MUÇEP üyeleri Strazburg’da - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

MUÇEP üyeleri Strazburg’da

Bu haber 03 Temmuz 2017 - 0:53 'de eklendi ve 17 views kez görüntülendi.

MUÇEP Muğla Çevre Platformu (MUÇEP) üyeleri, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Halk Sağlığı ve Sürdürülebilir Gelişme Alt Komisyonu’nun daveti ile Strazburg’da düzenlenen toplantıya katıldı.

Sultan Kocakulak

2016 yılı Aralık Ayında, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Doğal SİT Derecelerini Değiştirme Tasarısının Muğla Büyükşehir Belediyesi’ne göndermesini takiben, Muğla’nın çeşitli sivil toplum kuruluşlarının katılımı ile kurulan MUÇEP, konunun şeffaf bir ortamda ve yerel kurum, kuruluş ve kişilerin katılımıyla ele alınması dileği ile ilgili tüm kamu kuruluşlarının kapısını çaldı. Ancak, hiçbir olumlu cevap alamadığı için geçtiğimiz aylarda Avrupa Parlamentosu’na bir mektup yollayarak konuyu ve konuyla ilgili endişelerini dile getirdi. Söz konusu tasarıyla uluslararası sözleşmelerin ve Avrupa Birliği Doğa Koruma Mevzuatının ihlal edildiğine vurgu yapan mektubu takiben, AKPM –Halk Sağlığı ve Sürdürülebilir Gelişme Alt Komisyonu MUÇEP’i Haziran ayındaki oturumuna davet etti ve Platform’dan davete  MUÇEP adına Dış İlişkiler Komisyonu’ndan Serdar Denktaş ve Zeynep Gündüzyeli katıldı.

Komisyon Sekreteri Alina Beliaeva ve Meclis Sekreteri Aiste Ramanauskaite tarafından karşılanan iki kişilik MUÇEP heyeti, toplantı öncesinde Komisyon Başkanı Dr. Martine Mergen’ine çevreyle ilgili planlanan değişiklikler ve yakın zamandaki pek çok düzenlemeyle ihlal edilen Uluslararası Anlaşmaların Komisyon için ne denli önemli olduğuna dikkat çekildi.  Termik santraller, kömür madenleri ve diğer enerji santrallerinin yer tespiti, çevreye zararları ve diğer konularda da sohbet edildi.

Öğleden sonra Alt Komisyon Toplantısına, aralarında AP Türkiye Temsilcisi Ertuğrul Kürkçü’nün de bulunduğu 10 üye katıldı. İlk olarak söz alan MUÇEP temsilcisi Zeynep Gündüzyeli, MUÇEP’ kuruluş nedeni ve çalışmaları hakkında katılımcılara bilgi verdi. Serdar Denktaş ise hazırlanan hazırladığı sunum ile sorunların detayları hakkında bilgi verdi ve Avrupa Parlamentosu’ndan beklentilere dikkat çekti.

Türkiye’ye mektup yollanacak

Büyük ilgiyle izlenen sunumun ardından, planlanan soru-cevap bölümü, daha ziyade komisyon üyelerinin konuyla ilgili ne yapabileceklerini tartıştığı bir zaman dilimi oldu. İsveç, Kıbrıs, Gürcistan, Litvanya temsilcilerinin görüş ve yorumlarının ardından söz alan Türkiye Temsilcisi Ertuğrul Kürkçü, yapılabileceklerin tümünü özetleyen bir konuşma yaptı. Sonuç olarak toplantıda MUÇEP’in gündeme getirdiği konuların sadece Alt Komisyonun değil, tüm meclis üyelerinin bilgisine sunulmasına; Meclis onayı ile AKPM olarak en kısa zamanda bir mektup hazırlanarak Türkiye’deki tüm ilgili kişilere gönderilmesi için girişimde bulunulmasına, Ekim’deki yeni parlamento döneminde, Ertuğrul Kürkçü öncülüğünde konuyla ilgili raporlama çalışmalarının başlatılmasına; Avrupa Birliği müzakereleri sırasında, ilgili başlıklar altında konunun tekrar gündeme getirilmesine karar verildi.

Strasburg dönüşü kısa bir açıklama yapan MUÇEP üyeleri Denktaş ve Gündüzyeli şunları söyledi:

“Görüşmelerimiz çok olumlu geçti. Görüşmeler öncesindeki dönemde, Türkiye’deki pek çok yetkili birimle de iletişime geçip bilgi istemiş ve Doğal SİT Alanlar Derecelerinde planlanan değişiklikler konusunda bilgi alışverişi yapabilmek ve görüş bildirebilmek için mümkün olan her yola başvurmuştuk. Mesela, çeşitli defalar BİMER’den bilgi istedik; change.org kampanyası açtık; her ne kadar başarılı olamadıysak da Tabiat Varlıkları Genel Müdürlüğü’nden randevu talep ettik; milletvekillerinin, parti gruplarının, valiliğin kapılarını çaldık. Çevre ve Şehircilik Bakanlığının cevaplaması için muhalefet partilerinin bazı milletvekilleri aracılığı ile meclise soru önergesi verilmesini sağladık. Ancak, şu ana kadar maalesef ne bu projenin bilimsel gerekçeleri ile ilgili bilgi edinebildik, ne de bu proje iptal edilmiştir diye resmi bir açıklama yapılmadı. Vaz geçmedik; Türkiye’de kapıları çalmaya elbette devam ediyoruz ve edeceğiz. Ancak, zaman önemli ve “atı alanın Üsküdar’ı geçmesini” istemiyoruz! Onun için uluslararası alanda da destek bulacağımızı düşündüğümüz tüm kurum ve kuruluşlarla irtibattayız.”

 

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets