MUÇEP Marmaris’te toplandı - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

MUÇEP Marmaris’te toplandı

Bu haber 13 Kasım 2017 - 0:31 'de eklendi ve 42 views kez görüntülendi.

Muğla Çevre Platformu’nun Marmaris’te gerçekleşen dokuzuncu meclis toplantısında konuşan, Marmaris Belediyesi Başkan Yardımcısı İsmet Kamil Öner  “Devlet Yapısı, koruma-kullanma dengesinden bahsetmesine rağmen, genellikle uygulamalarını kullanma yönünde gerçekleştirdi” dedi.

Haber Merkezi

Muğla Çevre Platformu (MUÇEP)  dokuzuncu toplantısı, Marmaris Armutalan Kültür Merkezi’nde yapıldı.

Toplantıya, Marmaris Belediyesi Başkan Yardımcısı İsmet Kamil Öner, Marmaris Kent Konseyi Başkanı Avukat Necmettin Yankol ve yaklaşık seksen MUÇEP üyesi katıldı.

Marmaris Belediyesi Başkan Yardımcısı İsmet Kamil Öner Muğla Büyükşehir Belediye Meclisinin oy birliği ile reddettiği ve olması gereken halini bakanlığa gönderdiği Doğal Sit Alanları Değişikliğine gerekli tepkinin konmasının önemli olduğunu ve MUÇEP’in de bunu layığı ile yaptığını anlattı. Öner “ Devlet yapısı, koruma-kullanma dengesinden bahsetmesine rağmen, genellikle uygulamalarını kullanma yönünde gerçekleştiriyor. Talep edenlere, devletin ormanı, kıyıları kolayca tahsis ediliyor. Örneğin, Marmaris Körfezi’nde 32 adet su sporları merkezi var. Koruma statülerinin değişimi ile birlikte, sadece kıyı alanları yapılaşmaya açılmakla kalmayacak,  yeni deniz yapıları ortaya çıkacak. Bunlar da körfezin kullanım kapasitesinin üstünde olacak. Marmaris Körfezinde 18 ayrı istasyonda yapılan ölçümlerde oksijenlendirme değerlerinin sınırda olduğu tespit edilmiştir” dedi.

Daha sonra konuşan MUÇEP üyelerinden hukukçu Güngör Erçil Turizm Teşvik Kanunu Kriterleri’nin önemine vurgu yaptı. Erçi, “Yasa düzeyinde olan ‘Turizmi Teşvik Kanunu’nun belirlediği kriterlere göre, her türlü koruma alanında üstünlük bu kanundadır. Dolayısı ile turizm teşvik belgesini alan firma doğal sit derecelendirmesinin dışındadır ve dilediği tesisi yapabilir” dedi.

MUÇEP üyelerinden hukukçu Mehmet Çilsal Gökova Özel Çevre Koruma Bölgesi olmasına rağmen, askıya bile çıkmadan uygulamaya geçilen SİT değişikliklerinin iptal edilmesi için Mimarlar Odası tarafından açılan davaya, belediyelerin müdahil olmasının davaya anlamlı bir katkı sunabileceğini söyledi.

10 Ekim’de Aydın’da, 11 Ekim’de de Muğla’da yapılan Muğla Bütünleşik Kıyı Planlama Toplantısı’ndaki gelişmeleri anlatan MUÇEP Üyesi Şamil Beştoy ise, tüm koruma alanları için Çevre Şehircilik Bakanlığı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı ve Turizm ve Kültür Bakanlığı’nın üç ayrı çalışma yürüttüğü, ÇŞB’nin de kendi içinde Dört Mevsim Ekolojik Temelli Bilimsel Araştırma Raporu, Bütünleşik Kıyı Planlama Çalışması, İklim Değişikliğine Karşı Tehlikeye Giren Türler Çalışması olarak üç ayrı çalışma yaptığı, ancak bu birimlerin birbirleri ile koordineli çalışamadıklarının tespit edildiğini anlattı.

Öğleden sonra yapılan oturumda ise bir diğer konu da Cumhurbaşkanlığı yazlık konutunun yapılmakta olduğu Okluk Koyu idi. MUÇEP’liler, Muğla’nın diğer sorunlu alanları kadar, Okluk’taki doğal SİT alanlarının uygulamaya konan Gökova Paftası ile yok sayılmasının da önemli olduğunu bir kez daha vurgulayarak,  açılan dava sürecinin takipçisi ve müdahili olduklarını vurguladılar.

Bakanlık tarafından ısrarla saklanan ve SİT’lerin değişikliğine gerekçe olarak gösterilen “dört mevsim ekolojik temelli bilimsel rapor” rapor açıklanmadan ve sivil toplumun sürece en başından dahli sağlanmadan doğal sit derece değişikliklerini kabul etmediklerini ve mücadelelerini çeşitli biçimlerde sürdürmeye devam edeceklerini ifade ettiler.

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets