Kadem Mete İle Helalleştik - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Kadem Mete İle Helalleştik

Bu haber 10 Temmuz 2017 - 0:33 'de eklendi ve 26 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Hocaya uymayıp kime uyacaksın?

Hayrettin Şaşmaz hocam o gün paylaşımını “2019 için metal ağırlıklar ayıklanacak… Ankara kulislerindeki haberlere göre tüm illerden istifa alınıyor.” diye yazdı.

Bizde kendisine uyduk.

AK Parti İl Başkanlarının istifalarının alındığını, AK Parti teşkilatlarının yenileneceğini, büyük bir değişim yaşanacağını paylaştık.

Her ne kadar birilerinin aleyhine veya lehine arada bir manipilasyonları olsa da AK Parti ile ilgili iyi haber alan kaynaklardan biridir.

Adli tatil sona erinceye kadar kendisinden haber alamayacağız.

Hafta sonunda memleketi Çarşamba’ya gitti.

Selametle gidip gelsin…

xx        xx        xx

Tabi sadece Hayrettin Şaşmaz’a veya Kemal Önekli’ye dayanarak kalem oynatacak kadar acemi de değiliz.

Geçtiğimiz günlerde AK Parti İl Başkanları Toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti‘nin genel başkanı seçilmesinin ardından ilk TBMM grup toplantısında “Metal yorgunluğu var, teşkilatları yenileyeceğiz” demişti.

Erdoğan o İl Başkanları Toplantısı’nda da teşkilata bir kere daha mesaj yolladı:

Değişim zilleri tüm gücüyle çalıyor. Bize düşen bu çağrıya kulak vermektir.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan il başkanlarına seslenirken şöyle diyordu;

Bazı teşkilatlarımızda metal yorgunluğu gördüğümüz bir gerçek. Yorgunluk, atalet, çözülme gördüğümüz arkadaşlarımızın daha vizyoner, daha gayretli arkadaşlarımızla nöbet değişimi yapmalarını arzu ediyoruz. Değişim zilleri tüm gücüyle çalıyor. Bize düşen bu çağrıya kulak vermektir. 16 Nisan’dan sonra başarı ölçüsü değişti. Artık yüzde 49,9 oy bile alsanız başarılı olamayacaksınız. Netice almak için mutlaka yüzde 50+1’e ulaşmak zorundasınız.

Bu kadar net ve can alıcı…

xx        xx        xx

Hal böyle olunca o İl Başkanlarının istifa dilekçelerinin alındığı, önümüzdeki Kasım ayına kadar teşkilatların yenileneceği her yerde yazıldı çizildi. Bizde yazdık.

Teşkilatların yenileneceği doğru…

Kongrelerin takvimi belli oldu. Buna göre; geçen hafta (4 Temmuz) Salı günü belde kongreleriyle süreç başladı. 19 Ağustos’ta ilçe kongreleri başlıyor. İlçe kongreleri 12 Kasım’da sona eriyor.

Bu arada İl Başkanları Ankara’ya yeniden çağrıldı. Bunun için bölgeler belirlenmiş. Muğla, Aydın ve Denizli gibi illerle birlikte Muğla da 2. Bölge’de yer almış.

Dün 1. Bölge İlleri Ankara’daydı. 2. Bölge İlleri, yani Muğla İl Başkanı Kadem Mete muhtemelen yarın Ankara’da olacak. Ankara’da il başkanlarının tek tek görüşmeye alınacakları ve toplantıda o il başkanının ilçelerinin masaya yatırılacağı ve yeni ilçe yönetimlerinin bu görüşmeler ışığında oluşturulması bekleniyor.

Anlaşıldığı gibi il başkanları görevde…

xx        xx        xx

Sanıyorum AK Parti İl Başkanı Kadem Mete ile ilgili beklenti Kasım ayında ilçe kongreleri sona erince görevinin sona ermesi, “metal yorgunluğunu” gidermek üzere çekilmesi…

Hal böyle olunca AK Parti kulislerinde il başkanı adayları konuşulmaya başladı.

Bu aralar en çok konuşulan isimlerden biri 23. Dönem Muğla Milletvekili Dr. Mehmet Nil Hıdır… Kendisinin Muğla’ya yerleştiği ve yeniden İl Başkanı olacağı öne sürülüyor.

İlginç gelebilir, il başkanlığı için 22. Dönem Muğla Milletvekili Dr. Seyfi Terzibaşıoğlu’nun adı da geçiyor.

Tabi Nil Hıdır adı geçiyorsa, Terzibaşıoğlu adı neden geçmesin?

Şu anda Teşkilatlardan Sorumlu İl Başkanı Yardımcısı Şadi Pirci de adı geçenler arasında. Pirci’nin AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Ataş’a yakınlığı ile avantajlı olduğu söyleniyor, ama “Şadi Pirci aday olarak çıkıp, Teşkilat Başkanlığına fit olur” diyenlerde az değil.

Eski il başkanlarından AK Parti Büyükşehir Belediye Meclisi Gurup Başkanvekili Av. Gültekin Akça da adı geçenler arasında bulunuyor…

Muğla eski İl Sağlık Müdürü Dr. İskender Gencer’in de en iddialıları olduğu ifade ediliyor.

xx        xx        xx

Yo hayır, bitmedi.

AK Parti Kulislerinde İl Başkanı Adaylığı için adı geçen çok.

Onlardan biride, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya yakınlığı ile bilinen Veteriner Hekim Yusuf Kayacık. Tabi Kayacık’ı AK Parti’nin MKYK’na seçilen Muğla Ticaret ve Sanayi Odası (MUTSO) Başkanı Bülent Karakuş’un ardından odanın başkanlığına yakıştıranlar da var. Kayacık’ın İl Başkanı adaylığı için ise “Bu iş Süleyman Soylu’da bitseydi MKYK’da şu anda Karakuş değil, Kayacık olurdu” yorumu ise oldukça yaygın.

Adı geçenler arasında elbette eski il başkanlarından İhsan Küreci ile yol kazasına uğrayan eski il yöneticisi Ozan Balcı’da adı geçenler arasında.

Öyle ki Ramazan’da Ozan Balcı’nın Marmaris’te verdiği iftar yemeğini sosyal medyada “yeni yönetim belirleme buluşması” olarak paylaşanlar bile oldu.

Başka mı?

Daha çok var, ama onları bende ciddiye almıyorum.

Şunu da belirtmekte yarar var. Paylaştığım isimler dahil, şu ana kadar kimsenin çıkıp “adayım” dediği de duyulmuş, görülmüş değil…

xx        xx        xx

Peki İl Kongresi ne zaman?

Açıklanan takvimde sadece belde ve ilçe kongreleri var.

Sanıyorum “ilçe kongreleri sonunda il kongresi olur” beklentisi yaşanıyor. Üstelik Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan da “metal yorgunluk” ve “değişim”den söz ettiğine göre…

Ancak İl Başkanı Kadem Mete “Sayın Cumhurbaşkanım ifadelerinde ne eksik, ne fazla var. Metal yorgunluk genelde söz konusu, değişim ise teşkilatlarda yaşanacak” diyor.

Yani İl Kongresi yok…

Kadem Mete yarın veya yarından sonra Ankara’ya gidecek ve orada yapılacak istişare çerçevesinde Kasım’a kadar ilçe teşkilatlarının yenilenmesini gerçekleştirecek.

xx        xx        xx

Bu belde ve ilçe kongrelerinde “metal yorgunluk” giderilirken yeni küskünler yaratılır mı?

Yoksa bu kongrelerle birlikte metal yorgunluk yanında kırgınlıklar, küskünlükler ve gönül yorgunlukları da giderilir mi?

AK Parti’nin Muğla eski Milletvekili Adaylarından Hayati Nizamoğlu’nun bayram yazısında dikkat çektiği “gönül yorgunluğu” da konuşulmaya başlamış.

2019 seçimlerine giderken metal yorgunluğun yanında gönül yorgunluğunun da giderilmesi gerektiğini konuşanlar oldukça yaygınlaşmış.

Örneğin eski Merkez İlçe Başkanı Av. Mustafa Çelebi’nin aktif siyasete kazandırılmasını isteyenler hiç de az değil. Bu isteğin sahipleri “Vitrinde Muğlalıları, Muğla yaşam tarzı ile kavgalı olmayanları da söz sahibi görmek istiyoruz” ifadesinde bulunuyorlar…

xx        xx        xx

Görünen o ki AK Parti Muğla’da İl Başkanı değişikliği ve İl Kongresi yok.

Partiyi Muğla’da 2019 seçimlerine Kadem Mete götürüyor.

Ancak Mete’nin ilçe teşkilatları değişirken, İl Yönetimi’nde de değişikliğe gitmesi bekleniyor.

Bakarsınız, yönetiminde yukarıda adı il başkanı adaylığı için geçenlere de yer verir.

Neden olmasın? Görevlendirmeye AK Parti de kim “hayır” der ki?

AK Parti İl Başkanı Kadem Mete ile Muğla Basını ile ilgili söylediği iddia edilen “kendini bilmez” ve “densiz” sıfatlarını da konuştuk. “Olay Yusuf Kayacık arkadaşımızın bir yazısında ‘İl Danışma Meclisinde yazılanlara yanıt veren İl Başkanı Mete, konuşması sırasında ‘Bazı kendini bilmez basın mensupları’ diye başlayan bir cümle kurunca olanlar oldu..’ dediği gibidir. O sözlerimin muhatabı birkaç kişidir. Muğla Basını değildir.” dedi.

Kadem Mete ile biz bu konuda helalleştik…

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets