Komşuda Yaşanan Felaket - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Komşuda Yaşanan Felaket

Bu haber 20 Kasım 2017 - 0:53 'de eklendi ve 71 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür
 Bilenler bilir, son İl Genel Meclisi Üyelerinden Mehmet Erden Marmaris/Bozburun açıklarındaki Yunan Adası Simi’nin Muğla’daki veya Muğla’nın ve dolayısıyla ülkemizin Simi’deki “dostluk elçisi” gibidir…

Aslında “gibi” de fazla…

Ki Simi Belediye Başkanı Eleftherios Papakalodoukas’ın dostudur.

Geçen hafta perşembe günü facebook hesabından “Simi’ye yazın herkes gider, önemli olan zor günde gitmek.” şeklinde paylaşımda bulundu.

Arayıp “Hayırdır?” diye sordum.

Meğer o gün sabah erkenden Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar ile birlikte Datça üzerinden Simi’ye “Geçmiş olsun” demeye gitmişler.

Başkan Eleftherios da Mehmet Erden’in sözlerine benzer sözlerle duygularını dile getirmiş. “Yazın buraya herkes gelir. Siz şimdi geldiniz” şeklinde dile getirmiş…

Geçen hafta pazartesi gecesi Muğla’da da yaşanan şiddetli yağışta Yunanistan’ın farklı bölgelerinde yaşanan sel felaketi Marmaris’in, dolayısıyla Muğla’nın komşusu Simi’yi (Sömbeki) fena vurmuş.

 

xx        xx        xx

Zeytinköy ne durumda acaba?

Geçen Eylül ayında Akbük Koyu yakınlarında çıkan ve Zeytinköy’ün de 50’ye yakın ev ile birlikte kısmen yanmasına neden olan orman yangınında herkes ayağa kalkmıştı.

Köye gitmeyen milletvekili ve belediye başkanı kalmamıştı…

Zeytinköy ile Simi’nin farkı ne?

Biri ateşin önünde, biri suyun önünde duramadı.

Simi’de gece gelen sel, adanın deniz seviyesine yakın yerlerdeki ev ve işyerlerine basarken, motorlu taşıt ve masa, sandalye, buzdolabı gibi eşya, ne bulduysa önüne katıp götürmüş. Bazıları denize karışmış.

Yamaçlardan söküp getirdiği taşı, toprağı sahile, cadde ve sokaklara yığmış…

Tam bir afet…

Zeytinköy’de nasıl can kaybı olmadıysa, Simi’de de olmamış. Tesellileri, tesellimiz bu…

Zeytinköy ile Simi’nin farkı ise Zeytinköy’ün bizim köyümüz, Simi’nin Yunan Adası olması mı?

Simili Yunanlar ile Zeytinköylü Türkler tek bir Allah’ın kulları ve komşu değiller mi?

 

xx        xx        xx

Ben hafta başında yaşanan felaketi Mehmet Erden’den duyunca üzüldüm.

Öncelikle “insan” oldukları için üzüldüm.

Sonra “komşumuz” oldukları için üzüldüm.

Sonra da Simi Belediye Başkanı Başkanı Eleftherios Papakaladoukas’ın Hamle ve Muğla dostu olduğu için üzüldüm.

Anımsayanlar olacaktır, Muğla’da 41 yıldır yayın hayatını sürdüren Hamle Gazetesi’nin geleneksel Yılın EN’leri’nin 2014 yılı ödüllendirmesinde, her yıl bir kişiye verilen “Onur Ödülü”nü Başkan Eleftherios almıştı.

Başkan Eleftherios’a ve şahsında komşumuz Simi halkına geçmiş olsun diyoruz.

Üzücü olayın ardından Simi’ye giderek, üzüntülerini dile getirip, Marmarisliler ve dolayısıyla Türkiye adına “Geçmiş olsun” dileğinde bulunan ve “Sizin için ne yapabiliriz?” diye soran Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar’a teşekkür ediyoruz.

Doğrusu böyle bir ziyaret Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na da yakışırdı.

Politik getirisi olmadığı için kimsenin aklına gelmemiş olabilir mi?

 

xx        xx        xx

Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar, yaşanan sel felaketinin ardından komşu Simi Adası‘nın Belediye Başkanı Eleftherios Papakalodoukas‘u beraberinde mülga Muğla İl Genel Meclisi’nin son üyelerinden Mehmet Erden ve Marmaris Belediyesi Özel Kalem Müdürü Sedat Kirt ile ziyarette bulundu.

Başkan Acar ve Başkan Papakalodoukas Simi’nin sokaklarını, meydanlarını birlikte gezerek, felaketin izlerini temizleme çalışmalarını inceledi.

Yaz aylarında özellikle Türk turistlerin uğrak yerlerinden biri olan Simi’nin dik yamaçlarından gelen kuvvetli akıntının kıyı bandına verdiği büyük zararı gören Başkan Acar, geçmişte benzer durumların Marmaris’te de yaşandığını anımsatarak, sorunu nasıl çözdüklerini anlattı…

Doğrusu Başkan Acar’ın deneyimlerini Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon ile de paylaşmasında yarar var.

Ki Başkan Acar, görüş alışverişi sırasında iklim değişikliğinin Akdeniz kıyısındaki her ülke için gelecek yıllarda daha büyük sorun olacağına dikkat çekerek, “Bu sorun karşısında bölge belediyeleri olarak ortak çözümler üretmemiz gerekiyor” demiş…

 

xx        xx        xx

Felaketleri yerinde inceleyerek ileriki yıllara hazırlıklı olmanın her belediye için zorunlu olduğu görüşünde birleşen iki başkan, zor günlerde dayanışmanın önemine de dikkat çekmişler.

Komşunun ziyareti ile duygulanan Simi Belediye Başkanı Papakalodoukas, şu ifadelerde bulunmuş:

Öncelikle bu özel ziyaret için gönülden teşekkür ediyorum. İyi günlerde burayı herkes ziyaret eder. Ama önemli olan bu felaket gününde bir dostu görmek çok anlamlı. Komşu Marmaris’ten hem de yılların dostu ve deneyimli bir belediye başkanını görmek acımızı dindiriyor. Böyle bir yağış karşısında yapacak çok bir şey yoktu. Tayfun, yağmur ve golf topu büyüklüğündeki dolu yağışı 3 saat içinde tüm şehri su altında bıraktı. Bugüne kadar böyle bir felaket yaşamadık. Umarız bir daha olmaz

Başkan Acar da Simi Belediyesini ziyareti sırasında personele ve ada halkına geçmiş olsun dileklerini iletirken şunları söylemiş:

Güney Ege bölgesinde son yıllarda gitgide artan yoğun yağış rejimi belli ki daha da zor günleri hem Türkiye hem de Yunanistan kıyılarına getirecek. Biz yaptığımız altyapı çalışmalarıyla şu anda daha iyi durumdayız. Ancak, yarın ne kadar yağış düşeceğini, hortumları bilemeyiz. Bu nedenle böyle felaket anlarında geçmiş olsun demek, deneyimlerimizi paylaşmak, bir yandan da diğer yerel yönetimlerin ne gibi önlemler aldığını görmek için 2 saatliğine dost ve komşu Simi’ye geldik. Biz bu sorunu çözmelerine bilgi ve deneyimlerimizle ne zaman isterlerse destek olmaya hazırız

 

xx        xx        xx

Başkan Papakalodoukas’un anlatımına göre, Simi Adası’nda yaşanan felaket için 3 saatlik bir yağış yetmiş.

Bu gayet normal…

Çünkü metrekareye 1 saatte 240 kg yağış düşmüş…

Tabi pek çok yerde olduğu gibi yoğun yağışın oluşturduğu selden daha çok zarar gören kıyı şeridine yakın ev ve işyerleri olmuş.

Sel önüne kattığı taş ve toprağı alıp gelip buralara yığmış. Ortalık taş ve balçık içinde kalmış.

Bunun nedeni sadece şiddetli yağış değil. Adada tek bir dikili ağaç yok!

Bir de biz komşu ile birbirimize benziyoruz.

Başta Bodrum olmak üzere bazı yerlerde olduğu gibi Simi’de de zaman içine kurumuş dere içlerine evler yapılmış. Tabi bilindiği gibi şiddetli yağışlarda derelerin dere oldukları akıllarına geliveriyor…

Anlayacağınız, Ada’nın kıyı yerleşmelerinde bilanço ağır.

 

xx        xx        xx

Simi “volkanik” bir ada. Ağaçlandırmak kolay değil. Ancak yerleşim alanlarının üst taraflarında setler oluşturup, oraları kanallarla denize ulaştırabilirler…

Simi ağaçlandırılamaz, ama Bodrum’da, Datça’da, kıyı yerleşmelerimizde tepelere, yamaçlara “ev” dikeceğimize “ağaç” dikmemizde fayda var…

Simi’nin başına gelen bu kış bizim başımıza da gelebilir. Varsa önlemlerimizi gözden geçirmeliyiz.

Ayrıca Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar’ın ziyaretteki “Bu sorun karşısında bölge belediyeleri olarak ortak çözümler üretmemiz gerekiyor” sözünün gereği yapılmalı.

İklim değişikliğine karşı bölgemizin yerel yönetimlerinin bir araya gelip, deneyimlerini paylaşıp, birlikte önlemler geliştirmeliler.

Komşu Simi’ye bir kere daha geçmiş olsun diyor, Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar’a teşekkür ediyoruz.

Aklıma geldi. Sahi o Bodrum dereleri yıkılması gereken yapılar yıkılarak açıldı mı?

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets