İçimizdeki İnsan!.. - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

İçimizdeki İnsan!..

Bu haber 17 Ekim 2017 - 0:35 'de eklendi ve 16 views kez görüntülendi.
İsmail Zorba
İsmail Zorbaismailzorba@hamlegazetesi.com.tr

“Etrafınızda yüzlerce insanın olması bir prestij durumu değildir. Özgüveni yüksek ve yaşamdan zevk almayı bilenler çok insana değil, az insana ihtiyaç duyarlar.”

Ayça Akın

 

İçimdeki insanın insana dair söylevleri gittikçe arttı son günlerde.. Durmadan konuşacak bir şeyler buluyor. İnternet bloğundaki bir söz üzerine aldığım kitaplar başlattı bu söylevleri. Ne de olsa nefes aldığımız her şey insana dair!..

Son zamanlarda okuduğumuz kişisel gelişim kitapları içimizdeki insana,   insan olma adına güzel hedefler gösteriyor. Bu kitaplar okuruna güzel ufuklar açmakla kalmıyor; okurunda yepyeni uyanışlara da vesile oluyor. Ama; bütün bu değişim süreci sadece okur olduğun an itibariyle gerçekleşmeye başlıyor.. Hayatta vücut bulması için sabır ve zaman gerekiyor.

Bu tür kitaplardaki hedefleri gerçekleştirme imkanına sahip olanlar çıkabiliyor karşımıza. Bu güzel örnekler yeni okurlar için yeni çıkış kapıları yaratıyor. Yine de ulaşabildiği okur sayısı göz önüne alındığında karşımıza çıkan en gerçekçi oranlar beklentilerimizin çok altında maalesef.

Deneyimler, bakış açıları, sosyolojik gerçekler “Benden Bize” aldığı yol oranında ne kadar “Biz”e ait olursa o kadar istenilen hedeflere yaklaştırabilir okurunu.

Bütün okunanlar, bütün yazılanlar sadece insan için. İçimdeki insan için okuduğum kitaplar arasında karşılarına çıkan tüm engellere rağmen yaptıkları mücadele ile azmin timsali olmuş örnek insanların kitapları önemli bir yer alıyor… Erdal Yalçın’dan “Bırakın Beynimiz Özgür Kalsın.”, Murat Meral’den “Engellere Engel Koyalım.” ve de Ayça Akın’dan “Yaşamak Şart.” Her biri aslında bizim için yazılmış; içimizdeki engelleri kaldıralım diye. İçimizdeki engeller kalktıkça biz de “insan” olma yolunda önemli adımlar atabiliriz.

Kitapların özünde her şeye rağmen insan, her şeye rağmen hayat, her şeye rağmen aşk var. Evet, her şeye rağmen aşk!. Yaşama aşkla bağlanan insan içindeki gücün, enerjinin; sahip olduğu potansiyelin farkına ancak varabilir. Her şey insana dair çünkü.

Ayça Akın’ın kitabını soluksuz okuyorum. Her bir söz beynime küçük toplu iğne başlıkları gibi saplanıyor. Söylenebilecekmiş gibi sıradan gözüken sözler birden, yaşanmışlığın getirdiği gerçekle yüzyüze bırakınca insanı toparlanıyorsun, kendine geliyorsun. Yeni uyanışlar içerisindesin.

Tek bir yaşam şansın var!

Onu da kendin için yaşa, çünkü YAŞAMAK ŞART!

Keşke dedirtecek bir musibet gelmeden

Hadi, dümenin başına geçme vakti, rota belli ve tam yol ileri

Tek bir yaşam şansın var senin yaşamın boşa harcanacak kadar değersiz değil.”

Doğdukları andan itibaren yaşamak için hep bir sınava tutmuş hayat bu güzel insanları. Ayça Akın ortopedik kaynaklı rahatsızlıklarla sınanmış. Neler yaşamış neler. Her şeye rağmen insan, dedirtecek bir mücadele ve azim hikayesi ona; biz karanlıkta kalan asıl engellilere büyük ibretlik dersler verecek güzel kitaplar yazdırmış. Bunlardan biri “Yaşamak Şart”, bir diğeri “Hadi Cesaret”. “Hadi Cesaret”i de en kısa zamanda alıp okuyacağım. Öğrenecek çok şey var diyor içimdeki insan.

Her bir kitaptaki sözler birer slogana dönüşüyor. Yol göstermenin dışında kendini mahkum ettiğin gaflet uykusundan uyanmanı, yattığın veya oturduğun yerden kalkmanı, kendine gelmeni söylüyor; hatta bağırıyor. Hepimizin bu çığlıkları duymaya ihtiyacımız var. Kendimize gelmemiz gerek. Hep yatar, hep oturur olma hali ne kadar devam edebilir. Yunus kelamınca “Sana ibret gerek ise” bak göresin bu güzel insanları, okuyasın kitaplarını. Her şeye rağmen insan olmanın güzelliğine eresin.

Artık içimizdeki insanı uyandıralım. Yatmasın, oturmasın. Ayağa kalksın. Hayatın onun için ayırdığı payı en güzel şekilde, ona yaraşır şekilde değerlendirsin. İçimizdeki insan; insanda, insanlarda tamamlansın.

Her şeye rağmen insan kalmak, içimizdeki engelleri yıkmak dileğiyle.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

2 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets