500 yıllık tarih kitaplaştırıldı - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

500 yıllık tarih kitaplaştırıldı

Bu haber 27 Ekim 2017 - 1:23 'de eklendi ve 39 views kez görüntülendi.

Prof. Dr. Ahmet Özgiray ve Prof. Dr. M. Akif Erdoğru’nun derlediği “Bodrum Yarımadasının Tarihi Coğrafyası” adlı kitabının tanıtım toplantısı ve imza günü etkinliği gerçekleştirildi.
Haber Merkezi

Prof. Dr. Ahmet Özgiray ve Prof. Dr. M. Akif Erdoğru’nun derlediği “Bodrum Yarımadasının Tarihi Coğrafyası” adlı kitabının tanıtım toplantısı ve imza günü etkinliği gerçekleştirildi.
Etkinliğe, Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, Prof. Dr. Ahmet Özgiray, Prof. Dr. M. Akif Erdoğru ve akademisyenler, Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Gündüz Nalbantoğlu, Salmakis Otelin sahibi Tuncay Karakaya, Belçika Krallığı Bodrum Fahri Konsolosu Onursal Özatacan ve geniş bir dinleyici topluluğu katıldı.
Bodrum’un tarihiyle ilgili yayınlanan bu kitaba, gösterdikleri yoğun ilgi için teşekkürlerini dile getiren Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, konuşmasını şu şekilde sürdürdü “Prof. Dr. Ahmet Özgiray hoca benim köylüm, benim insanım. Bilgisi ve birikimi ile Bodrum’un değerlerinden biri. Akademik hayatı boyunca Bodrum’un tanıtılması ve tarihinin bilinmesi için olağanüstü bir çaba içinde oldu. Bodrum konulu çalışmalarında bizden her ne istediyse, ikiletmeden yerine getirdik, destekledik. Bu desteklerimizi dün olduğu gibi bugün de sürdürmekteyiz. Ahmet hocamızın Bodrum araştırmaları emeklilik yıllarında da devam etmekte. İlk olarak Prof. Dr. Ahmet Özgiray ve değerli öğrencisi Prof. Dr. M. Akif Erdoğru ile birlikte 2007 yılında ‘Her Yönüyle Bodrum Sempozyumlarının’ birincisini gerçekleştirdik. 2011 yılında ikincisini, 2013 yılında üçüncüsünü, 2016 yılında ise dördüncüsüne imza attık. Bugün tanıtımı yapılan ‘Bodrum Yarımadasının Tarihi Coğrafyası’ kitabını belediyemizin bir yayını olarak kamuoyuna sunmanın kıvancını yaşıyoruz. İsteyen gelip belediyemizin ilgili müdürlüklerinden bu kitabı ücretsiz temin edebilir. Bizler, Bodrumlu olarak aslımızı bildik, bugüne kadar da yaşattık. Ancak gelişen dünya şartları ve teknoloji, yeni nesilleri kendi benliklerinden koparmakta, bu durum da okumayan, hayatı sorgulamayan bir neslin yetişmesine neden olmaktadır. Artık sokaklarda top koşturan, top oynarken cam kıran çocuklar maalesef ki yok. Bodrum siz değerli hocalarımız tarafından araştırıldıkça; bizler de kültürümüzü, tarihimizi yakından öğrenmiş, tanımış olacağız. Bodrum için yapılan her çalışma bizim nazarımızda değerlidir, kıymetlidir, önemlidir. Bizler de var oldukça, sizlere destek olmaya devam edeceğiz. Emeğiniz için siz değerli hocalarıma ve buraya kadar gelip salonu dolduran misafirlerimize çok teşekkür ediyorum” dedi.
Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon’un ardından söz alan kitabın derleyicilerinden Prof. Dr. M. Akif Erdoğru 2007 yılından bu yana Prof. Dr. Ahmet Özgiray’la birlikte Bodrum üzerine çalışmalar yaptıklarını ve sempozyumlar düzenlediklerini belirterek, “Bodrum Yarımadasının Tarihi Coğrafyası kitabında 1522 yılından bugüne Bodrum’un iskan edilen bölgeleri, bu bölgelerin yerel isimlerin etimolojik açıklamalara girilmeden belgelere göre verildiğini ve aynı zamanda Bodrum Yarımadası’nda yetişen tarım ürünleri, sayısal nüfus verileri Osmanlı Arşiv Belgelerine ve Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü’nün arşivindeki bilgilere göre hazırladık. Bodrum, arşivlerde ‘Sıravolos Nahiyesi’ olarak yer alıyordu. Sonraki dönemlerde yarımada Sıravolos ve Karaova olarak iki nahiyeye bölünmüştür. Bodrum Yarımadası’nın Osmanlı Türk dönemi hakkında yapacağımız çalışması için bir kaynak eseri derledik. İsmi bilinen ancak kurulduğu yer hakkında bugün bilgi sahibi olunamayan yerler titiz çalışmalarla ortaya çıkarılabilecektir. Bunun için de ilgi duyan akademisyenlere büyük iş düşmektedir. Arşivlerde, Hürrem, Kuyucak, Göçer, Kızılca Kuyu, Maymuncuk, Mülk, Türkmenönü gibi Bodrum köylerinin isimlerinin bulunmasına rağmen, bu köylerin bugün yok olduğu dolayısıyla yerlerinin tespit edilmesi gerekmektedir” dedi.
Sözlerinin sonunda, ‘Bodrum Yarımadasının Tarihi Coğrafyası’ kitabına sponsor olarak basımını gerçekleşmesini sağlayan Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon’a teşekkür eden Özgiray, “Bodrum’un değerlerini yükseltmek için mesaimizi, ömrümüz elverdiğince sürdürmeye devam edeceğiz” diye konuştu.
Sunumun ardından Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, Prof. Dr. Ahmet Özgiray ve Prof. Dr. M. Akif Erdoğru, ‘Bodrum Yarımadasının Tarihi Coğrafyası’ kitabını misafirler için imzaladılar.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets