Referanduma Sağdan Hayır Diyenler - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Referanduma Sağdan Hayır Diyenler

Bu haber 23 Kasım 2017 - 1:03 'de eklendi ve 32 views kez görüntülendi.
Hüseyin Nizamoğlu
Hüseyin Nizamoğluhuseyinnizamoglu@hamlegazetesi.com.tr
Nerede Kalmıştık

Hüseyin Nizamoğlu

2010 – 9 Aralık’ta yazılan bu belgeye bugün ne kadar ihtiyaç var.

12 Eylül’de 2010’da yapılan referandumda eski Adalet partili sağ seçmenlerin bazıları neden hayır oyu kullandıklarını hala anlamış değilim. Elimde bazı belgeler var. Buna göre, ülkede ihtilal olacağına inanan liderler olduğu, bu liderlerin ihtilal oluverirse, terekeden pay kapmak gayesiyle hayır oyu için çalıştıkları söylendi. Bunların öncüsü Abdul Latif Şener olmuştur, aynen Erkan Mumcu gibi, Mehmet Ağar gibi askerlerin talimatına uyulmuş olabilir mi? Bunun böyle olduğu, Baykal ve Bahçeli’nin sözlerinden anlaşıyordu. Anayasa Mahkemesine dava açarak Ak Parti’nin kapatılması istendiği zaman ilk tırnaklarını sürten ve yalnız liderini alın, parti kalsın, Adalet yapmışsa iyi yapar diyen Sayın Bahçeli olmuştur. Hemen çok geçmeden ortaya çıkan Ergenekon davası için, Hükümet savcı gibi çalışıyor. Atatürkçü laik aydınları tek tek seçiyorlar diyen de, bu davanın avukatıyım diyen de Sayın Baykal’dır Sayın Bahçeli’nin geçtiğimiz Pazar Hatay’da, söyledikleri tam tersi idi.
Seçim en hukuki yoldur. Ne ihtilal ve nede hukuk oyunları çıkar yol değildir. Millete gidilerek, onun yetkisini alarak yenilenmek en doğrusudur. (Allah dedirtiyor.) Evvela referandum ile ne yapılmak isteniyordu? Değişiklik istenen Anayasa maddeleri neydi? Değişiklik için yıllardan beri mücadele verilen Maddeler 61 anayasasının ürünü idi. 61 Anayasasını yapanlar 27 Mayıs ihtilalini yaptıranların tümü bir araya gelerek, egemenliği kayıtsız şartsız milletin elinden alarak, millete hep tepeden bakanların eline teslim ettiler. Kimlerdir bu 61 anayasasının patronları? Yazıyorum; İsmet İnönü, Oktay Ekşi, Turan Feyzioğlu, Coşkun Kırca, Muammer Aksoy, Şemsettin Günaltay, Ali İhsan Göğüş, Altan Öymen, Vedat Dicleli, İsmail Rüştü Aksal, Doğan Avcıoğlu, Alev Coşkun, Raif Aybar, Turan Güneş, Tarık Zafer Tuna’ya, Hıfzı Veldet Velidedeoğlu, Cihat Baban, Fethi Çelikbaş ve devamla 80 isim yazılı 82 Anayasasını ise, illerden seçilerek gelen kurucu meclis üyeleri; ( Muğla Valisi Kemal Nehrozoğlu muhtelif kuruluşlarla teması sırasında, basın olarak bizlerinde fikrini almıştır. Hatta bizim teklif ettiğimiz isim olan Mehmet Kanat’ı tercih etmiştir.) 120 kişiye ilaveten 40 kişilik anayasa uzmanı denilebilecek kişilerle 160 mevcutlu kurucu meclisin içinde siyasi partilere kayıtlı tek kişi yoktu. Özellikle değişen maddeler 61 anayasasının ürünüdür.
Düşünmek gerekir. 27 Mayıs’ı yapanlar Menderes’i ve iki bakanını asarak, onlara vatan haini diye sahte mahkemeye onaylattılar. (Yassıada mahkemesi hâkimi Salim Başol, sizi buraya dıkan guvvet böyle istiyor demiştir.) Bunları hiç kimse savunamaz. Aradaki dağlar kadar fark olan 82 Anayasasının getirdiği rahatlıkla, merhumlar için İstanbul’un en güzide yerine Anıt mezar yapıldı. Sizler, Hayır diyenler sakın ola ki sağcıyız demeyin, çünkü bunu artık yutan olmayacak. Görüleceği gibi bu ekip aslında 61 anayasasını kendi eserleri olduğu için savunuyorlar. 1965 seçimlerinde Milli bakiye sistemi uygulandı. Maksatları sağ ve İslam olan ülke çoğunluğunu iktidar olsa bile, getirilen bürokrasi çok güçlü olacak, Hükümete icraat yaptırmayacak. Askerler her an ihtilal yapabilecek şekilde yetkilidir. Laiklik Dine karşı tatbik ediliyor.
Ülke insanına uygulanan baskı tahammül edilecek gibi değildi. 27 Mayıs 1960’dan itibaren her 27 Mayıs geldiğinde kapının önüne Deli Şakir dikilir. Bayrak as yoksa! Garip çoğunluk, neler çekmiştir neler. Ben 1977’de Hamle gazetesinde yönetici iken, Töpder’den çektiklerim bile dünyaya değer. Çocuklarımı Muğla’da okutabilmek için sokak terörüne karşı aldığımız tedbirleri sırça köşkte oturanlar nereden bilecek? İhtilalcilere temelli senatörlük verildi. Mecliste her oylamada CHP ile müşterek hareket ederlerdi. Onların içinde bir Ahmet Yıldız vardı. Bir gün mecliste Merhum Adnan Menderes’e küfür edince, Adalet Partililer isyan etti ve derhal başbakan olarak Sayın Demirel kürsüye çıkınca temelli senatörler ile tüm halkçılar sıra kapaklarını vuruyor, bağırıyorlardı. Senato başkanı vardı.
Allah’ın Aslanı Atasagun, Kürsüden gürledi, oyluyorum dedi ve isteyenler ile birlikte söz verilmiştir, buyurun sayın başbakan: Başbakan; O merhumu astınız, hala kininiz bitmedi mi? Merhumu çıkarıp yeniden mi asacaksınız, dedi ve bu böyle gidemez diyerek kürsüden indi. 1973 seçiminden sonra Merhum Türkeş meclise girmişti. Hep sağda birleşmeye yardım etmiştir. Şunu demek istiyorum: Değişen maddeler 61 Anayasasından gelmedir. 1971’de askerin sayesinde başbakan olan Nihat Erim, 58 maddesini değiştirmişti. 12 Eylül hareketini yapanlar; Sivil hükümetin ekonomi ile ilgili kısmını göreve devam dedi. Hiç bir Adalet partiliyi sorumlu tutmadı. Temelli senatörlüğü kaldırdılar. İlk günlerdeki beyanatlarında, orta öğretimde din dersi olacak, Atatürk’ten gelme olsa da CHP’nin iş bankasındaki hissesi hazineye devir edilecek diyordu. Ancak Demirel, kendisinin ve partisinin suçlanmaması işine gelmiyordu. İlle de Zincirbozan’a kendisinin de gitmesini istiyordu.
Bu hususta Cüneyt Arca Yürek ve Hürriyet yazarı Yalçın Doğan’ı aracı olarak görev verdiğini bizler Marmaris’te şahit olduk. Nitekim kendisini de gözaltına aldılar. Zamanı gelince de halkın karşısına badem gözlü olarak çıkmıştı. SHP ile birlikte seçim ittifakı ederek mahalli seçimde Anavatan partisini yenik düşürdüler. Yazık oldu, Özal dönemi de Menderes dönemine yakın halkın sevgilisi olmuştu. Gerisi malum, Apo’nun adamlarını SHP meclise soktu. Sosyal kuruluşlar iflas etti. Şimdi soruyorum; Adnan Menderes’in devamıyız diyen DP neden Ülkeyi ve özellikle bizim gibi sağcıyız diyenlere yapılan zulmün son bulmasını kabul etmedi? Şimdi siz ne işe yarayacaksınız. Çünkü onun da Sizin de ne olduğunuzu elbette biliyoruz. Ama, ben hiç sağ taraftan Sol tarafa geçen görmemiştim. Aksine soldan sağa gelen çok muhterem insanları tanıyorum Burada saygı ile bahsedeceğim insanlardan ikisinin ismini vermek isterim. 1- Süleyman Soylu ve Yusuf Kayacık, 46 ruhu denilen işte budur. Bu insanlar, sağda başka alternatif yoksa bölünmezler-böldürtmezler…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets