Az tehlikeli işyerleri için İSG ötelemesi - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Az tehlikeli işyerleri için İSG ötelemesi

Bu haber 06 Temmuz 2017 - 0:41 'de eklendi ve 10 views kez görüntülendi.

????????????????????????????????????

Sanayi ve Üretime Destek Yasa Tasarısı kapsamında İş Sağlığı ve Güvenliği Yasasında Az Tehlikeli sınıfta faaliyet gösteren ve 50’nin altında çalışanı bulunan kamu kurumları ve özel sektör işletmeleri için İSG Katip üzerinden işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı atama zorunluluğu 3’üncü kez ve 3 yıllığına ötelendi.

Haber Merkezi

Sanayi ve Üretime Destek Yasa Tasarısı kapsamında İş Sağlığı ve Güvenliği Yasasında;  Az Tehlikeli sınıfta faaliyet gösteren ve 50’ nin altı çalışanı olan kamu kurumları ile özel sektöre ait işletmeler için 2017’den 2020’ye erteleme yapılmasına ilişkin düzenleme teklifi, 01.07.2017 tarihinde resmi gazetede yayınlanarak yasalaştı.

Muğla’da faaliyet gösteren Fİ Ortak Sağlık Güvenlik Birimi Genel Müdürü Fırat Kuzucu yasa ve uygulamalarla ilgili olarak yaptığı açıklamada, “50’den az çalışanı bulunan ve az tehlikeli sınıfta yer alan iş yerlerinde; (işe giriş, periyodik muayeneler ve tetkikler hariç) iş sağlığı ve güvenliği hizmetleri işverenler veya işveren vekilleri tarafından (İş Sağlığı ve Güvenliği sertifikası olması şartıyla) yürütülebileceği gibi  adı geçen iş yerlerinde (işyeri hekimleri yerine) aile hekimleri ve kamu sağlığı hizmeti sunucularından hizmet alabileceklerdir. Ayrıca 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nun, “iş sağlığı ve güvenliği hizmetleri” ile “iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin desteklenmesi” hükümleri de 1 Temmuz 2017 yerine 1 Temmuz 2020’de yürürlüğe girecektir” dedi.

Kuzucu açıklamasına şöyle devam etti:

“Sanayi ve Üretime Destek Yasa Tasarısı ile 2017 ‘den 2020‘ye erteleme yapılan kısım; İSG-Katip sisteminde işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı için atama yapılarak, işyerlerine periyodik ziyaretler verilip olası meslek hastalıkları ve iş kazalarına karşı önleyici yaklaşımla profesyonel hizmetler alınması zorunluluğudur. Bu paralelde; hali hazırda Ortak Sağlık Güvenlik Birimi firmalarıyla sözleşme yapmış olan işletmeler cezai müeyyidesi olan yasal bir zorunluluk olmasa da bir gereklilik olarak İş Sağlığı ve Güvenliği hizmeti almaya devam edebilecekleri gibi bazı başlıkları verilen zorunlu hizmetleri alarak sadece İSG-Katip atamasını kaldırabilirler. Bu yasal düzenleme Türkiye çapında bizler gibi hizmet veren Ortak Sağlık Güvenlik Birimlerinin ticari faaliyetlerini ve iş hacimlerini negatif yönde etkilerken özel sektörde az tehlikeli işyeri sahiplerinin de üçüncü kez yaşanan bu öteleme nedeniyle devam eden sürece itibarını ortadan kaldırmıştır.”

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets