Anayasa Tartışmaları, 27 Mayısı ve 61 Anayasasını Hatırlattı - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Anayasa Tartışmaları, 27 Mayısı ve 61 Anayasasını Hatırlattı

Bu haber 06 Temmuz 2017 - 0:50 'de eklendi ve 27 views kez görüntülendi.
Hüseyin Nizamoğlu
Hüseyin Nizamoğluhuseyinnizamoglu@hamlegazetesi.com.tr
Nerede Kalmıştık

Yedi sene evvel yazılan bu yazı, sanki bu günü anlatıyor. Yalnız bir fark oldu; MHP aslına rücu etti ama eski yanlışlar partiyi böldü.

1924 Anayasası savaş sonu ve asker kökenli meclisin yaptığı ve Atatürk’ün de imzasını taşıyan temel kanun idi. Ancak, aynen bugün olduğu gibi milletten kopuk ve tek parti döneminin sırça köşktekiler ile halkın kavgası hep olmuştur. Bu kavga aslında Cumhuriyetin ilanından sonra başlamıştır. 24 Anayasasına İslam kelimesinin konmaması kavgası, Kazım Karabekir’in kurduğu 2. partiyi kuranların başına gelenler, 1930’da Fethi Okyar’ın kurduğu 3. partinin üç ay sonra kapatılmasını Atatürk dahi mani olamamıştır. 1937’de bugünkü Laiklik anayasaya girdiği tarihte, Atatürk hasta, başbakan Celal Bayar’dır. 1945’de çok partili hayata geçişimiz, Birleşmiş Milletlerin isteği veya emri iledir. O tarihlerde Rusya, Dünyaya Komünist rejim ile karşı taraf durumunda idi. İkinci dünya savaşında Almanlara karşı Rusya ile birlik hareket eden batı, yanlışını geç anladı. Dünyada meydana gelen iki bloktan birini tercih mecburiyeti ile bizde de çok partili hayata mecburiyet doğdu. Ülkede Cumhuriyet döneminin 4. partisi olan Demokrat Parti’nin 1950’de iktidar olması ile birlikte ülke içinde her yapılan güzelliklere çamur atma dönemi başlamıştır. Sonunda siyaseti Okullara, Kışlaya ve Adalet’e sokmuşlardır. Neticede küçük bir azınlık, “milletin canı olan ordu adına geldik” dedi.

Birileri Fetvasını yazdı, Menderesler vatan haini diyerek asılırken, 61 Anayasasını yazanlar iş başına geçtiler. Kurucu meclis üyeleri zaten hazırdı. CHP’den liste ve mazbatalarını alanlardan bazıları şunlardır: Oktay Ekşi, Altan Öymen, Ali İhsan Bağış, Avcıoğlu, ismet İnönü, Turan Güneş, Turhan Feyzioğlu, Mümtaz Soysal, M. Emin Paksoy, Fethi Çelikbaş, Muammer Aksoy, Bahri Savcı, Hıfzı Veldet Veli Dedeoğlu, İlhan Arsel, Sıddık Sami Onar, Hüseyin Naili Kübalı ve buna benzer isimler bir araya geldiler. Ve 24 Anayasasındaki demokratik ne varsa hepsini yürürlükten kaldırdılar, Yerine Milletin seçtiklerinin de üstünde sözde özerk ama taraf olması gereken aynı zamanda sağ hükümetlere, dünyaya çıktığını pişman edecek tedbirleri koydular. Sokakları kızılcık derneklerle donattılar. Terör örgütlerini sık sık af çıkardılar. Terör örgütü üyelerini Adalet Bakanlığı kadrolarına aldılar, Demirel – Erdal İnönü ortaklığı hükümetin üyesi olan Adalet bakanının hiç unutulmaması gereken bir sözü vardır. (Onları almayayım da Ülkücülerimi alayım.)

12 Mart 1971’deki askeri müdahalede gene CHP mevcuttur, Tayin ettikleri başbakan Nihat Erim, 61 anayasasının 58 maddesini bir çırpıda değiştiriverdi. Adalet Partisi mecliste çoğunluk iken oldu bunlar. “Çekil len oradan, şapkanı da unutma” dediler. Orada kal, Meclis çalışacak, bizim her icraatımıza evet diyeceksin!… Aynen oldu bunlar.

12 Eylül 1980 öncesi sokaklar kan gölüdür. CHP, Deniz Gezmişleri idamdan kurtaramadı. Ama Adalet Partisini bunun karşılığını ödettiler. 1980 ihtilali ülkeyi kan çanağına çeviren sol, hatta kendi ifadeleri ile rejimi değiştirecektik diyenlerden bir kişi idam olmuşsa, Ülkücülerden üç genç idam edilmiştir. Kim diyor, Vatan- Millet- Sakarya diyen Bahçeli mi? Seçimden sonra değişsin bu anayasa diyenlere bakın? Dindar ve kapalı kadınlarımıza, Suudi Arabistan’a gidin diyene bakın? Şapkamı alıp gitmedim demek zorunda kalan sözde Hukuk Devletinin başbakanı, Hukuktan çekmektedir. Bunlar 27 Mayıs’ın eserleridir. Korkunun ecele faydası hiçbir zaman olmamıştır, Ama ben gene söylüyorum. MHP geçmişini unutamaz. Aslını asaletini unutan Milliyetçi yoktur. Aslında 61 Anayasanın etkinliği gidecek diye telaştakilere MHP destek veremez! Bunun vebalini taşıyamazlar.

Bugün, yani 2017’de MHP yanlıştan dönerek, Milliyetçilik hakkında sanki örnek bir okul oldu. Bu bakımdan bölünmek; inkâr etmek olacağı için toparlanın, birleşin ve ana muhalefet olun derim.

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets