AK Parti Sağ Kolunu Kesti - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

AK Parti Sağ Kolunu Kesti

Bu haber 29 Haziran 2017 - 0:02 'de eklendi ve 87 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Vali Amir Çiçek onuruna dün Altınkalp Restoranda veda yemeği gerçekleştirildi.

Muğla Valileri içinde kendisini önceki valilerden ayıran en önemli özellik ilk kez gördüğü insanlarla hemen kaynaşabilmesi, büyükle büyük, küçükle küçük olmasıydı.

Köylü ile köylü, şehirli ile şehirli…

Belli ki Muğla’da kaldığı süre içinde insan biriktirmiş.

Yemek Öğretmen Evi’nin bahçesinde yapılan bayramlaşmada olduğu gibi kalabalıktı.

AK Parti’nin il yöneticileri ve milletvekilleri görevleri bittiğinde bir veda yemeği düzenlediklerinde aynı kalabalığı toplayabilirler mi bilmiyorum…

Muğla’ya geldiğim gün de dile getirdiğim üzere ‘mutlu bir insan ve huzurlu bir toplum’ yaratma hedefini gerçekleştirmek için çaba sarf ettik. Uzak ya da yakın gece ya da gündüz demeden tüm vatandaşlarımıza eşit mesafede vatandaş odaklı hizmet vermeye çalıştık.

Vali Amir Çiçek böyle diyor… Bizce de çalıştı… Muğla’da kaldığı üç yılda da “Muğlalı” oldu.

Tam da “Muğlalı” olmuşken ve Muğla’nın hak ettiği yatırımların peşine düşme noktasında gidiyor…

xx           xx           xx

Bugüne kadar 31 Valimiz olmuş. Türkiye’nin ilk üç kadın valisinden biri ve Muğla’nın ikinci kadın valisi Esengül Civelek ilimizin 32’nci valisi oldu.

Muğla’da görev yapan 31 valinin 9’u bir yıl kalabilmiş; Asaf Bey (1923-1924), İ. Etem Akıncı (1939), Cavit Kınay (1950), M. Kuşakçıoğlu (1950), Dilaver Argün (1950-1951), R. Necdet Taşer (1960), Kemal Şenol (1970-1971), Naci Babacan (1978-1979), M. Temel Koçaklar (2006-2007), M. Hakan Güvençer (2013-2014).

Türkiye’de bir başka örneği var mı bilmiyorum, Lütfi Yiğenoğlu birincisinde (1999-2001) iki yıl, ikincisinde (2007-2008) bir yıl olmak üzere iki kere Muğla Valisi olmuş bir isim…

Muğla Valilerinden beşi; Hüsnü Bey (1924-1926), H. Rifat Bey (1926-1928), Sebati Ataman (1951-1953), Çetin Birmek (1979-1981), Ahmet Altıparmak (2008-2010) ikişer yıl; altısı Recai Güreli (1936-1939), Nüzhet Erman (1975-1978), Kemal Nehrozoğlu (1981-1984), Erol Çakır (1988-1991), A. Cemil Serhadlı (1996-1999), Amir Çiçek (2014-2017) üçer yıl; yedisi Cemal Bey (1928-1932), Ö. Cevat Ökmen (1932-1936), Şerif Tüten (1961-1965), Hasan Basa (1966-1970), Özer Türk (1971-1975), Yücel Bölgen (1984-1988), Dr. Lale Aytaman (1991-1995) dörder yıl görev yapmışlar.

xx           xx           xx

Hangi siyasi görüşten olurlarsa olsunlar Muğlalıların unutamadığı iki vali vardır;

Recai Güreli ve Hüseyin Aksoy

Recai Güreli bugünkü teknolojinin, iş makinelerinin olmadığı bir dönemde açtığı yollarla, yarattığı üretim alanlarıyla, Hüseyin Aksoy da başta turizm olmak üzere hemen her sektöre katkıları yanında doğal ve tarihi çevrenin korunmasına katkıları ile unutulmaz…

Muğla’da elbette bir, iki yılda da iz bırakmış valilerimizde oldu. Onlardan biride Ahmet Altıparmak’tır… Dört yıl görev yapıp Muğla için hiçbir şey yapmayan valilerde gördük. Örneğin Yücel Bölgen gibi…

31 validen ancak 7’si 4 yıl görev yaparken, biri “Hüseyin Aksoy 2001-2006” 5 yıl, biri de “E Kaya Ayman 1953-1960” 7 yıl görev yapabilmiş.

Bir belediye başkanının görev süresi 5 yıldır. Bir valinin de verimli olabilmesi için en az 5 yıl görev yapması doğru olmaz mı?

Elbette ömrü valilerden daha kısa hükümetlerimiz de oldu, ama AK Parti Hükümetleri 15 yıldır iktidarda… 15 yıla ise 7 vali sığdırdık. Yani ortalama 2 yıl…

Muğla’nın onca zenginliğine ve genel bütçeye katkılarına rağmen ciddi yatırımlar alamamış olmasının, yatırım yönünden pek çok ilin gerisinde kalmasının nedeni acaba birazda bu olamaz mı?

xx           xx           xx

Bu noktada “Siyasilerin hiç mi kabahati yok?” diyenler olacaktır.

Olmaz olur mu?

Muğla’nın sorunlarının aşılamamasını, zenginliklerin yoksul bekçiliğini yapmaya devam edilmesinin nedeninin faturasını valilerimize ve dolayısıyla onların kararnamelerini çıkaranlara kesecek değilim…

Elbette Muğla’da son 15 yıla 7 vali durduk yere sığdırılmış olamaz. Belki de Ankara Muğla’nın siyasetçilerine vali beğendiremiyor!

Vali Amir Çiçek’in gideceğinden, merkeze alınacağından Muğla’da siyaset yapanların haberi olmuş mudur?

Bence olmamıştır…

Peki Muğla için Aydın Nazilli’den hemşerimiz Vali Esengül Civelek kararlaştırılırken, Ankara’dan Muğla’ya soran olmuş mudur? AK Parti’nin Muğla’dan çiçeği burnunda MKYK Üyesi Bülent Karakuş’un fikri alınmış mıdır?

Sanmıyorum…

Ankara’da kurulu Muğla Eğitim Çevre Koruma ve Eğitim Vakfı AK Parti’de Muğla’ya aday üretmekten başka ne işe yarar, onu da merak ediyorum…

xx           xx           xx

Hamle Medya Gurubu’nun Yönetim Kurulu Başkanı Hayati Nizamoğlu’nun bayram yazısını okumadıysanız okuyun derim. Oldukça ilginç saptamalarda bulunmuş. NizamoğluYeni Bir Başlangıç” başlıklı yazısında “Bayram öncesi en büyük sürpriz, valiler kararnamesi oldu.” demiş.

Kimin için olmadı ki?

Nizamoğlu15 Temmuz darbe girişiminde Ankara’ya sevk edilmek istenen komando birliğinin intikaline Denizli’de engel olan Denizli Valisi Ahmet Altıparmak ile darbe girişimi günü sayın Cumhurbaşkanı’nın zarar görmemesi için göğsünü siper eden Muğla Valisi Amir Çiçek merkeze alındılar. Darbe başarılı olsaydı, bu iki vali anında tutuklanırdı. Daha bir yıl olmadan makamlarını kaybettiler. Hayırlısı bakalım…” diye devam etmiş.

Gerçekten herkes şaşkınlık içinde…

Ne dersiniz, “Devrim çocuklarını yer” sözünün anlamı mı bu?

xx           xx           xx

ANAP iktidarının Muğla’daki ilk Valisi Erol Çakır’ın her ortamda “Ben Anavatan Partisi’nin il başkanıyım.” dediği bilinir… Nedense kendisi ile yıldızlarımız hiç barışmamıştı!

Döneminde Muğla’ya gerçekten hizmetleri de olmuştu, ama kendisiyle anlaşamamıştık.

Gazeteci eleştirisine hiç tahammülü yoktu…

Gazetecilikte bana küsen tek vali olmuştu. Muğla’dan sadece benimle küs ayrılmıştı!

Oysa Vali Amir Çiçek ile ilgili hiç te az eleştirel yazı yazmadık. Örneğin Muğla kıyılarından denize girmenin paralı hale gelmesinde etkili olan MUÇEV’i hep eleştirmiştik.

Ama kendisini uğurlarken hala küs değil, sadece üzgündük…

Muğla’da görev yaparken açık açık Anavatan Partisi’nin İl Başkanı olduğunu söyleyen Erol Çakır İstanbul Valiliği de yaptıktan sonra CHP’den milletvekili adayı oldu. Şimdi Doğu Perinçek’in Vatan Partisi’ndeymiş. Artık Anavatan Partisi’ni çağrıştırıyor diye midir bilinmez. Hayat işte…

xx           xx           xx

AK Parti’nin 15 yıllık iktidarında başka illerde AK Parti’nin il başkanı olduğunu söyleyen vali oldu mu bilmiyoruz, ama Muğla’da olmadı. Ancak il başkanı gibi hareket eden bir valimiz oldu; Vali Amir Çiçek

Kendisinin en son katıldığı etkinlikler “polis ve jandarmayla sahur” ve “Köyceğiz’de Şehit Yakınları ve Gaziler iftarı” ve “muhtarlarla iftar” olurken, en son katıldığı AK Parti etkinliği de Muğla İl Başkanlığı iftar yemeği idi.

AK Parti il yöneticilerinin ve milletvekillerinin Muğla’da adım atmadıkları toprak parçası elbette vardır. Ancak Vali Amir Çiçek’in Muğla’da özellikle Referandumda adım atmadık yer bıraktığını sanmıyorum.

Kendisi il başkanı gibi hareket ederken, eşi Hülya Çiçek Rektör Mansur Harmandar’ın eşi Suzan Harmandar ile birlikte AK Parti Kadın Kolları gibi çalıştı…

Ki geçtiğimiz aylarda bir söylenti çıkmış ve bazı gazetelerimiz kendisi için “AK Parti Vali Amir Çiçek’i Büyükşehir Belediye Başkanı adayı yapacak” diye yazmıştı!

Ancak yarın yeni Muğla Valisi Esengül Civelek ile devir teslim töreni yapılacak ve Vali Amir Çiçek yarın “Merkez Valisi” olarak Ankara’ya gidecek.

AK Parti galiba Muğla’da sağ kolunu kesti…

Yarın: VALİ AMİR ÇİÇEK NEDEN ALINDI?

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets