Muğla hastanesini istiyor - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Muğla hastanesini istiyor

Bu haber 16 Kasım 2017 - 0:52 'de eklendi ve 40 views kez görüntülendi.

Muğla Ortak Akıl Birliği’nin (MAB) Menteşe İlçesi’nde ki kent merkezinde 2. basamak sağlık hizmeti veren Devlet Hastanesi’nin yeniden ve yerinde açılması için yaptığı çağrı destek görmeye devam ediyor. Muğla Tabip Odası yönetimi yaptığı açıklama ile , “Menteşe ilçe merkezinde 100 binin üzerinde nüfusa sağlık hizmetini sunan, ulaşılabilir 2. Basamak bir hastane olması şarttır” dedi.

Kadir Tamer

Muğla Ortak Akıl Birliği’nin (MAB) Menteşe İlçesi’nde ki kent merkezinde 2. basamak sağlık hizmeti veren Devlet Hastanesi’nin yeniden ve yerinde açılması için yaptığı çağrı her platformdan destek görmeye devam ediyor. Muğla Tabip Odası Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Hakkı Turan, Genel Sekreter Dr. Gülçin Kınay ile Yönetim Kurulu Üyeleri Dr. Ahmet İpek ve Dr. Vehip Keskin, Menteşe İlçesi’ne 2. Basamak Hastanesi’nin yapılması amacıyla bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

Açıklamalarında Menteşe İlçesi’nin ihtiyacı olan yeni bir hastanenin Muğla gündemine girdiğini kaydeden Muğla Tabip Odası Yönetim Kurulu üyeleri, “Hastanemiz 29 Ekim tarihinde yeni binasına taşındı. O tarihten itibaren haklı olarak tartışmalar, eleştiriler, mağduriyetler, öneriler, savunmalar derken Muğla gündeminde yeni hastane tartışması yerini aldı. Muğla Tabip Odası olarak sağlık alanında kamuoyunu doğru bilgilendirmenin, kamu yararını önceleyen bağımsız görüşler oluşturmanın görevimiz olduğuna inanıyoruz. Bu sorumlulukla yeni hastane konusunda görüşlerimizi kamuoyu ile paylaşmamızın önemli olduğunu düşünmekteyiz. Bilindiği gibi 26 Nisan 2011 tarihinde Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi ve valilik arasında yapılan protokol ile Devlet Hastanesi Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi adını alarak faaliyet göstermeye başlamıştı. O gün de birlikte kullanım yani afiliasyon anlaşmasının hem tıp fakültesine hem devlet hastanesine dolayısıyla kamusal sağlık alanına yarar getirmeyeceğini, 2. ve 3. basamak sağlık hizmetlerinin ayrı olması gerektiğini dile getirmiştik. Ülke genelindeki afiliasyon deneyimleri göstermiştir ki; birlikte kullanım ve işbirliği, başta eğitim olmak üzere önemli sıkıntılara yol açmakta, kurumların bütünlüğü ve çalışanların özlük haklarını ve iş barışını zedelemektedir.

Muğla’nın artan nüfusu ve özellikle yaz aylarında katlanan sayısıyla 2 hastaneye ihtiyacı olduğu açıktır. Kaldı ki yeni hastanenin yatak kapasitesi bu ihtiyacı karşılayacak oranda artmamıştır. Geçtiğimiz yaz boyunca çoğunlukla yüzde 100’ e yakın bir doluluk oranıyla hastanenin çalıştığı, vakaların doluluktan kaynaklı başka hastanelere sevkinin yapıldığı düşünülürse, yeni hastane yatak sayısının yetersiz olacağı ve önümüzdeki dönem sıkıntı yaratacağı kesindir” dediler.

2. Basamak Devlet Hastanesi

Menteşe İlçesi’ne 2. Basamak hastanenin yapılmasının gerektiği belirtilen açıklama şöyle devam etti:

“Tıp Fakültesinin gelişimine paralel olarak önümüzdeki süreçte yeni hekimler gelecek, yeni birimler ve klinikler kurulacak, hastane tam kapasite ile çalışmaya başladığında bu yetersizlikler daha çok kendini hissettirecektir. Oysa en yakınımızdaki il Aydın’a baktığımızda merkezdeki 3 kamu hastanesinin yatak sayısı 900 ve Tıp Fakültesi Hastanesi’nin 587 toplamda bin 487 olduğunu görmekteyiz. Menteşe ilçe merkezinde 100 binin üzerinde nüfusa sağlık hizmetini sunan, ulaşılabilir 2. Basamak bir hastane olması şarttır. Hastanenin merkezden uzaklaştırılması, erişilebilirliği olumsuz etkileyeceği gibi kent tarihi içinde oluşmuş kültürel ve ticari dokuya zararlar verecektir. Bir kentte yataklı sağlık kurumlarının birbirinden farklı bölgelerde olması, özellikle su basması, deprem, yangın, yıkılma gibi afet  gibi daha olumsuz koşullarda bile vatandaşların yararlanabileceği en az bir hastanenin ayakta kalmasını ve hizmetin devamlılığını sağlayacaktır. Merkezde yaklaşık 400 yataklı bir 2. Basamak Devlet Hastanesi ile yeni açılan hastanenin bir Eğitim Araştırma Hastanesi gibi çalışabilir olması da sağlanacaktır. Yoksa bu kapasiteyle hem ‘Sağlık Turizmi’nin başkenti olması hedeflenen bir hastane, hem tıp öğrencisi ve uzman yetiştiren bir Tıp Fakültesi Hastanesi’nin hem yazın nüfusu 2 milyonu bulan Muğla’nın geneline hizmet eden bir hastane olması mümkün değildir.” 

Birlikte karar vermeliyiz

Menteşe İlçesi’ne kazandırılacak 2. Basamak Devlet Hastanesi için ilçede yaşayan herkesin görüş birliği olması gerektiği belirtilen açıklama, “Yapılan açıklamalar göstermiştir ki, gerekli alt yapı ve çevre düzenlemeleri, unutulan hastane bölümleri ve pek çok detay atlanarak bir hastane ortaya konmuş ve kalan kısmının ve ya aksaklıkların tespit edildikçe düzeltileceği beyan edilmiştir. Bu aslında kabullenilemez bir durum olan, ciddi bir planlama eksiğini gündeme getirmiştir. Binadaki teknik yetersizlikler, ulaşım sorunları, otopark, eczane, çevre düzenlemesi gibi pek çok sorun hastalar ve çalışanların önünde durmaktadır. Merkezde bir hastane gerekliği birbirinden farklı tüm çevrelerce dile getirilmektedir. Şimdi hızla, şu anda yaşadığımız sıkıntıların yeni yapılacak Menteşe Devlet Hastanesi’nde yaşanmaması için, hastanenin nasıl olması gerektiği,  merkezdeki hastanenin rehabilite mi edileceği yoksa yerinde yeniden mi yapılacağı Muğla halkı, yerel yönetimler, üniversite, sendikalar, Sivil Toplum Örgütleri ve Meslek örgütleri ile birlikte tartışılarak belirlenmelidir” ifadeleri ile sona erdi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets