MUÇEP Ankara’da endişelerini dile getirdi - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

MUÇEP Ankara’da endişelerini dile getirdi

Bu haber 31 Temmuz 2017 - 0:12 'de eklendi ve 28 views kez görüntülendi.

Muğla Çevre Platformu’nu (MUÇEP) temsilen bir gurup,  Ankara’ya giderek  “Tabiatı ve Biyolojik Çeşitliliği Koruma Kanunu Tasarısı” hakkındaki görüş ve endişelerini dile getirdi.

Kadir Tamer

Muğla Çevre Platformu’nu (MUÇEP) temsilen bir gurup,  Ankara’ya giderek  “Tabiatı ve Biyolojik Çeşitliliği Koruma Kanunu Tasarısı” hakkındaki görüş ve endişelerini dile getirdi.

TBMM Çevre Komisyonu’nun Başkanı Ak Parti Gümüşhane Milletvekili Cihan Pektaş, Muçeplileri TBMM’deki odasında kabul etti. Yaklaşık bir saat süren görüşmede, Muçepliler tasarının bu hali ile yasalaşmasındaki endişelerini dile getirdiler. Gurup adına söz alan Mehmet Çilsal, “Tasarıda yer alan tabiatı ve biyolojik çeşitliliği korumak için açıklanan “Milli Park, Tabiat Anıtı, Tür ve Habitat Koruma Alanları, Tabiat Parkı, Yaban Hayatı Koruma Alanı dışında kalan bir alan, bu kanunda sayılanlardan biri değilse, korunan alan değil midir?  Böylece, tasarının kanunlaşmasıyla birlikte daha önce korunan alan statüsünde olan doğal sitler artık tarihe karışıyor. 20 bin km karelik (2434 adet) doğal sitlerin koruma statüleri ya kalkıyor, ya sınırları ve adı değişiyor. ‘Mutlak Koruma Bölgesi’ diye bir tanım ile  sayılanların dışında önceki mevzuatlarda geçen  birinci, ikinci ve üçüncü derece, sürdürülebilir, nitelikli, hassas alan gibi tüm tanım, sıfat, statü ve kategoriler kalkıyor. Böylece, şimdiye kadar bir biçimde yapılaşmaya uğramış doğal sit alanlarında bir nevi “imar affı” mı getiriliyor?  Diğer taraftan, bugüne kadar salt doğal sit statüleri nedeniyle yapılaşmadan korunmuş; ancak bu tasarı ile doğal sit statüsü ortadan kaldırılacak olan deniz ve göl kıyıları, makilik alanlar, step alanları, göl havzaları, dere-akarsu havzaları gibi bölgesel düzeyde çok geniş olan alanların, madde-12/1 de sayılan statülerden birine girmediği için koruma dışına çıkarılacağı kesin gibidir” diyerek endişelerini dile getirdi.

STK’ların görüşüne başvuruyoruz

Komisyon Başkanı Cihan Pektaş ise, “Tasarımız henüz çok yeni. Ancak, biz birçok kuruluştan görüş alıyoruz. Greenpeaace bile dahil, STK’lardan görüş alıyoruz ve alacağız. Ancak, sitlerle ilgili konu Çevre Şehircilik Bakanlığı’mızın uhdesinde. Ziyaretiniz bizi çok memnun etti. Bundan sonra sizlerin de görüşünüzü almak isteriz. Getirdiğiniz dosyayı mutlaka inceleyeceğiz ve yeni bilgileriniz, çalışmalarınız olursa mutlaka bize ulaştırın” diyerek, Muçeplileri , Orman ve Su İşleri Bakanlığı , Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü Nurettin Taş’a yönlendirdi.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü Nurettin Taş’la yapılan görüşmede de yerel yönetimlerin, yerel kuruluşların, STK’ların ve üreticilerin önemine değinerek, hazırlanacak her türlü tasarıda ortaklaşa çalışma yapılmasının, geri dönülmez hataların da önünün kesileceği ifade edildi. Genel Müdür Taş, “Yaptığınız çalışmaları çok önemsiyoruz. Her birini, her zaman bizlere ulaştırabilirsiniz. Bakanlığımızın yetkisi dahilinde olan her türlü konuda yanıt veririz elbette. Ancak, bazı sorularınıza ancak Çevre Şehircilik Bakanlığımız yanıt verebilir” dedi.

Görüşmelerin sonunda ise, MUÇEP üyeleri Meliha Tekin, Şamil Beştoy ve Rezzan Şebin, “Elbette yararlı görüşmeler yaptık. Ve sadece komisyon başkanına değil, komisyondaki diğer partilerin vekillerine de dosyamızı ulaştırdık, bazıları ile de görüşebildik. Çıkacak kanun sadece Muğla’yı ilgilendirmiyor esasında. Bütün Türkiye’nin sorunu. Ancak korunan ve korunması gereken alanlar en çok Muğla’da var. Bölgemizin turizmdeki yerinin önemini de düşünürsek, ne yazık ki rantın en yüksek olduğu yerdeyiz. Bu nedenle çok daha önemsiyoruz bu tasarıyı. Ve bu tür önemli tasarıların sadece Ankara’dan yapılmasını değil, yerele mutlaka danışılmasını ve ortak akılla çözümler üretilmesini istedik. İsteğimizin memnuniyetle karşılanması elbette çok önemli. Umuyoruz, sayın yetkililer verdikleri sözde duracaklardır” dediler.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets