TOKİ’de Adrese Teslim Konut Mu? - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

TOKİ’de Adrese Teslim Konut Mu?

Bu haber 11 Temmuz 2017 - 0:53 'de eklendi ve 34 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Herkesin bildiği gibi 2. Etap TOKİ Evleri’nde Bin 106 konut, 32 ticarethane ve 3 cami yer alıyor.

Bayır’dan büyük bir mahalle ortaya çıkıyor. Okulu yok o başka…

Evlerin satışı için başvurular alınmaya başladı.

TOKİ’nin internetteki sitesine girdim. Orada “Türkiye Geneli Satışlar” başlığı altında 948 konutun “kuralı satış” yöntemiyle satışa sunulduğu belirtilmiş.

158 konut nerede?

Bin 106 konutun 158’i kime, kimlere ayrıldı?

Bin 106 konuttan 948’i için insanlar bankada başvuru kuyruğunda ömür törpülerken, o 158 kişiyi ayrıcalıklı yapan ne olabilir ki?

xx           xx           xx

İkinci Etap TOKİ Evleri için başvurular 3 Temmuz’da başladı. Daha başvuru yapmadıysanız telaşlanmayın. Başvurular Halkbankası’nda 7 Ağustos’a kadar kabul ediliyor.

Evet 2. Etap TOKİ Evleri’nin kapışıldığı, adeta yok sattığı söyleniyor. Daha önce “Bu evler pahalı” diye yayın yapan gazeteler ve gazetecilerle de sosyal medyada dalga geçiliyor.

TOKİ başvurularının başladığı günlerde Kemal Önekli hocam AK Parti İl Başkanlığı’ndan su kesintileri ile ilgili yapılan açıklamayı paylaşmış ve Hüseyin Belgin Koçar adındaki takipçisi de paylaşımın altına şöyle yazmıştı:

Kemal bey tokiyle alakalı polemiklerde yedi düvelle savaşan yerel medyanın silahşörleri nerelerde…

Önekli’nin yanıtı “Ben emekliyim başvuru yapamıyoruz. Ağır geliyor. Parası olan alır. Muğla zengin yer. Medyayı soruyorsan yerindedirler sanırım.” diye karşılık verirken, Hüseyin Belgin Koçar da “Abi insan bu kadar mı tırsar en azından belediyeden bilgi alıp kamuoyunu bilgilendirsinler eleştirmeye yürekleri olmadığını hissediyordum su kesintisi meselesinde iyice kanaat geldim…” diye devam etmişti. Refikimiz Mustafa İnci de tartışmaya “beyler gazetelere bence haksız eleştiri yapıyorsunuz” ifadesiyle noktayı koymuştu…

xx           xx           xx

Bu diyalog su kesintileri ile ilgili “Suçlu Yerli Turistmiş” başlıklı yazımda bir başka açıdan yer almıştı.

Silahşor” olarak kasdedilenleri de bilmiyoruz tabi. Ben üzerime alınmıyorum.

İçme suyu kesintilerinin de, TOKİ Evlerinin de suyu çıktı artık.

Hatta sulandıranlar bile çıkıyor!

Biz “silahşor”, doğrusu “kalemşor” olmadığımız ve “mesleğimize ve halkımıza karşı sorumluluk taşıdığımız” için her iki sorunun da üstüne gitmeye devam edeceğiz.

Benim asıl merak ettiğim, başta Kemal Önekli hocamızın ve Mete Kalay’ın sosyal medya hesaplarında ve kendi hesaplarında kıyametleri koparanların nerede oldukları…

Bir anda sesleri solukları kesildi. Demek ki onlar AK Parti Milletvekili Nihat Öztürk’ün girişimleri sonucu TOKİ’cilerin yüzde 25’lik indirimine fit oldular sanırım!

xx           xx           xx

Biz kamuoyunun yükselen tepkisine bu köşede yer verip, kendi tepkimizi de ortaya koyarken gazetecilik sorumluluğumuzun gereğini yapıyor ve “dar gelirlilerin istismar edildiğini” ve “Muğlalıların kandırıldığını” anlatmaya çalıştık.

Daha doğrusu “istismar” ve “kandırma” fiillerinin gerçekleşmemesi ve dönemin AK Parti Muğla Milletvekili Prof. Dr. Yüksel Özden’in ortaya koyduğu “Evsiz dar gelirlilerin, şehit ailelerinin, gazilerin, dulların ve kimsesiz muhtaçların ev sahibi yapılmaları” amacına ulaşılması için yazdık.

Hatta 2+1’lerin daha çok yapılmasını savunduk.

Onlar için “Yüksel Özden Evleri” diyebiliriz…

Ama bu olmayacak. Muğla’nın dar gelirlileri, asgari ücretle geçinmeye çalışanları dar gelirlerini ev sahipleri ile paylaşmaya devam edecekler.

Dünün Milletvekili Yüksel Özden’in elinde “umut evleri” olan 2. Etap TOKİ Evleri, bugünün Milletvekili Nihat Öztürk’ün elinde “umutsuzluğun” daha doğrusu “istismarın ve “hüsranın” evleri oldu…

xx           xx           xx

TOKİ Evleri ile ilgili rakamların açıklanıp, tepki gördüğü günlerde AK Parti’nin Dalaman Belediye Meclisi Üyelerinden birisi de “Muğla’da alt gelir gurubunun ne işi var. Adana’ya gitsinler” diye sosyal medyada tepki gösterip, hem Muğlalılara hem de Adanalılara hakaret etmişti.

AK Parti İl Başkanlığı o Meclis Üyesi hakkında ne işlem yaptı, çok merak ediyorum…

Ama TOKİ adamı haklı çıkardı!

Alt gelir gurubunun Muğla’da ne işi var. Muğla üst gelir gurubu için. Alt gelir gurubunda olanlar Muğla’yı terk etsin. Adana’ya gitsin. Yoksa AK Partili Dalaman Belediye Meclis Üyesi kızabilir!

Acaba Kemal Önekli’nin sosyal medya hesabında bana göre gazetecilerle dalgasını geçen Hüseyin Belgin Koçar da aslında kinaye yapıyor; “Bakın sizin pahalı bulduğunuz evler peynir ekmek gibi satılıyor” demek istemiş olabilir mi?

Eğer öyleyse, kinaye yaptı ise haksız sayılmaz. Evler gerçekten kapış kapış…

Ama biz de bu evler satılmaz dememiştik. Dar gelirliler alamaz demiştik… (!)

xx           xx           xx

TOKİ her ne kadar Başbakanlığa bağlı ve konut sorunun giderilmesi için rahmetli Turgut Özal döneminde düşünülüp hayata geçirilmiş bir “sosyal” kuruluş olsa da kar zarar hesabı olan bir kurum… Fakir fukarayı ev sahibi ederken, alt gelir gurubu üstündekiler için de “ticari” konutlar üretebilir. Birikimi olanları ikinci, üçüncü konut sahibi yapabilirler.

Yani fakirleri ev sahibi yaparken, ticarette yapabilirler. Bunda bir mahsur yok.

Ancak dönemin Milletvekili Yüksel Özden’in “Birinci TOKİ Evleri amaca uygun olmadı. İkinci etapla evsiz dar gelirlileri ev sahibi yapacağız” demesine ve kiraların, ev satış fiyatlarının en azından frenlenmesini de isteyen “amaca” rağmen, TOKİ’nin Muğla’yı getirdiği nokta nasıl açıklanabilir?

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) Konut Fiyat Endeksi aylık % 0.86 artmış.

Buna karşılık Muğla’da bu artış oranı % 19.21 olmuş. Muğla uçuşa geçti…

xx           xx           xx

Peki Muğla’nın uçuşa geçmesinden sorumlu kim?

Bu sorunun yanıtını “Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün” diye vermekte mümkün… Nitekim Emlakçı Mete Kalay da “Sağlıklı bir arsa-konut üretimi yapamayan CHP’li yerel belediye. Kontrolsüz ve plansız belediyecilik yapılmakta olduğu, emlak satış fiyatlarının istikrarsızlığından dahi net bir şekilde anlaşılmaktadır” diyor.

Kalay’ın “yerel belediye” derken ne demek istediğini anlamadım, ama aynı zamanda bir emlak müşaviri olarak, TOKİ Evlerinin fiyatlarının açıklanması ile birlikte ev fiyatlarının ve kira fiyatlarının nasıl yükseldiğini bilmesi gerekirdi.

Vatandaş “Bu daire çok pahalı değil mi?” diye soruyor, ev sahibi “Senin TOKİ Evlerinin fiyatlarından haberin var mı?” şeklinde karşılık veriyor. Kiralarken de muhabbet aynı.

TOKİ EvleriDoktor evleri” olacakmış. Tıp Fakültesi öğrencileri TOKİ’den ev tutacakmış…

Meğer TOKİ “dar gelirli Muğlalılar” için değil de Tıp Fakültesi için konut üretmiş haberimiz yokmuş…

xx           xx           xx

Ben birde AK Parti Milletvekili Nihat Öztürk’ün yaptığının farkında mı çok merak ediyorum.

Yüksel Özden’in ardından 2. Etap TOKİ’de yoğunluk arttı. 750 konut beklenirken, konut sayısı bin 106’ya çıktı.

Konut sayısı artarken, fiyatlar düşeceğine daha da arttı.

Milletvekili Öztürk’ün yaptırdığı % 15 indirim dar gelirliye değil, bol gelirliye yaradı.

Mete Kalay’ın “Sayın vekilim hani bu evler dar gelirli içindi?” diye sormasını beklerdim…

Bu evler artık “Yüksel Özden evleri” değil, “Nihat Öztürk evleri”…!

Milletvekili Öztürk açıklamaları ile sürekli beklentileri yükseltti ve adeta TOKİ’nin dar gelirlileri istismar etmesine neden oldu. Marmarisliler, Bodrumlular ve Köyceğizliler bunu tadabilir.

Yok hayır, Milletvekili Öztürk’ü eleştirmiyorum. Tersine konut sorununun çözümüne katkısı için tebrik ediyorum.

Ben de bir tane engelli kontenjanından, bir tane normal iki daire alıp kiraya vereceğim…

Bitmedi, bu konuya yine döneriz.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets