HOŞ GELDİNİZ VALİYE HANIM!... - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

HOŞ GELDİNİZ VALİYE HANIM!…

Bu haber 11 Temmuz 2017 - 0:54 'de eklendi ve 16 views kez görüntülendi.
Namık Açıkgöz
Namık Açıkgöznamikacikgoz@gmail.com

Prof. Dr. Namık Açıkgöz

 Başlıktaki “vâliye hanım” tamlamasına dilimiz alışık olmadığı için ve vâliye hanıma “hoş geldiniz” yazısında uzun uzun anlatmak uygun olmayacağından, geçen hafta niçin “vâliye hanım” denmesi gerektiğini uzun uzun yazdım. O yüzden, bu yazımda o izaha atıfta bulunarak başlayalım söze.

Hoş geldiniz vâliye hanım!…

Yalova ve Kırklareli’nde “vâliye hanım” meselesi gündeme gelmiş midir, gelmemiş midir bilmem ama ben size, geçen haftaki izahlarım çerçevesinde hep “vâliye hanım” diyeceğim. Çünkü bilim namusum bunu gerektirir.

23 yıldan beri Muğla’dayım ve uzun yıllar üniversitede rektör yardımcılığı dahil pek çok görevlerde bulundum. Protokol gereği her vâli ile kurumsal veya bireysel olarak değişik şekillerde beraber iş yaptık. Bazılarıyla iyi işler çıkardık. Zaten o vâlileri Muğla hâlâ hayırla yâd etmektedir. Bazı vâlilerimizle pek iş birliği yapma imkânımız olmadı.

6 Nisan 1994 günü geldiğimde görev yapan hanım vâli Muğla’nın 21. vâlisi imiş; 30 Haziran 2017 günü göreve başlayan Sayın Esengül Civelek, Muğla’nın 32. vâlisi ve benim Muğla’da gördüğüm 11. vâli. Yani Cumhuriyet tarihinde Muğla’da görev yapan vâlilerin üçte biri ile beraber çalışmış oluyorum.

Sayın vâlimiz Âmir Çiçek, projeci kimliği ile en çok beraber iş yaptığımız vâli oldu. Hepimizi en fazla heyecanlandıran “Kânûnî Yolu Projesi” olmuştu. Sayın vâlimiz, projenin her aşamasıyla yakından ilgilenip toplantılarına katılmıştı. Projenin ilk aşaması olan Kânûnî Yolu bilgilendirme levhalarının dikilmesi idi. Bu proje bitti.  Şimdi bu projenin ikinci aşaması olan kitabın basılması aşamasında da hayli mesafe alındı.  İnşallah bir an önce projenin bu aşaması da hayata geçer.

Kânûnî Yolu’nun üçüncü aşaması, Kânûnî’nin Muğla coğrafyasından geçtiği hafta olan Temmuz’un son haftası, Kânûnî Yolunda değişik etkinlikler düzenlemek ve son günü de Marmaris’te muhteşem bir tören gerçekleştirmek idi. Geçen sene 15 Temmuz terörist darbe teşebbüsü yüzünden projenin bu yönü hayata geçirilememişti. İnşallah bu sene bazı faaliyetler yapılır da konu unutulmaz.

Kânûnî Yolu projesinde, bir de Sakar Tepe’de veya Sakar yamacında büyük bir Kânûnî heykeli dikme vardı. İnşallah bu heykel projesi arada kaynamaz.

Âmir beyin büyük bir heyecanla hayata geçirdiği bir başka kültür projesi de Şâhidî Külliyesi idi. Büyük bir kısmı halledilen projenin sonlandırılması Âmir beye nasip olmadı.

23 yıldan beri Muğla’nın kültür yapısıyla ilgili yayınlar ve projeler gerçekleştirdik. Bunlardan bazılarını kendim yaptım; bazılarını da kamu kurumlarının desteği ile arkadaşlarımla beraber gerçekleştirdim. Yani Muğla’nın kültür hafızasına 23 yılından beri fiilen katkıda bulundum.

İnşallah vâliye hanım da kültürel konularda heyecanlı ve projecidir de başta sürmekte olan projeler olmak üzere, Muğla kültürü ile ilgili nitelikli çalışmalar yapılmasına ortam hazırlar.

“Evden üniversiteye, üniversiteden eve” tipinde olmayan bir akademisyen olarak bütün bu temennilerimle vâliye hanıma “Hoş geldiniz.” diyorum.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets