Çöplükten Siyasi Ekmek Çıkar Mı? - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Çöplükten Siyasi Ekmek Çıkar Mı?

Bu haber 12 Temmuz 2017 - 9:31 'de eklendi ve 17 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Bodrum’da vahşi çöp depolama alanında çıkan yangınlarla dünyaya rezil olmaya devam ediyoruz.

Eğer “ortak akıl” yakalanabilseydi, çöplük üzerinden kör dövüş yapar gibi kör siyaset yapılmasaydı, bu gün, geçtiğimiz günlerde çıkan “çöplük yangını” çıkmayacaktı.

Avrupa Birliği (AB) fonlarından sağlanan 30 milyon Euro’luk hibe Katı Atık Düzenli Depolama Tesisi’ne bu sene kavuşulmuş olacaktı. Siyasetin kalitesizliğine, basiretsizliğine kurban edildi…

Evet, Bodrum’dakinden söz ediyorum. İl merkezindeki, Karadağ’da yangın çıkan çöplükten değil!

Karadağ’dan siyasi ekmek çıkmaz diye düşünülüyor olmalı.

Bence de çıkmaz. Sanki Bodrum’dan çıkar mı?

Elbette Bodrum’da da çıkmaz… Ancak birileri AK Parti Muğla Milletvekili Nihat Öztürk’e “Çöplükten siyasi ekmek çıkar, çıkmamı. Yerel seçimde Bodrum’u da alırız” diye akıl vermiş olmalılar… (!)

xx        xx        xx

NE ÇÖPLÜKMÜŞ, NE SİYASİ MALZEME VARMIŞ İÇİNDE!!! BODRUMLUYU BOĞUYORLAR…

Torba vahşi çöp depolamasında çıkan yangının ardından, yarımadanın yarısını kaplayan çöplüğün devam eden zehirli dumanı Bodrumluları bezdirirken, siyasiler birbirlerini suçlamaya devam ediyor.

“MUĞLA BELEDİYE BAŞKANI “SİYASİ MALZEME YAPIYORLAR, TESİSİN YAPIMINA BAŞLAYAMIYORUZ”

Muğla Belediye Başkanı Gürün, 8 saat boyunca süren çöplük yangının ardından, “Bodrum’da Katı Atık Düzenli Depolama Tesisi Yaparak Bu Yangınların Önüne Geçeceğiz” derken, sözlerinin devamında “Tesisin yapılacağı alandaki ağaçların kesimini bahane ederek bu tesisin yapımını siyasi malzeme yapanlar nedeni ile Katı Atık Düzenli Depolama tesisinin yapımına başlayamıyoruz. Vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini, çevremizi ve Muğla’mızı korumak ve geleceğe taşımak bizim vazifemiz. Umarım birileri de bu yangınlardan sonra yanlışlarının farkına varırlar” demişti..

AK PARTİLİ VEKİL ÖZTÜRK  “BUYURUN YETKİ SİZDE, YAPIN”

Ak Parti Muğla Milletvekili Nihat Öztürk ise sosyal medya üzerinden Bodrum Gündem Gazetesi’ne yaptığı yorumla iddialara sert şekilde yanıt verdi. Tartışmaların başından beri Katı Atık Tesisi’nin yeri ile ilgili itirazlarını dile getiren ve seçilen bölgede 7 bin çam ağacı kesileceğini ifade eden Öztürk, yerel yönetimlerde gösterilen beceriksizliğin faturasının kendilerine çıkarılmaya çalışıldığını ifade ederek şunları söyledi;

“İnşallah varırlar sayın başkanım. 40 yıldır yerel yönetimlerde Muğla’yı yönetip de bir çöp sorununu çözemeyenler. Sanki o çöp dağlarını kendileri Bodrum’un kronik sorunu haline getirmemişler gibi suçlu arayanlar, önce aynaya bir baksınlar. Kim bu işin sorumlusu diye. Ben mi yönetiyorum kırk yıldır Muğla’yı.  Beceriksizliğini başkalarına çamur atarak gideremezsiniz. Evet ben suçluyum! İki yıl önce modern çöp depolama tesisi Bodrum’a yapılsın diye, 30 milyon euro para, Bodrum’a yatırım gelsin diye mücadele ettim. Evet ben suçluyum! Sizler o parayı dahi (aşağıdaki linkte ben söylemiyorum şu anki belediye meclis üyesi söylüyor) nasıl Muğla’dan kaçırdığınız o zaman sizi bu millete şikayet etmemekle ben suçluyum. Evet ben 7000 ağaç kesilmesin. Nasıl Marmaris’te, Fethiye’de en son Milas’ta nasıl uygun yerlere izin aldık ve modern çöp depolama tesisi yapıldıysa Bodrum’a da öyle uygun yerler bulalım…”

……………..

xx        xx        xx

Bu yazının geçenlerde Bodrum’da yaşanan çöplük yangını rezaletinden sonra kaleme alındığını söylesek inanırdınız. Muhtemelen de öyle olduğunu sandınız.

Yani yukarıdaki yazı yeni değil…

2 Ağustos 2016 tarihinde Bodrum’un internet gazetelerinden birinde yer almış ve bir bölümünü sizlerle paylaştığım bir yazı bu.

Bizi yönetenlerin, temsil edenlerin kısırlığını, sığlığını ortaya koyuyor!

Değişen bir şey yok.

Bu sene geçen yıla göre bir ay önce yaşanan çöplük yangını rezaletinin ardından CHP Bodrum İlçe Başkanı Recai Seymen, Bodrum Katı Atık Depolama Alanındaki yangına ilişkin, Mumcular Akdam mevkisinde yapılması planlanan katı atık düzenli depolama sahası çalışmasının siyaseten önlendiğini iddia etti.

Seymen, ayrıca Yokuşbaşı mevkisindeki mevcut alanın rehabilitasyonunu yapmak için Muğla Büyükşehir Belediyesinin istediği tahsis izninin de verilmediğini öne sürdü.

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ve Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon dururken CHP Bodrum İlçe Başkanı’nın açıklama yapması doğru mu?

xx        xx        xx

CHP Bodrum İlçe Başkanı Recai Seymen’e gereken yanıtı Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz vermiş. Seymen‘in iddialarına ilişkin yaptığı yazılı açıklamada Yılmaz şöyle demiş:

İlçe için önem arz eden sorun devletin tüm kurumları ile işbirliği içinde çözülmeye çalışılıyor. Çıkan yangın sonrası konu tüm detaylarıyla ele alındı. Bir takım gereksiz, isnatsız açıklama ve suçlamalarla kamuoyu yanlış bilgilendirilmiş, ortalık gerilmeye çalışılmıştır. Doğrusu iyi niyetli olmadığını düşünmek istemediğim bu yaklaşımları anlayamıyor, herkesi sorunun çözümüne katkıda bulunmaya, yapıcı olmaya, olumsuz girişimlerden uzak durmaya çağırıyorum.

Kaymakamın açıklaması kesmediğinden mi ne, bir açıklamada AK Parti Milletvekili Nihat Öztürk yapıyor.

Ne gerek var?

Siyaset yapılacak. Kaymakam yapmamış!

O zaman AK Parti’nin Bodrum İlçe Başkanı yapsın…

xx        xx        xx

Hayır… CHP İlçe Başkanı’na AK Parti Milletvekili yanıt versin.

Hem bahane ile CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun “adalet” yürüyüşüne de eleştiri yapılır.

İyi de Cumhurbaşkanı’ndan Başbakan’a, Başbakan’dan Bakan’lara kadar eleştiri yapanlar var.

Olsun… Milletvekili Öztürk’te gündeme gelsin!

Gelsin… Gelmesin diyen mi var… Bodrum’a, Muğla’ya hizmetleri ile gündeme gelse daha iyi olmaz mı?

AK Parti Muğla Milletvekili Nihat Öztürk, Bodrum‘un katı atık sorunu ile ilgili “Adalet yürüyüşlerinde zaman kaybedeceklerine gelsinler biraz Bodrum’a ve Muğla’ya hizmet etsinler.” demiş.

Elbette bu ifadeye Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ve Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon’un yanıt vermesi gerekirdi.

Yanıt her zamanki gibi CHP İl Başkanı Mürsel Alban’dan geldi!

Maksat siyaset olsun mu?

Bari “siyasi nezaket” gereği CHP Muğla Milletvekillerinden biri yanıt verseydi…

xx        xx        xx

CHP İl Başkanı Mürsel Alban da “Muğla’da en pahalı TOKİ evlerini ve Türkiye’nin tek paralı tünelini yapan iktidar Büyükşehrin hizmetlerini engelleyerek 2019 hayalleri kurmaktadır.” demiş ve ardından AK Parti Milletvekili Öztürk’e şöyle yüklenmiş:

Bodrum Katı Atık Düzenli Depolama Tesisi için engel değil destek olunmalı aksi takdirde gölge etmesinler başka ihsan istemez.

Acaba şimdi CHP İl Başkanı Alban’a Milletvekili Öztürk’ten yanıt gelir mi?

Bakarsınız birileri gaz verir ve Milletvekili Öztürk’te yanıt verir.

Kim bilir belki bu sefer AK Parti İl Başkanı veya Bodrum İlçe Başkanı’ndan yanıt gelir.

Sonra CHP’den biri karşılık verir.

Maksat siyaset olsun…

Hem biz gazetecilere de malzeme çıkar!

Ne demişler; leyleğin ömrü laklakla geçmiş…

Muğla’nınki de öyle. Ne de olsa kadersiz Muğla

Çöplük yangınları da öyle…

Yarın devam ederiz.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

2 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets