İşlediğiniz Suçun Farkında Mısınız? - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

İşlediğiniz Suçun Farkında Mısınız?

Bu haber 06 Kasım 2017 - 0:42 'de eklendi ve 41 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Muğla Ortak Akıl Birliği (MAB) “Devlet Hastanemizi Geri İstiyoruz” diye bir kampanya başlattı, Muğla kamuoyu ve “siyasetin” iktidar ayağı yanıt verdi.

Kamuoyunun yanıtı olumlu…

Geri dönüşlere, benim yazılarıma yorumlara ve sosyal medyadaki tartışmalara baktığımızda Muğla il merkezinde yaşayanların “ortak aklı” fiiliyatta yok edilen Devlet Hastanesi’nin Muğlalılara geri iade edilmesinden yana.

Merak eden anket düzenler sonucu görür!

Siyasetin yanıtının kamuoyunun yanıtı gibi olumlu olduğunu söylemek ise zor…

Bu konuda ne CHP’den ne de MHP’den olumlu veya olumsuz söz eden yok. AK Parti İl Başkanı Kadem Mete’nin de kafası karışık…

 

xx        xx        xx

Tabi talebi yanlış anlayanlar da var. AK Parti İl Başkanı Mete’de onlardan. Sanıyorlar ki Muğla il merkezine ikinci hastane isteniyor. Çok şükür Milletvekili Nihat Öztürk işin farkında, “Eğitim Araştırma Hastanesi ilin, bölgenin hastanesi. Menteşe’nin hastanesi yok” diyor.

Milletvekili Öztürk’ün de farkında olduğu gibi Muğla il merkezine istenen ikinci bir hastane değil…

Muğla il merkezine istenen fiiliyatta yok edilmiş olan, ama resmiyette kağıt üzerinde varlığı devam eden Muğla Devlet Hastanesi’nin yeniden faaliyete geçirilmesi.

Yani yeni bir hastane istenmiyor. Zaten var olan hastanenin çalıştırılması isteniyor.

İster Eğitim Araştırma Hastanesi’nin yeni binasına taşınmasından sonra boşalan binalarda hizmete açarsınız, ister o binaları yıkıp yenisini yaparak açarsınız.

Ama açarsınız. Açmazsanız suç işlemeye devam ediyor olursunuz…

 

xx        xx        xx

Gelin “suçtan” önce bu konuda kaleme aldığım son yazıların altına yapılmış yorumları paylaşalım.

Eczacı Gülören Sungur önceki yazılarımdan birine “Devlet Hastanesinin yerinde kalması için gösterdiğin gayretten dolayı seni kutluyorum. Senin dışındakiler ya farkında değiller ya da ilgilenmiyorlar. Aslında Üniversite Hastanesi’nin görevi eğitim ve araştırma yapmaktır. Devlet Hastanesi’nin görevi teşhis ve tedavidir. Devlet Hastanesi halledemediği vakaları Üniversite Hastanesi’ne ileri tetkik için sevk eder. Bu her yerde böyledir. Aile hekimleri birinci basamak, Devlet Hastanesi ikinci basamak, Üniversite Hastanesi üçüncü basamaktır.” demiş.

Güzel demiş… “Poliklinikler Şehir İçinde Devam Ediyor” başlıklı yazıma da “Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Araştırma Hastanesi günümüz koşullarında modern hastanedir. Emeği geçenleri yürekten kutluyorum. Eski hastanemizin yeniden ikinci basamak sağlık kuruluşu olarak hizmet vermesini etkili ve yetkili makamlardan bekliyoruz” ifadesini bırakmış…

 

xx        xx        xx

Poliklinikler Şehir İçinde Devam Ediyor” başlıklı yazıma okurlarımızdan Yerkesikli eğitimci Hüseyin Canel şu ifadelerle yorum getirmiş:

Eğitim Araştırma Hastanesinin yeni binasında hasta kabulüne başlaması Muğla’mız için sevindirici bir haber. Emeği geçenlerden Allah razı olsun. Eskişehir Osman Gazi Tıp Fakültesi Çocuk Kalp Damar Cerrahisi Ana Bilim Başkanı olan ve son derece başarılı ameliyatlara imzasını atan Doçent Dr. Buğra Harmandar’ın hastanemizde görev yapması özellikle kalp damar cerrahisinde önemli gelişmeler olacağının bir göstergesi. Dilerim eksik olan bölümler kısa zamanda (örneğin çocuk nörolojisi yok) tamamlanır. Dilerim eski hastane yazılarınızda belirttiğiniz gibi semt polikliniği olarak hizmet vermeye devam eder. Eksik olan bölümler tamamlanır. Saygı ve selamlar..

Yine okurlarımızdan Asım Demirel’in yorumu da şöyle:

Biz eski Muğlalı yeni Menteşeliler olarak Devlet Hastanemizi istiyoruz. Önce bunu gerçekleştirin sonra uygun bir yere Şehir Hastanesi kurarsınız. Muğlalıların değeri Aydınlılar kadar yok mu? Yeni açılan hastanedeki çay kahve sorununu da çözün. Basit işleri yapamayanlar büyük işlere imza atamazlar. Muğlalıların da sorunu budur. Küçük şeylerle hemen avunurlar. Menteşeliler olarak tarihi Devlet Hastanemiz elimizden alınmış bunda sevinilecek ne var? Türkiye’de Devlet Hastanesi olmayan bir ilçe halkı olarak oturup ağlamayalım. Ayağa kalkalım. Hakkımızı isteyelim. Cumhuriyet’le yaşıt olan hastanemizi sahip çıkalım. Menteşe’nin sivil toplum örgütleri ne iş yapar?

 

xx        xx        xx

Muğla il merkezinin, yeni adıyla Menteşe’nin Devlet Hastanesi yok değil, var…

Farkındayım şimdi “Nasıl?” diye şaşırarak soruyorsunuz.

Muğla Devlet Hastanesi kapatıldı mı?

Hayır, Muğla Devlet Hastanesi kapanmadı. Hala açık, ama faaliyette değil…

Muğla Devlet Hastanesi 5 veya 6 sene önce Muğla Valiliği ile Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörlüğü arasında yapılan “protokol” ile Muğla Tıp Fakültesi’nin kullanımına verildi.

“Tahsis” veya “Devir” edilmedi… Buna “afilliasyon” diyorlar.

Yani Tıp Fakültesi, Muğla Devlet Hastanesi’ni “geçici” olarak kullandı.

Bu durumda, şu anda Tıp Fakültesi kendisi için yapılan binada hizmet vermeye başladığına göre, Devlet Hastanesi’nin “geçici kullanımının” sona erdirilmesi gerekir.

Farkındayım, şimdi de “Geçici kullanım sona erdirilse de ortada kendi fonksiyonuna dönecek hastane mi var ortada?” diyeceksiniz.

Yok… Hastane poliklinikleri hariç “miras malı” gibi boşaltıldı.

Ne dersiniz, Devlet Hastanesi’nin taşınırlarına çeşmesine kadar sahip çıkmaları gerekenler sahip çıkmadıkları için suçlanırlar mı? Devlet Hastanesi’nin açılması gerektiğini unuttular mı, unutturmak mı istiyorlar?!

 

xx        xx        xx

Bilindiği gibi Karadağ’da üniversitenin ırzına geçilen “M Kapısı”  karşısında yapımı TOKİ tarafından gerçekleştirilen T.C. Sağlık Bakanlığı Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim Araştırma Hastanesi yeni binası bir blok (J Blok) eksiği ile tamamlanarak hizmete girmiştir.

Hayırlı, uğurlu olsun…

Bu güzel gelişme gündeme “Mevcut Hastane Alanı ne olacak?” sorusunu getirmiş bulunuyor.

Sorunun cevabı açık ve nettir. Şu anda hizmet vermekte olan hastanemiz, 3. Basamak Sağlık Hizmeti veren bir hastanedir ve şehrimizde ayrıca 2. Basamak Sağlık Hizmeti veren bir sağlık kurumu bulunmamaktadır. Bu bakımdan Türkiye’de Muğla ilk ve tektir…

Muğla Tıp Fakültesi’nin faaliyete geçip öğrenci kabul edebilmesi için “hastanesi olması” gerekmekteydi. Hastanenin kurulması zaman alacağı (ki yeni bina yapımında bu yaşandı) için Muğla Valiliği ile Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörlüğü arasında bir protokol yapıldı.

Bu protokol ve “Afilliasyon” uygulaması ile Muğla Devlet Hastanesi öğrenci kabul ederek faaliyete geçebilmesi için “geçici olarak” Muğla Tıp Fakültesi’nin de kullanımına açıldı.

Aslında “Geçici kullanım” yerine “geçici ortak kullanım” demek galiba daha doğru olacak…

 

xx        xx        xx

Doğrusu “Geçici ortak kullanım”, çünkü ilk başlarda hastanenin başhekimliğini uzun zaman Tıp Fakültesi kadrosunda değil de Sağlık Bakanlığı kadrosunda olan bir doktor yürütürken, yeni binanın tamamlanması yakınlaşınca Başhekimlik görevini Tıp Fakültesi kadrosundan bir profesör üstlendi…

Devlet Hastanesi işte o zaman “fiili” olarak yok olmaya başlamış biz fark etmemişiz. Ancak Muğla Ortak Akıl Birliği’nin (MAB) son toplantısında yaptığımız tartışmalarda fark ettik ki, zaman içinde fiili olarak yok olan Devlet Hastanesi hala kağıt üzerinde varlığını sürdürmektedir.

Bugün artık Tıp Fakültesi’nin yeni binaya sahip olup, Devlet Hastanesi’ni kullanmasına gerek kalmadığına göre “geçici ortak kullanım” için yapılan protokolün hükmü kalmamıştır…

Sağlık Bakanlığı yetkilileri, temsilcileri acaba farkındalar mı?

Bugün yeni bir protokol yapıldı mı? Yapılmadı ise Devlet Hastanesi’ni içindeki taşınırları ve bakanlık personeli ile boşaltmak suç olmaz mı?

 

xx        xx        xx

Biz sanıyorduk ki, Devlet Hastanemizi kullandırarak Tıp Fakültesi’ne sahip olacağız; Tıp Fakültesi kendi hastanesine sahip olunca da Devlet Hastanesi kuruluş amacına uygun hizmet vermeye devam edecek ve biz Muğlalılar iki hastaneye sahip olmuş olacağız…

Öyle olmadı… Kandırıldık mı?

Şimdi hem 2. hem 3. Basamak Sağlık Hizmeti veren; ne kuş ne deve, ama “deve kuşu” misali “yeni bir hastane” var. Bu “Menteşe” ilçesinin değil, “Muğla ilinin”, bölgemizin hastanesi… Bürokrasinin körlüğü veya Ankara’ya yaranma güdüsüyle Menteşe’nin Devlet Hastanesi buharlaştı. Muğla İl merkezi hastanesiz kaldı!

Farkında mısınız suç işleniyor… Resmiyette kağıt üzerinde varlığı devam eden Muğla (Menteşe) Devlet Hastanesi’nin kapılarının fiilen açılması gerekiyor…

Neyse ki AK Parti Milletvekili Nihat Öztürk Devlet Hastanesi’nin iadesinden yana. Öztürk “Menteşe Devlet Hastanesi binasının yeniden yapımını 2018 programına alınması ve 2019’da inşa edilmesi” sözünü verdi. İnşallah suç varsa ortadan kalkar…

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

2 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets