Okul servisi araçlarında sorunlar sürüyor - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Okul servisi araçlarında sorunlar sürüyor

Bu haber 23 Kasım 2017 - 1:01 'de eklendi ve 52 views kez görüntülendi.

Makina Mühendisleri Odası Muğla İl Temsilciliği Yürütme Kurulu Başkanı Münnami Özyurt okul servisleri hakkında bir açıklama yaptı.

Nazife Taşdelen

Makina Mühendisleri Odası Muğla İl Temsilciliği Yürütme Kurulu Başkanı Münnami Özyurt okul servisleri hakkında bir açıklama yaptı.

Ülke genelinde sorunlarla başlayan 2017-2018 eğitim öğretim yılının en önemli sorunlarından biri de okul servis araçları olduğuna dikkati çeken Özyurt, “Ülkemizde toplu ve güvenli taşımanın yetersizliği, okula ulaşımda halkımızı servis araçlarını tercih etmeye zorlamaktadır.

25 Ekim 2017 tarihli 30221 sayılı Okul Servis Araçları Yönetmeliği gereğince; Mili Eğitim Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının yetki ve görevleri dışında kalan hususlarda tereddütleri gidermeye, usul ve esasları belirlemeye İçişleri Bakanlığı yetkilidir. Milli Eğitim Bakanlığı Taşıma Yoluyla Eğitime Erişim Yönetmeliğinde düzenlenmeyen hususlarda bu Yönetmelik hükümleri uygulanır. Milli Eğitim Bakanlığı Taşıma Yoluyla Eğitime Erişim Yönetmeliği  çerçevesindeki taşıma faaliyetlerinde bu Yönetmeliğin 5 inci maddesinin ikinci fıkrasının (b) Rehber personel  ve (c) Belediyeden izin belgesi bentleri uygulanmaz. 30221 sayılı resmi gazetenin 5 inci maddesinin dördüncü fıkrası Okul Servis Araçlarını taşıma belgesi Milli Eğitim Bakanlığı Taşıma Yoluyla Erişim Yönetmeliği kapsamındaki servis faaliyetlerinden 30/06/2020 tarihine kadar uygulanmaz. Ama yönetmeliğin hiçbir yerde Milli Eğitim ihalesi kapsamında çalışacak araçların ‘Okul Taşıtı’ tescili olmadan çalışabileceği yazmıyor. Araçların okul taşıtına dönüştürülebilmesi için okul servis aracı şartları yerine getirilince Araç Kontrol Merkezi tarafından kontrol edilir, projesi T.S.E tarafından tasdik edilir. Tüv Türk tarafından ilgili yönetmeliklere uyup uymadığı kontrol edilir ve Araç Okul Servis Aracı olarak ruhsatına işlenir” dedi.

Konu ile ilgili olarak Muğla Valisi Esengül Civelek ile görümek istediklerini ancak randevu alamadıklarını kaydeden Özyurt açıklamasına şöyle devam etti:

“Sayın Valimizden bu konuları iletmek için defalarca randevu istedik. Özel Kalem Müdürü ile şahsi telefonundan görüşülerek tekrar randevu istedik ama görüşemedik. Ama Milli Eğitim ihalelerinde belirlenen araçların AİTM hükümlerine göre ‘Okul Taşıtı Tescilli’ olması yasal bir zorunluluktur. Oysa Milli Eğitim tarafından öğrenci taşımalarında kullanılan araçlar okul servis aracı özelliği taşımamaktadır. Milli Eğitim Müdürlüğü bu araçların okul servis araç özelliği istememektedir. İlimizdeki bu kriterlerin sağlanmasındaki bütün sorumluluk İl Milli Eğitim Müdürlüğündedir. Öğrenci servis yeterliliği olmayan araç ve kişilere ihale verildiği düşünülmekte, sonucunda öğrencilerimizin can güvenliği tehlikeye atılarak, anne babaları huzursuzluğa itmektedir. Şimdi Sayın İl Milli Eğitim Müdürümüze soruyorum; okul servis araçları ilgili idarece denetlenmekte midir? Denetim formları idareleriniz de varmıdır?

Denetlenmenin önündeki engellerin nedenleri nelerdir? İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerindeki öğrenci taşıyan araçların çoğu okul servis aracı değildir. Bu nedenle yaşanacak kazalarda denetim yapmadığınız, yaptırmadığınız için sorumlu olacağınızın farkında mısınız? Makina Mühendisleri Odası Muğla İl Temsilciliği olarak “Okul Servis araçları yönetmeliği”  gereklerinin uygulanmasının takipçisi olacağımızı bildiriyor, İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzü yanlış ve eksik uygulamalar konusunda son kez uyarıyoruz. Muğla Valiliği ve İl Emniyet Müdürlüğü’nü bu konudaki sorumluluklarını gözden geçirmeye davet ediyoruz.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets