AK Parti de Ziller Kime Çalıyor - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

AK Parti de Ziller Kime Çalıyor

Bu haber 04 Temmuz 2017 - 0:46 'de eklendi ve 25 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan hafta sonunda “Değişim Zilleri Tüm Gücüyle Çalıyor” mesajı verdi.

Hangi değişim? Değişim zilleri kimin için çalıyor?

Benim için AK Parti’nin birkaç yerel yazarından biri olan irfanlı yazarHayrettin Şaşmaz veya Kemal Önekli’nin sosyal medya paylaşımları önemlidir. Milletvekili Nihat Öztürk’ü koruması altına almış olsa da eyyamcılık yapmaz. “Kral çıplak” diyebilenlerdendir.

Hafta sonu yapılan MKYK toplantısından sonra, İl Başkanları toplantısından önce şu paylaşımda bulundu:

Erdoğan düğmeye bastı! Taşlar Yerinden Oynayacak!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeniden AK Parti’nin genel başkanı seçilmesinin ardından sinyalini verdiği değişim için düğmeye bastı. Ana gündemin ‘revizyon’ olacağı MKYK bugün (Cumartesi), teşkilat başkanları için ise yarın (Pazar) toplanılacak.

xx           xx           xx

Hayrettin Şaşmaz hocam o gün paylaşımını “2019 için metal ağırlıklar ayıklanacak… Ankara kulislerindeki haberlere göre tüm illerden istifa alınıyor.” diye sürdürdü.

Acaba Pazar günü AK Parti Muğla İl Yönetimi’nin istifası alınmış mıdır?

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı, Teşkilat Başkanı Mustafa Ataş’ın engellemesi olmadıysa alınmıştır!

Neden böyle dedim? Çünkü mevcut AK Parti İl Yönetimi’ni Mustafa Ataş atamıştı.

Gelin bir o günleri anımsayalım… İl Başkanı Nihat Öztürk Milletvekili olmuş, parti kongreye götürülmüştü. Her zamanki gibi il başkanı adayı çoktu ve Ankara’ya “görücüye” gitmişlerdi. Herkes ile ilgili bir dedikodu üretilirken, “adaylığı ciddiye alınmayanİhsan Küreci için dedikodu üretilmemiş ve kendisi Muğla’ya partisinin il başkanı adayı olarak döndü, ama…

Şadi PirciBen de varım” dedi. Partisi’nin Genel Merkezi’ne, Başbakan’a rağmen aday oldu. Partisinin teamüllerini altüst etti… Tam emin değilim, AK Parti’de ya ilk kez, ya ikinci kez Muğla’da iki liste ile kongreye gidildi.

O zaman Şadi Pirci İl Başkanı Adayı olarak “demokrasi kahramanım” olmuştu. Tüm partilerde “parti içi demokrasiyi” savunan bir gazeteci olarak Pirci’yi desteklemiştim…

xx           xx           xx

Kongreyi Şadi Pirci ve ekibi kaybetmişti, ama ezilmemişlerdi…

İhsan Küreci İl Başkanı “seçilmişti” ama “olamamıştı”… Kendisi deneyimli olmadığı gibi yönetiminde de deneyimli çok fazla kişi yoktu.

Küreci 17 Ocak 2015’te geldiği görevden 2016 da yönetimi ile birlikte ayrıldı. Kısa süren göreve 7 Haziran ve 1 Kasım Genel seçimlerini sığdırdı. Belki de bu seçimler Onun şanssızlığı oldu.

O seçimler olmasa, hiç değilse Referandumu görürdü, ama sonuç kaçınılmazdı…

Nitekim 1 yıldır görev yapmaya çalışan AK Parti İl Başkanı Kadem Mete de Referandum kurbanı olacak gibi…

İhsan Küreci yönetimi ile birlikte istifa (!) edince yerine Kadem Mete atandı.

Elbette her zamanki gibi İl Başkanı adayları vardı. Ancak onların görücüye çıkmalarına bile gerek kalmadı. İçlerinde görücüye çıkmayan da yok tabi. Artık herkes herkesi tanıyor!

Ya yanlış tanınanlar, tanıtılanlar!..

Bu arada şunu da belirteyim, AK Parti de “görevden alma” müessesi yok… İstifa etmeniz isteniyor, o kadar. Bir bakıma yaşamınıza son verilmiyor, yaşamınıza sizin son vermeniz isteniyor. Mete İl Başkanlığındaki AK Parti Muğla İl Yönetimi de geçen Pazar günü yaşamına son vermiş olabilir.

İyi de Muğla İl Yönetimi görevden alınırsa kim gelecek? En önemlisi ne değişecek?

xx           xx           xx

Hafta sonunda AK Parti İl Başkanları toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti‘nin genel başkanı seçilmesinin ardından ilk TBMM grup toplantısında “Metal yorgunluğu var, teşkilatları yenileyeceğiz” demişti.

Erdoğan hafta sonu yapılan toplantıda bir kere daha teşkilata mesaj yolladı:

Değişim zilleri tüm gücüyle çalıyor. Bize düşen bu çağrıya kulak vermektir.

İşte Erdoğan‘ın konuşmasından satır başları:

FETÖ terör örgütü, ihanet şebekesinin ortadan kaldırılıp, temizleneceklerini yineledi.

CHP’nin adalet yürüyüşünü eleştirdi. “Birileri bugün FETÖ ihanet çetesini korumak için yolları arşınlıyor.” dedi. ErdoğanMilletimiz tüm bu olup bitenleri görüyor, takip ediyor. Ferasetiyle neyin ne olduğunu gayet iyi biliyor. Biz her zaman ve her konuda olduğu gibi mücadelemizi vereceğiz, hakikatleri anlatacağız, takdiri milletimize bırakacağız.” diye devam etti.

xx           xx           xx

Burada “Sanki AK Parti seçim hazırlıklarına başlıyor” diye cümle kurmak mümkün, ama “sanki” sözcüğüne gerek yok. Bence Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan 2019 seçimlerine start verdi. Nitekim il başkanlarına seslenirken şöyle dedi:

Bazı teşkilatlarımızda metal yorgunluğu gördüğümüz bir gerçek. Yorgunluk, atalet, çözülme gördüğümüz arkadaşlarımızın daha vizyoner, daha gayretli arkadaşlarımızla nöbet değişimi yapmalarını arzu ediyoruz. Değişim zilleri tüm gücüyle çalıyor. Bize düşen bu çağrıya kulak vermektir. Genel olarak teşkilatlarımızda kapsamlı bir değişimin şart olduğunu sanıyorum sizler de kabul edeceksiniz. 16 Nisan’dan sonra başarı ölçüsü değişti. Artık yüzde 49,9 oy bile alsanız başarılı olamayacaksınız. Netice almak için mutlaka yüzde 50+1’e ulaşmak zorundasınız.

Burada can alıcı söz “Netice almak için mutlaka yüzde 50+1’e ulaşmak zorundasınız.” sözü…

Cumhurbaşkanlığı seçimini “yüzde 50+1’e” bağlayan Erdoğan için 2019 Cumhurbaşkanlığı Seçimi bir anlamda “son eşik”… Bütün mesele ise o eşiği “geçmek” veya “geçememek”…

Değişim zilleri tüm gücüyle çalıyor. Bundan kaçış yok…

xx           xx           xx

Hafta sonunda AK Parti’de MKYK ve İl Başkanları toplantıları sonucunda kongrelerin takvimi belli oldu. Buna göre; 4 Temmuz Salı günü, yani bugün belde kongreleriyle başlayacak olan süreç, 19 Ağustos -12 Kasım tarihleri arası yapılacak olan İlçe Kongreleri ile devam edecek.

Kadem Mete ve yönetiminden kurtulma hevesinde olanlar hiç heveslenmesinler. Takvime göre Mete en azından Kasım 2017’ye kadar görevinin başında olacak. Sonrasında ne olur bilen yok. İl Kongrelerinin Şubat 2018’e kadar süreceğini de unutmayın. Muğla Kongresi 2018’in neresine denk gelir onu bilen de yok…

Eğitimin şart olduğu gibi değişimde şart… Valilerde değişiyor. Kimi merkeze alınırken kimi de yerinde kalıyor…

İhsan Küreci istifa edip, yerine Kadem Mete atandığında yönetimi nasıl oldu? Bir kere daha anımsayalım… Küreci’nin yönetiminden birkaç kişi, birkaç yeni isim ve birde Küreci’nin karşısında kongre kaybeden Şadi Pirci ile aralarında Seyit Nur Gün ve Hamza Akercan ile İbrahim Uğurlu gibi isimlerin bulunduğu yönetim kurulu üyesi adayları… AK Parti’yi şu anda bu isimler yönetiyor!

İhsan Küreci’nin kabahati neydi, Kadem Mete’nin kabahati ne? Şadi Pirci’nin İl Başkanı olmasına izin verilmiyor, ama Teşkilatlardan Sorumlu İl Başkanı Yardımcılığına izin veriliyor! Anlayamıyorum…

xx           xx           xx

Yukarıda yanıtsız bıraktığım “İyi de Muğla İl Yönetimi görevden alınırsa kim gelecek? En önemlisi ne değişecek?” soruları bir AK Partiliye sormuştum. Yanıtı “15 yıl ne değişti?” olmuştu.

Yani tabandaki AK Partilinin umudu yok. Hatta umudu kalmamış.

Çünkü tabandaki AK Partililerin yanında küstürülmüş veya dışlanmış kenarda duranlara göre AK Parti’de son yıllarda bir “yönetici” havuzu oluşturulmuş. İl Başkanları o havuzun dışından gelir gibi görünürken İl Yönetim Kurulu Üyeleri o havuzdan geliyor.

Bir gurup gelirken bir gurup gidiyor. Ancak bir gurup hiç değişmiyor. Örneğin Şadi Pirci bugüne kadar bütün yönetimlerde yer almış ve hep belirleyici olmuş… Sadece İhsan Küreci’nin yönetiminde yok!

Şimdi 2019 için “metal yorgunluğu yaşayan” teşkilatlar ayıklanacak. Öyle söyleniyor. Bakalım bir yıldır görevde olan İl Başkanıyorgun olduğu” gerekçesiyle değiştirilirken, her yönetimde yer alarak yorulmuş olması gerekenler yerlerinde kalacaklar mı?

Hamle Medya Gurubu Yönetim Kurulu Başkanı Hayati Nizamoğlu’nun bayram yazısında işaret ettiği “tabandaki gönül yorgunluğu”, yani küstürülenler, dışlananlar ne olacak?

2019’da yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimi için Erdoğan şimdiden çok çalışıyor. Teşkilatları güya değiştiriyor. Valiler bile değişiyor. Milletvekilleri ne olacak?

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets