Kadem Mete’nin Serzenişi - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Kadem Mete’nin Serzenişi

Bu haber 28 Haziran 2017 - 3:06 'de eklendi ve 21 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Ramazan Bayramı’na Valiler Kararnamesi ile Vali Amir Çiçek’in merkeze alınmasının şaşkınlığı ve AK Parti Muğla Büyükşehir Belediyesi Grup Başkan Vekili, Menteşe Belediye Meclis Üyesi Avukat Gültekin Akça’nın patlattığı bomba ile girdik.

Akça, CHP’li Menteşe Belediyesi’nin arsa satışlarına tepki göstermiş. Sayesinde Menteşe Belediyesi’nin Kötekli’deki arsa satışlarından haberimiz oldu.

Bayram öncesinden bu haftaya kalan bir tartışmalı konu da AK Parti Muğla İl Başkanı Kadem Mete partisinin İl Danışma Kurulu Toplantısı’nda Muğla Basını’na “Kendini bilmez, densiz basın” dedi mi demedi mi sorusunun yanıtı kaldı.

AK Parti Muğla İl Başkanı Kadem Mete ile Bayram öncesi görüştük. “Demedim” dedi.

Kendisine inanmak istiyorum…

xx           xx           xx

AK Parti’ye yakınlığı ile bilinen iki internet gazetesinde yayınlanan bir haberde İl Başkanı Mete’nin Muğla Basını ile ilgili “Kendini bilmez, densiz basın” ifadesi yer aldı.

Kayıtsız kalamazdım…

Bunun üzerine bende bu köşeden İl Başkanı Mete’yi eleştirdim. Elbette başka eleştirenlerde oldu.

İki Gazeteciler Cemiyeti Başkanından biri yaptığı açıklama ile kınamada bulundu. Diğeri önce Kadem Mete’yi aramış, MeteBen böyle bir şey demedim” deyince de kayıtsız kalmış.

Söz konusu ifade için “Demedim” diyen İl Başkanı Mete daha sonra beni aradığında kendisini arayan cemiyet başkanını örnek gösterip, “Keşke yazmadan beni bir arasaydın” dedi.

Demedim” diyeceğini biliyorum, neden arayayım?

Tabi “Demedim” diyeceğini biliyorsan da yazmayacaksın!

Tamam yazmayalım, ama…

İnternet gazetelerimizden “MuğlaTürk”te 14 Haziran’da yayınlanan “Yanlıştan Dönüldü” başlıklı haberde yer alan “Kendini bilmez, densiz basın” ifadesi ne olacak?

xx           xx           xx

Birinin Muğla Basını’ndan özür dilemesi gerekiyor.

Eğer AK Parti İl Başkanı Kadem Mete o talihsiz ifadeyi kullanmadı ise adı geçen yayın organında söz konusu haberi yapan kişi Muğla Basını’ndan, bizlerden özür dilemeli.

Meslektaşlarımın böyle bir beklentisi vardır, yoktur bilemem, ama ben densiz ve kendini bilmez bir gazeteci olmadığım için bekliyorum…

14 Haziran’da ben üzücü haberi gördüğümde İl Başkanı Mete’yi aramadım, ama hemen kaleme de sarılmadım. Bekledim.

En azından benim kadar okuryazar olduklarına inandığım iki Gazeteciler Cemiyeti Başkanlarımızın gereğini yapmalarını ve “bu kadar da olmaz” diyerek İl Başkanı Mete’nin bir düzeltme yapmasını bekledim…

Kimseden ses çıkmayınca 17 Haziran tarihli “Basın Herkese Lazım” başlıklı yazımı kaleme aldım.

Hala üzüntü içindeyim… Kaleme aldığım için değil… Basına yapıştırılan sıfat nedeniyle…

İl Başkanı Mete “Demedim” diyor, ama “Dedi” diyen gazete de “Demedi” demiyor, susuyor. İşin acı yanı başkaları için kıyametleri koparan basımızda suskun…

xx           xx           xx

AK Parti İl Başkanı Mete beni 17 Haziran tarihli yazım yayınlandığı gün aradı.

Sanıyorum o gün cemiyet başkanlarımızdan biri açıklama yaparak Mete’ye tepki gösterirken, öteki de Mete’yi aramış. Sonra da beni arayıp, “Abi ben Kadem beyle görüştüm böyle bir şey dememiş. Bu konuda açıklama yapmayacağım” dedi.

Ben de olsam öyle bir görüşmeden sonra açıklama yapmazdım, diyemeyeceğim.

Açıklama yapardım… “AK Parti İl Başkanı Kadem Mete ‘Kendini bilmez, densiz basın’ ifadesinde bulunmamıştır. Demiş gibi gösteren filanca gazeteyi kınıyorum” derdim!

Kadem Mete beni o gün, 17 Haziran tarihli yazımın çıktığı gün cemiyet başkanımız kendisiyle görüştükten sonra aradı. Şöyle dedi:

Ben o gazetenin yazdığı gibi demedim. Bazı gazetecilerin biz ne dersek diyelim, duymak istediği gibi, çarpıtarak yazdığını söyledim. İyi niyetli olmayan gazeteciler olduğunu söyledim. Hamle Gazetesi her zaman ne dediysek onu yazmıştır. Hamleye hiçbir şey diyemem. Sende sorgulayan bir gazetecisin. Her zaman saygı duymuşumdur. Keşke bu yazıyı yazarken beni bir arasaydın.

Konuşmanın özeti bu… Ben de kendisine o ifadenin yer aldığı haberi yapan gazeteyi tekzip etmesini önerdim…

xx           xx           xx

Doğrusunu söylemem gerekirse, İl Başkanı Mete’nin söz konusu gazeteyi tekzip etmesini ve haberi konu edinen bizlere de açıklama göndermesini bekledim. Ben bu yazıyı arife günü kaleme aldım. İl Başkanı Mete ile görüşmemizin üzerinden bir hafta geçmişti… Açıklama gelmemişti.

Kendini bilmez, densiz basın” ifadesinin yer aldığı iki internet gazetesine baktım, ikisinde de söz konusu haberler duruyordu ve AK Parti İl Başkanına tepki gösteren cemiyet başkanımızın açıklaması da o yerel haber sitelerinde yerini almıştı.

Ancak İl Başkanı Mete’nin açıklaması veya tekzibi yoktu!

Meğer İl Başkanı Mete görüşmemizden 5 gün sonra 21 Haziran’da açıklama yapmış. Açıklama Hamle’ye de gelmiş. Yazıişleri Müdürümüzden öğrendim.

Hamle’de açıklama çıkmadı. Çünkü Hamle’nin konuya ilişkin bir yayını olmadı. Konu benim köşemde ele alındı…

xx           xx           xx

Ben bir konuda AK Parti İl Başkanı Kadem Mete’ye sonuna kadar katılıyorum.

Her meslekte olduğu gibi bizim meslekte de “Kendini bilmez, densiz” kişiler olabilir. Vardır da… Ortalıkta “gazeteci gibi” dolaşanlar; denilmeyeni denilmiş gibi yazanlar, gösterenler; açıklamaları çarpıtanlar her zaman olmuştur. Bundan sonra da olacaktır…

Eğer İl Başkanı Mete’nin “hayır, demedim” dediği ifade “Bazı kendini bilmez, densiz basın mensupları” şeklinde olsaydı bu kadar sorun olmayabilirdi.

Bir tek “bazı” sözcüğü…

Kelimeler önemli. Yazarken de, söylerken de önemli.

AK Parti Muğla İl Başkanlığı’nın internet sitesinde paylaşılan “İl Başkanımız Sn. Kadem Mete’nin Basın Açıklamasıdır” başlıklı, ama basın mensubu olduğum halde bana ulaşmayan açıklamada basına övgü yapılırken “Bir toplumun, birlikte demokrasi ve özgürlük şemsiyesi altında yaşamasının en temel kaynaklarından biri de basındır ve basınımızı, zor şartlarda mesleğini yaparken korumak, kollamak ve yardımcı olmak her bir bireyin görevi olmalıdır.” denilmiş.

İlk anda kulağa hoş geliyor. Bu ifadeyi beğenen gazeteciler olabilir.

Ancak oradaki “kollamak” sözcüğü ne olacak?

Doğrusu ben “kollanmak” istemem… Sözcükler önemli. Yerli yerinde kullanılmalı…

xx           xx           xx

Burada açıklamanın tamamına yer vermiyorum. Çünkü öncelikle bana gelmedi. Sonra beklediğim açıklama değil. Elbette İl Başkanı Mete bana göre açıklama yapacak değil,  ancak yapılan açıklamanın hiçbir yerinde bizim tepki gösterdiğimiz ifadenin içinde yer aldığı haber ve haberi yayınlayan organ ile ilgili tek bir satır göremedim!

Oysa İl Başkanı Mete’nin “demedim” dediği ifadeyi, yine kendisinin ifadesine göre “demiş gibi gösteren” yayın organı için Kadem Mete bir çift söz etmeliydi.

Benim bu gün bu yazımda “AK Parti İl Başkanı Kadem Mete’nin Muğla Basını için ‘Kendini bilmez, densiz basın’ ifadesini kullandığına inanmıyorum” diyebilmem için “Yanlıştan Dönüldü” başlığı ile verilen haberde de yanlıştan dönülmeliydi.

Dönülmediğine göre…

xx           xx           xx

AK Parti İl Başkanı Mete açıklamasını “Açıkça ifade etmek gerekirse siyasi konumum gereği gerek şahsıma gerekse teşkilat üyelerimize karşı, son dönemde özellikle referandum sonrasında ilçe ve il kongrelerimizin yaklaşmakta olduğu bu süreçte yapılan haksız suçlama ve iftiraların, bazı parti içi ve parti dışı odakların hesaplarının sonucu olduğunun farkındayız. Umudumuz bu hesap sahiplerinin hesaplarına ve bu çirkin kampanyalarına, şerefli basın mensubu arkadaşların alet olmamalarıdır.

Bizi AK Parti’nin içindeki, dışındaki oyunlar ilgilendirmiyor, ama “şerefli basın mensubu” olmak fazlasıyla ilgilendiriyor…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets