Özata: Bakanlık sorun yaratma görevini başarı ile yapıyor - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Özata: Bakanlık sorun yaratma görevini başarı ile yapıyor

Bu haber 17 Kasım 2017 - 1:31 'de eklendi ve 43 views kez görüntülendi.

Muğla Türk Eğitim-Sen Başkanı Mürsel Özata yürürlüğe giren Rehberlik Hizmetleri Yönetmeliği ile ilgili bir basın açıklaması yayınladı. Özata açıklamasında Milli Eğitim Bakanlığı eğitimdeki problemleri çözme yerine yine yeni problemleri yaratma görevini başarıyla yapmaya devam ediyor” dedi.

Muhittin Direk

Muğla Türk Eğitim-Sen Başkanı Mürsel Özata yürürlüğe giren Rehberlik Hizmetleri Yönetmeliği ile ilgili bir basın açıklaması yayınladı. Özata açıklamasında Milli Eğitim Bakanlığı eğitimdeki problemleri çözme yerine yine yeni problemleri yaratma görevini başarıyla yapmaya devam ediyor” dedi.

İl Başkanı Özata açıklamasında şunları söyledi, “ 10 Kasım 2017 tarihli ve 30236 sayılı Resmi Gazete ile Milli Eğitim Bakanlığı Rehberlik Hizmetleri Yönetmeliği yürürlüğe koyarak zaten onlarca, yüzlerce problemle boğuşan eğitim camiasına yeni bir problemle daha yüz yüze bırakmıştır.

Yayınlanan saçma sapan yönetmeliğin engellenmesi için aylardır birlikte mücadele ettik. Bakan dahil tüm yetkililere sesinizi duyurmak için Türk Eğitim Sen olarak büyük gayret sarf ettik. Tüm bunlara rağmen kendini her şeyin üstünde gören, her şeyi iyi bildiğini zanneden, aslında akıl tutulması yaşayan bürokratik anlayış sahiplerinin mantığını değiştiremedik. Rehberliğin asıl fonksiyonundan hiç haberdar olamayan şartlanmış kafalar, dedikoduları asıl alarak bu anlamsız yönetmeliği inatla yayınlattılar”.

Özata yönetmelik ilgili yaşanacak sıkıntıları ise şöyle sıraladı, “Öncelikle yönetmeliğin hem isminden hem de unvandan psikolojik danışman ifadesi çıkarılarak rehber ve psikolojik danışman öğretmenlerimizin kazanılmış hakları gasp edilmiş ve bundan daha önemlisi psikolojik danışman hüviyetinin, eleman derecesine düşürülerek açık bir hakaret ve değersizleştirme ile öğretmenlik meslek onurları ve şahsiyetleri rencide edilmiştir. Yeni yönetmelikte rehber öğretmenlerin sınavlarda görev alabileceği; belleticilik ve nöbet görevi yapacağı hüküm altına alınmıştır. Sınav görevi isteğe bağlı kılınmıştır. Ancak, belleticilik ve nöbet görevi yönünden amir bir hüküm getirilmiştir. Nöbet ve belleticilik görevi verilen öğretmenlerin görev esnasında öğrencilerin uygun olmayan bir davranışını gördüklerinde tutanak tutarlarsa daha sonra kendilerine gelecek bu tutanakları nasıl değerlendireceklerdir. Hem problemin hem çözümün nasıl parçası olacaklardır. Bu nasıl bir çelişkidir.

Başkan Öz ata son olarak, “Netice itibarıyla yeni yönetmeliğin, psikolojik danışmanlık ve rehberlik hizmetleri ile ilgili getirdiği düzenlemelerin birçoğu iş barışını bozacak, rehber ve psikolojik danışman öğretmen arkadaşlarımızın iş verimini düşürecek, okullarda rehberlik hizmetleri ciddi manada aksayacaktır. Bu nedenle Türk Eğitim Sen olarak Danıştay nezdinde konuya ilişkin eksik ve hatalı düzenlemenin öncelikle yürütmesinin durdurulmasını ve devamında iptalini talep ettik. Yargıdan olumlu karar çıkacağını düşünüyoruz” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets