Tıp Fakültesi Hastanesi Hayırlı Olsun - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Tıp Fakültesi Hastanesi Hayırlı Olsun

Bu haber 16 Kasım 2017 - 0:54 'de eklendi ve 39 views kez görüntülendi.
Hüseyin Nizamoğlu
Hüseyin Nizamoğluhuseyinnizamoglu@hamlegazetesi.com.tr
Nerede Kalmıştık

Bugün görenleri büyüleyen hastane rüyasını bizler 1968’lerde gördük. Şöyle ki; Muğla’ya İşletmecilik Yüksek Okulu açılabilir sözü hepimizi coşturmuştur.

1968’LERDE İŞLETMECİLİK YÜKSEKOKULU MUĞLA ÜNİVERSİTENİN NÜVESİ OLACAKTI VE OLDU

1968’lerde Senatörümüz Haldun Menteşeoğlu İmar Bakanı idi. Bakanlık makamında ben il genel meclisi üyesi olarak, bir gurup köy muhtarlarımızla niye geldiğimizi anlatırken, heyecanlı iki sayın kişi geldi ve bizim konumuzun önüne geçmek zorunda olduklarını sonradan öğrendik. Gelen sayınların birisi bizim Muğla Senatörümüz İlyas Karaöz idi. Öteki sayında Muğla’mızın gururu Profesör Cenap Birgili elindeki dosyanın menşeini anlattılar. Muğla’ya Yüksek İşletmecilik Okulu açılabilirmiş ve üniversitenin yapması gereken ne varsa yapılmış, şimdi YÖK’ten onay alınması gerekiyor. Menteşeoğlu çok memnun vaziyette YÖK Başkanı olan Sayın Doğramacı’ya bağlandı ve hal hatırdan sonra konuyu açınca, valinize sor bakalım yeterli bina var mı? Anında validen olumlu cevap geldi binamız var. Muamele Cumhurbaşkanın onayına kalmış oldu. Bu kadar acil ve heyecanla başlanan konu araya giren siyasi ve yarım ihtilal yüzünden okul Muğla’ya 1974’lerde açılabildi.

1984 DE ÜNİVERSİTE MÜJDESİNİ BİZE BAŞBAKAN ÖZAL VERDİ

1984’lü yıllarda Ahmet Altıntaş ANAP Milletvekili, Şükrü Zeybek ANAP Muğla İl Başkanı, Hamdi Yücel Gürsoy Anadolu Lisesi Yaptırma Derneği Başkanı, Özer Cezayirli Muğlaspor adına, Hüseyin Nizamoğlu Hamle Gazetesi adına SİT konusu için gidenler Ankara’da birleşerek Başbakana çıkıldı. Hepimiz birden Muğla heyetiyiz. Evvela Muğlaspor için istediğimiz binanın Kötekli Köyü’ne olacağını duyunca heyecanlanan Merhum Özal, Milli Eğitim Bakanına (Emiroğlu) Anadolu Lisesi ile iki binayı hemen programa al acil olarak bitirilsin. Emiroğlu ezilip büzülüyordu, şöyle dedi, “Efendim bütçemiz bitti, nasıl yaparız” deyince Merhum Özal ayağa kalkarak şöyle dedi, “Ne demek ödenek yok. Ek bütçe yap efendim. Bu bina ne kadar önemli biliyor musun sen? Bu bina Muğla Üniversitesi’nin gençlik ve spor binası olacak…” Emiroğlu peki dedi çıktı. Bizler üniversitenin muhakkak olacağını biliyorduk ama bu hükümetinde çok gayret içinde olduğu bizi çok sevindirdi. 1991’de Demirel ile Erdal İnönü ortak hükümetinde bizim Erman Şahin verimli bir bakan idi. Onun döneminde üniversite açılması için hazır olan vilayetler içinde Muğla’da var.

Yüksekokul kararı verilirken Demirel var. Bu defa gene Demirel var. Erman Şahin Demirel’in adamı idi. Çünkü Muğla’yı çok severdi. Havalı bakan olan Erman Bey, bakanlar kuruluna bastırıyor. Karar çıktıktan sonra da Geli’nin binalarının hemen devir edilmesi sağlandı. Şansımız çok iyi gitti Kurucu Rektör Fığlalı ve günün valileri, bihakkın gayret içinde iken, Demirel Muğla’ya geldi üniversitede toplantıda konuşmadan önce Koçman’ı gördü ve kendisine burası bir ağa bekliyor derken, etraftan hıh diyenler oldu ki, siz ağır olun bakalım, AĞA’nın eli tutulmaz, göç giderken denkleşir sözü ünlüdür.

REKTÖR HARMANDAR VE DEKAN NEVREZ AYDOĞAN

Rektörümüz 2000’li yıllarda ilk rektörlük seçiminde 200 oy alarak seçimi kazandığı halde günün Cumhurbaşkanı 75 oy alan adayı rektör tayin etmiştir. Seçim günü tekrar geldiğinde de en çok oyu kendisine veren akademi kadroları ile adeta kaynaşmışlar görüyorum. Çünkü Üniversitede olay olmuyor. Ülke ve dış ülkeler ile diyalog içinde olmaları ayrı, Tıp Fakültesi Dekanını da Üniversite camiası yakın duruyor. Benim teşhisim böyle…

KURUCU REKTÖR FIĞLALI VE BELEDİYE

Üniversite faaliyete geçmeden Muğla şehir içme suyu ile Üniversite için gelecek su müşterek gelsin; Hayır benim kuyularım yetiyor.

Üniversitenin şehre ne faydası var, şehir merkezine uzak diyen Belediye ye şöyle cevap verdi Fığlalı; Eski kadınlar hapishanesini ve Adliye binasını Üniversiteye verin. 3000 talebesi olan Güzel Sanatlar Akademisini aynı yere açalım. Cevap eski Adliye binası bize lazım dediler.

DEVLET HASTANESİ KONUSU

Bu konuda ilk açıklamayı Rektör Harmandar yaptı. Devlet Hastanesi sözleşme ile geçici olarak verildi. Devlet hastanesi yerine Üniversite Tıp Fakültesi Hastanesi levhası asıldı. Orada birçok ağır hastalar tedavi oldu. Üniversite Tıp Fakültesinin ünü Kafkaslara ve Ortadoğu’ya o binadan yayıldı. 29 Ekim 2017’de faaliyete geçen tıp hastanemiz dolu dolu mesai yapıyor.

Devlet Hastanesi acil olarak açılmalı. Bazı yerleri de Üniversite bünyesinde kalabilir. Devlet Hastanesi ve Özel Hastaneler, araştırma hastanesi ile müşterek çalışmalıdır. Bu şekilde hasta başka illere gitmeyi düşünmemelidir.

 

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets