allah’ın birer emanetidir derken, aslında kadının Allah tarafından imtiyazlı olmasına dikkat çekmek isteriz. Fakat buna rağmen kadın|ara özel olan bu asaleti, bu onuru, görmezden gelindiğini, dünyada milyonlarca kadının sözel şiddete uğradığını, darp edildiğini, hatta aklı almaz vahşetler sonucu cinayetlere kurban gittiğini üzülerek ifade etmek isteriz” dedi.

Birleşmiş Milletler’in, 1999 yılında aldığı bir kararla 25 Kasım’ı “Kadına yönelik şiddetin bitirilmesi için uluslararası mücadele günü “olarak ilan ettiğini hatırlatan Göktepe açıklamasına şöyle devam etti:

“Her yıl 25 Kasım’da, kadın ve kız çocuklarına yöneltilmiş her türlü şiddetin önlenmesi için çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. Bizler, üyelerinin çoğu kadın olan Sağlık-Sen’in Kadınlar Komisyonu olarak; kadınlara ve kız çocuklarına şiddete ‘hayır’ demek ve toplumun her kesiminde oluşması gereken duyarlılığı ve dayanışmayı sergilemek için bugün buradayız. Yapılan istatistikler bize gösteriyor ki, dünyada ve ülkemizde kadınlara yönelik şiddet maalesef her geçen gün artarak devam etmektedir. Günde ortalama 5 kadının öldürüldüğü, her 4 saatte bir kadının şiddet ve cinsel saldırıya maruz kaldığı ülkemizde kadınların dayanışması daha bir önem arz etmektedir. Üstelik istatistiklere yansımayan aile içi şiddetin zannedilenin çok daha üstünde olduğu tahmin edilmektedir. Yapılan çalışmalar göstermiştir ki, kadınlar en çok; insanca yaşama hakkını ve kadınlık orunu korumaya Çalıştığı için, en yakınındaki erkeğin şiddetiyle ve genç yaşta hayattan koparılıp öldürülüyor. Aslında son yıllarda ülkemizde yapılan reformlar çerçevesinde, kadına yönelik şiddetin önlenmesi amaçlı yasal düzenlemelere de önem Verilmiştir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bu konuda ciddi çalışmalar yürütmekte ve kadına yönelik ülkemizde yaşanan baskı, şiddet ve hak İhlallerine karşı mücadelede mağdurların her zaman yanında olmaktadır. Kadın inisiyatifleri olarak Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile birlikte mevcut yasal düzenlemelerin daha da geliştirilmesi ve iyileştirilmesi için kapsamlı ortak çalışmalar yürütülmesini arzu ediyoruz. Öncelikle erkeklerin ve özellikle yöneticilerin cinsiyetçi yaklaşımdan uzak durması, toplumun her kesiminin dayanışma içinde kadına yönelik şiddete karşı mücadele etmesi gerekmektedir. Aileler, evlatlarını yetiştirirken kız-erkek ayrımı yapmadan her çocuğa birey mantığıyla yaklaşmalı; çocuklarına eşit sevgi, saygı ve ilgi göstermelidir. Toplumdaki her birey bu yönde eğitilmeli, kız çocuklarının aileleri tarafından değer verilme ve saygı görmenin önemine dikkat çekilmeli, her türlü cinsiyetçi baskılar ortadan kaldırılmalıdır.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets