MUSKİ atıksu analizleri yapabilecek - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

MUSKİ atıksu analizleri yapabilecek

Bu haber 06 Temmuz 2017 - 0:43 'de eklendi ve 11 views kez görüntülendi.

MUSKİ Genel Müdürlüğü, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından verilen Çevre Ölçüm ve Analizleri Yeterlik Belgesini alarak Muğla’da Atıksu altyapı sisteminin kontrolündeki ve analizlerindeki tek yetkili kurum haline geldi.
Haber Merkezi

Muğla Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (MUSKİ) Genel Müdürlüğü, vatandaşlara daha sağlıklı ve temiz su sağlamak amacıyla Bodrum ve Marmaris ilçelerinde bulunan Çevre Analiz Laboratuvarları’nda çalışmalarına devam ediyor.
Su ve Atıksu kapsamında analiz faaliyetlerini yürüten Bodrum ve Marmaris Çevre Analiz Laboratuvarlarına Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Çevre Ölçüm ve Analizleri Yeterlik Belgesi verildi. Bu belge ve MUSKİ Atıksuların Kanalizasyon Şebekesine Deşarj Yönetmeliği ile birlikte Muğla’da Atıksu altyapı sisteminin kontrolü ve atıksu analizlerindeki tek yetkili kurum MUSKİ Genel Müdürlüğü oldu.
Parametre sayısı 8’e yükseltildi
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilileri tarafından Bodrum ve Marmaris ilçelerin bulunan Çevre Analiz Laboratuvarları’nda kapsam genişletme denetimi gerçekleştirildiğini belirten MUSKİ Genel Müdürü Baki Ülgen, “Denetlemeler sonucunda tespit edilen eksikliklerimizi giderdik ve Çevre Ölçüm ve Analizleri Yeterlik Belgesini aldık. Bu belge ile birlikte 4 adet olan parametre sayımız 8’e yükseltildi. Laboratuvarlarımız Askıda Katı Madde (AKM), Biyolojik Oksiyen İhtiyacı (BOİ), Kimyasal Oksijen İhtiyacı (KOİ), pH, Toplam Azot (T-N), Toplam Fosfor (T-P), Yağ Gres ve Yüzey Aktif Madde (MBAS) parametrelerinden akredite ve yeterlik belgesine sahip çevre analiz laboratuvarı niteliği kazanmıştır” dedi.
Kurum dışı gelen talepleri de karşılıyoruz
MUSKİ bünyesinde 29 adet Atıksu Arıtma Tesisi bulunduğunu ifade eden Ülgen, “İç izleme analizleri ile tesislerimizin verimli ve standartlara uygun çalışabilmesi adına her hafta düzenli olarak tüm analizler laboratuvarlarımız tarafından yapılmaktadır. Ayrıca laboratuvarlarımız kurum dışı gelen talepleri de kalite hizmet anlayışı çerçevesinde karşılıyor. Kapsam dahilinde talep edilen evsel ve endüstriyel nitelikteki atıksuların analizleri mesleki ve teknik yeterliliğe sahip ekiplerimiz tarafından yapılmaktadır” dedi.
29 tane atık su arıtma tesisinden çıkan suların analizini ulusal ve uluslararası standartlarca kabul edilmiş yada tanımlanmış deney metotlarına göre yaptıklarını ifade eden Ülgen, “Arıtma tesislerimizde iç izleme ile alınan numunelerin periyodik olarak analizleri yapılmaktadır. Arıtılmış sularımızda limit dışı değerler çıkarsa Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne anında bildiriyoruz. Düzeltici önlem faaliyetleri için çalışmalarımızı başlatıyoruz. MUSKİ Genel Müdürlüğü olarak; analizlerimiz sonucunda uygun çıkmayan içme suyunu vatandaşa içirmiyoruz, arıtılmış suda yönetmelik şartlarını sağlamayan hiçbir suyumuzu doğaya vermiyoruz. Amacımız halkımıza sağlıklı temiz bir su içirmek ve doğaya, çevreye zarar vermemektir” diyerek sözlerini tamamladı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets