Çöplükten Siyasi Ekmek Çıkmaz - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Çöplükten Siyasi Ekmek Çıkmaz

Bu haber 13 Temmuz 2017 - 0:31 'de eklendi ve 18 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Çöplükten Siyasi Ekmek Çıkmaz ama…

Dünkü yazımda da belirttiğim gibi, leyleğin ömrü laklakla geçer. Eh işte siyasetçinin de öyle…

Olan Bodrum’a, Muğla’ya oluyor.

Ortak akıl” ile hareket etmek, “Muğla’nın kalkınması, gelişmesi ve korunması için birlikte hareket edebilmek” bu kadar mı zor? Birbirinize laf yetiştireceğinize Muğla için ter akıtsanız, Muğla için çivi çaksanız daha iyi ve güzel olmaz mı?

Hele bir deneyin, o gün gece ne kadar huzurlu uyuduğunuzu göreceksiniz…

Muğlalı” olamayan, kalbi Muğla için çarpmayan sığ siyasetçiler yüzünden “gün yüzü görmeden” geldik gidiyoruz…

xx           xx           xx

AK Parti Muğla Milletvekili Nihat Öztürk, Bodrum‘un katı atık sorunu ile ilgili “Adalet yürüyüşlerinde zaman kaybedeceklerine gelsinler biraz Bodrum’a ve Muğla’ya hizmet etsinler.” demiş.

Haksızlık etmiş…

Herkes biliyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürünadalet” yürüyüşünün ortalarında bir gün gitti geldi. Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kovadon yürüyüşün 21’nci, Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş de 22’nci günü birer gün yürüdüler geldiler.

Kendilerine göre hizmette ediyorlar… Hem kalkıp, size dönüp “Muğla’ya, Bodrum’a ne hizmetiniz oldu?” diye sorarlarsa ne diyeceksiniz? Muğla’nın 13 ilçesinden 10’unda CHP’nin iktidarda olması sizin Muğla’ya hizmet etmenize engel midir?

Milletvekili Öztürk, polemik yaratıp gündemi değiştirmek istiyor diyeceğim, ama gündemde de su kesintileri var… (!)

Sen iktidar milletvekili olarak Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi’ni açtın da, 2. Göcek Tüneli ücretsiz kullanılmaya başlandı da, dar gelirliler 2. Etap TOKİ’den ev sahibi oldular da, Mimarlık Fakültesi’ne tarihi bir yapı tahsis edilmesini ve Sandras’tan su getirilmesini sağladın da sıra CHP’li Belediye Başkanları ile dalga geçmeye, geyik yapmaya mı geldi!

xx           xx           xx

Allah aşkına şu Muğla için bir çivi çakılmasını sağla da Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’ü birlikte eleştirelim, diyeceğim, ama ben onu zaten yapıyorum…

Bari eleştireceksin, şu kepazeliğe dönen su kesintileri ile ilgili eleştiride bulun.

Hem su kesintileri için öyle bir eleştir ki seni alkışlayalım.

Bodrum’da çöplükte yangın çıkıyor eleştiriyorsun. Menteşe çöplüğünde de çıktı yangın, onu neden eleştirmiyorsun? Yerel yöneticiler kadar iktidar milletvekili olarak sen de sorumlusun!

Olan Muğlalıya oluyor…

AK Parti’nin, CHP’nin çok becerikli siyasilerinin tepişmesinin cezasını Muğla çekiyor.

Ne demişler?

Filler dövüşür otlar ezilirmiş, filler sevişir yine otlar ezilirmiş…

xx           xx           xx

AK Parti Muğla Milletvekili Nihat Öztürk, geçtiğimiz cumartesi günü yangın çıkan Bodrum Vahşi Çöp Depolama Alanı ile ilgili CHP Bodrum ilçe Başkanlığınca, adının da geçtiği, çeşitli eleştiriler içeren basın açıklamasının ardından gazetecilere açıklamada bulunmuş. Milletvekili Öztürk’ün açıklamaları karşısında da CHP İl Balkanı Mürsel Alban açıklamada bulundu.

Şimdi Alban’a karşı kim açıklama yapacak çok merak ediyorum.

AK Parti Bodrum İlçe Merkezi’nde açıklama yapan Milletvekili Öztürk kimsenin Bodrum‘a siyasi bakma lüksü bulunmadığını, yapılan açıklamayı talihsizlik olarak gördüğünü kaydetmiş.

İşte bu ifadeye çok güldüm… Milletvekili Öztürk kimsenin Bodrum’a siyasi bakma lüksü bulunmadığı konusunda yerden göğe haklı. Doğru söylemiş. Bütün partilerin il, ilçe merkezlerine bu söz “özlü söz” olarak asılabilir…

Ama ya biri kalkar da sana “Senin yaptığın ne?” diye sorarsa!

xx           xx           xx

Bodrum‘un katı atık sorununun çözümünün Muğla Büyükşehir Belediyesince yapılması gerektiğine dikkati çeken Öztürk, “Öncelikle şunu söyleyeyim. Bu konuda bizden kimse yardım istemedi. Ben Bodrum’un hassasiyetleri konusunda Bodrum halkı ile beraber hareket ettim. Biz sözde çevreci değiliz. Bodrum’un yeşiline de denizine de sahip çıkmak istiyoruz. Çöplük sorunun çözülmesinde de destek vermek istiyoruz.” diye konuştu.

Öztürk bu konuda da haklı… Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’ün Milletvekili Öztürk’ten Bodrum Katı Atık Depolama Tesisi için yardım istememiş olması büyük eksiklik.

Ki bizim MuğlalılarArap eli öpmekle dudak kara olmaz” derler.

Hadi Milletvekili Öztürk bu sözü bilmeyebilir. Sayın Gürün bir Muğlalı olarak sen nasıl bilmezsin… Hadi diyelim Başkan Gürün yardım istemeyerek ayıp etmiş, o zaman Sayın Öztürk iktidar Milletvekili olarak bari sen büyüklük gösterseydin!

xx           xx           xx

Muğlalılar birde “Irlatma çalıyı, söyletme deliyi” derler.

Ahhh Nihat Vekilim ahhh “Sana bu akılları kim veriyor” demeyeceğim… Çok iyi biliyorum, akıllısındır… Muğla Büyükşehir Belediyesi, Mumcular’da Katı Atık Depolama Tesisi’ni kurmaya kalkıştığında birden “çevreciliğin” tuttu ve Orman Teşkilatı’nın kesimine onay verdiği çam ağaçlarının kesilmesine karşı çıktınız.

Keşke 2. Etap TOKİ Evleri inşaatı için seçilen alan “orman alanı” olmasaydı… Karadağ’da TOKİ Evleri için keşke o güzelim çam ağaçları kesilip toprağa gömülmemiş olsaydı!

O zaman çevreciliğin inandırıcı olabilirdi…

Biliyorum sen kimseden akıl almazsın, ama galiba gaza geldin…

Ama bil ki Katı Atık Düzenli Depolama Tesisi’ni engellemekten “siyasi ekmek” çıkmaz.

Bunu neden söylüyorum? CHP İl Başkanı Mürsel Alban’a göre, “2019 yerel seçimlerini Bodrum Katı Atık Tesisi ile kazanacağınızı söyleme gafletindebulunmuşsun.

xx           xx           xx

Milletvekili Öztürk muhtemelen gaza geldi. Çalı ırlanmış (sallanmış) bir kere. Bakın Mürsel Alban neler söylemiş:

Muğla’da en pahalı TOKİ evlerini ve Türkiye’nin tek paralı tünelini yapan iktidar Büyükşehrin hizmetlerini engelleyerek 2019 hayalleri kurmaktadır.

Hadi ver cevabını…

Bak CHP İl Başkanı ardından “Bodrum Katı Atık Düzenli Depolama Tesisi için engel değil destek olunmalı aksi takdirde gölge etmesinler başka ihsan istemez. Ne yazık ki siyasi başarısızlıklarını farklı yollardan örtmeye çalışan iktidar gerçekten hizmet üretenlere de iktidarını kullanarak engel olmaktadır. Bütün bu engellemelere rağmen Büyükşehir Belediyemiz Bodrum ilçemizde Katı Atık Düzenli Depolama tesisini yapmak için Orman Bölge Müdürlüğü’ne iki alan için daha başvurmuş bu talepleri de geri çevrilmiştir.” diye devam etmiş.

CHP İl Başkanı Alban sana yanıt vermeye meraklı. İyi ki konunun muhatabı olarak Başkan Gürün yanıt vermemiş!

xx           xx           xx

Şu anda Muğla’nın “Büyükşehir” olmasının ve hazırlıksız yakalanmanın sıkıntıları yaşanıyor.

Muğla’nın büyükşehir olmasıyla kapatılan Bodrum Yarımadası Belediyeler Birliği (BOYAB), Büyükşehir Yasası ile mahalleye dönüştürülen Mumcular’daki 100 hektarlık alana 4 yıl önce yarımadanın 50 yıl katı atık sorununu çözecek proje hazırladı. BOYAB Entegre Katı Atık Yönetimi Projeleri Hazırlanması Teknik Destek Projesi, 13 Eylül 2013 tarihinde, Bodrum Ticaret Odası’nda, dönemin yerel yöneticileri, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve AB Komisyonu Türkiye Delegasyonu yetkililerinin katımıyla imza altına alındı. Dönemin AB Komisyonu Türkiye Delegasyonu Ekonomik ve Sosyal Kalkınma Bölüm Başkanı Finlandiyalı Virve Vimpari, proje için 30 milyon euroluk hibenin hazır olduğunu açıklamıştı.

Ancak söz konusu 100 hektarlık arazinin 20 hektarlık bölümünün SİT alanı olduğunun ortaya çıkması ile proje iptal oldu, AB verdiği hibeyi geri aldı! Oysa o 20 hektar projeden çıkarılabilirdi… Ve bugün tesis faaliyette olabilirdi…

Bu konuda Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Aylin Giray ile Başkan Gürün’e ve Başkan Kocadon’a da söylenecek söz çok, ama bu gün, gün ülkemize yılda 2 milyar dolar döviz kazandıran Bodrum’u ortak utancımız olmaktan çıkarmak…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

3 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets