Gökova için insan zinciri oluşturdular - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Gökova için insan zinciri oluşturdular

Bu haber 24 Ekim 2017 - 1:00 'de eklendi ve 12 views kez görüntülendi.

Muğla Çevre Platformu (MUÇEP) tarafından Akbük’te düzenlenen ‘Muçep Sonbahar Şenliği’ne yaklaşık bin kişi katıldı. Şenlikte katılımcılar el ele oluşturdukları insan zinciri ile ‘Gökova Cennet Kalsın’ mesajı verdi.

Haber Merkezi

Muğla Çevre Platformu (MUÇEP) tarafından Akbük’te düzenlenen ‘Muçep Sonbahar Şenliği’ne yaklaşık bin kişi katıldı. Şenlikte katılımcılar el ele oluşturdukları insan zinciri ile ‘Gökova Cennet Kalsın’ mesajı verdi.

Gökova’nın Akbük Koyu’nda gerçekleşen şenliğe il genelinden vatandaşların Akbük’e gelmesi ile başladı. Muğla Çevre Platformu’nun düzenlediği sonbahar şenliğine;  farklı ilçelerin doğa yürüyüş grupları, bisikletçiler, yerel tohum grupları, engelli dernekleri katılırken, denizden de Bodrum Denizciler Derneği’nin desteği nde STS Okul Gemisi ile Bodrumlu Muçepliler katıldı.

Menteşe, Muğla, Milas ve Bodrum Belediyesi, Bodrum Deniz Ticaret Odası’nın destekleri ile gerçekleşen şenliğe Menteşe Kent Konseyi Başkanı Bilgi Taşkıran, Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, Muğla Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcıları Levent Ünver ve Mehmet Güven, Ula Belediye Başkan Yardımcısı Oruç Özkan ve CHP Muğla Milletvekili Akın Üstündağ’da katılarak destek verdi.

İnsan zinciri oluşturdular

Etkinlik süresince, Muğla’nın yerel müzisyenlerinden Cem Kocabıyık, Ali Onur Dede, Ali Akçay’ın sazları ve sözleri ile büyüklü küçüklü vatandaşlar halaylar çekti, oyunlar oynadı, dans ederek saatlerce gönüllerince eğlendiler. Yüzme yarışları, halat çekme, çocuklara palyaçolar eşliğinde oyunlar düzenlendi. Yüzme yarışlarında derece alanlara MUÇEP tarafından zeytinyağı ve bal ödül olarak verilirken, katılımcılara da MUÇEP sertifikaları takdim edildi. Şenlikte ayrıca Yerel Tohum Dernekleri katılımcılara palamut tohumu dağıttı.

Şenlikte ‘Gökova Cennet Kalsın’ pankartlarını açarak el ele tutuşan ve insan zinciri oluşturan vatandaşlar, Mavi Yolculuk’un ve Gökova’nın ender güzellikteki koylarından biri olan Akbük Koyu’nu sembolik olarak korudular ve sonuna kadar gerek yasal yollardan, gerekse sosyal etkinliklerle korumaya devam edeceklerini ifade ettiler.

MUÇEP adına Mustafa Tuncaeli’nin konuşmasının ardından, Menteşe Kent Konseyi Başkanı Bilgi Taşkıran ve  Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş ise; Gökova’nın, Muğla’nın cennet kalabilmesi için uygulamaya konulan doğal sit derecelerinin mutlaka değişmesi gerektiğini, bu haliyle kalması halinde yapılaşmanın, beton yığınlarının önünün açılacağını, buna da sivil toplum kuruluşları ile beraber karşı duracaklarını söylediler.

MUÇEP üyesi Rezzan Şebin ise, şenliğe katılanlara MUÇEP’in neden ve nasıl kurulduğunu anlatarak, yaptıkları çalışmalar hakkında katılımcılara bilgi verdi. Çevre Şehircilik Bakanlığı tarafından uygulamaya konan Gökova Doğal Sit Derecelendirmelerine değinen Şebin “Muğla Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 11 Kasım 2016’da yaptığı toplantıda, belki de ilk kez iktidar partisi, muhalefet partilerinin meclis üyelerinin tümünün oy birliği ile aldığı bir karar vardı. Bakanlığın bir inşaat/emlak firmasına ihale ettiği Dört Mevsim Ekolojik Temelli Bilimsel Rapor’a dayanarak hazırlandığı söylenen ‘Muğla İli Doğal Sit Alanlarının Derecelendirmelerinin Değişikliği’ne meclis üyeleri oy birliği ile “projeye bu hali ile hayır” dediler. Nedeni de açıktı. Proje uygulamaya konulursa, köylülerimizin konut yapma gibi sorunları belki de sadece yüzde bir oranında çözülecekti. Ancak, adrese teslim gibi bazı eşsiz güzellikteki koylarımızda büyük şirketlere, holdinglere tahsisi yapılan yerlere tesis yapma imkanı sağlanıyordu. Yani, kıyılarımız, koylarımız inşaata, yapılaşmaya açılıyordu. Halkımızın değil, sermayedarların önü açılıyordu. İşte bunlardan ötürüdür ki, bir yıl önce Muğla Çevre Platformu, 13 ilçeden katılan sivil toplum kuruluşları, duyarlı vatandaşlar tarafından, sürecin takipçisi olmak amacı ile kuruldu” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets