Ümidin Güldüğü Diyar - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Ümidin Güldüğü Diyar

Bu haber 20 Haziran 2017 - 0:35 'de eklendi ve 35 views kez görüntülendi.
İsmail Zorba
İsmail Zorbaismailzorba@hamlegazetesi.com.tr

“Azmimiz kırılmaz kederle, yasla,

Ümidin güldüğü diyar bizimdir.
Fenadan ölümden korkmayız asla,
Ölümün öldüğü yer var bizimdir…”

Seyyid Ahmet Arvasi

 

Ne güzel zamanlardayız. Şehr-i Ramazan’dayız. Zamanın sultanının ihsanındayız, bahşettiği güzelliklerdeyiz, güller derdiği iklimlerdeyiz, bereketindeyiz, rahmetindeyiz. Her vaktin nurla şavkıdığı, içimize huzurun dembedem yerleştiği, her kusurunda benliklerimizin itikafa girdiği, tertemiz yalandan riyadan uzak zamanlardayız.

Doğduğumuz andaki masumiyetin perdelerine intikal ediyoruz. Bedenin hükmünden ruhun emsalsiz ufuklarına yol almaktayız. İnşaallah!..

Çileye talibiz, olmak adına.. Yoluna teslim olduk, pişmek adına.. Hamlıktan kurtulmaya, ermeye, insan hükmüne varmaya niyetlendik. Bak kuşlara, bak tabiata zerre zerre tabi olmakta, rehberlik etmekte gören gözlere, işiten kulaklara..

Niyet hayır, akibet hayır!.. Oruca meylettik, niyetimiz halis.. Dünyanın nimetlerine değil ıraklığımız, kendimize, içimize. Göz göz olmuş bütün karanlığın emellerine ışık tutmada, ha biraz gayret. Biraz gayret!.. Başkasının üzerinden çek gözlerini!.. Kendinden başla, besmeleler çıksın ağzından, küfürler değil!. Maaşallah!

Kanmaya ne kadar meyilliysek, hemen çıkıveriyorsak yoldan; bak menzile. Varacağın yerde seni bekleyen tüm nimetler aşkına! Bak!. Bütün güzellikler, iyilikler, doğruluklar orada!. İnsanlığın hikayesi orada yazılmakta. Senin de bir hikayen var çizgisi çekilmiş, haddi belirlenmiş.

Kendi hikayeni yaz, irade sende, akıl sende, şuur sende!. Ama önce okumaya giriş, yazmaya sabret!. Yaşanmışlıklar yaşatacak seni. İlle de kendi hikayemi istediğim gibi yazacağım diyorsan. İçindeki insan’a kulak ver. İçimizdeki insan, hep “insan”dan yanadır. İnsanın insana ihsanıdır bu. Kulak asarsan, burun kıvırırsan, gözünü kapatırsan vah ki vah!.. Maazallah!..

“Cihâna aşk ile geldim, ne malım ne menâlim var / Kanâat gencine kâni olalı hoşça hâlim var.”(Figânî) demişler rehberlik edenler. Kainatın efendisinin “Kanaat tükenmez bir hazinedir.” hadisine telmihen nazar kılmak adına. Bak hazinene! Kainat emrinde. Ne duruyorsun. Oku!

İklimlerinden geç. Dost iklimlerinden. Bak şefkatine, bak merhametine, bak rahmetine. Bakmaktan görmeğe dur ki nisyanlardan kurtul. Şehr-i Ramazan’dayız. Şükür vakitleri.. Yüzümüz gülsün. Güldükçe şavkısın. Ruhumuza dolsun zerre zerre irfanın, hikmetin tecellileri. Güller derelim, gül kokuları dağıtalım her yere.. Sevmek gönülden.. Su gibi.. Nefes gibi… Hayatın içinde bir ünlem gibi. Ve bir güzel durak daha… Bakma vaktindesin, silkinmedesin, dirilmedesin, uyanmadasın. Evelallah!..

Sözü derç etme vakti geldi. Dedik ya çizgimiz belli, haddimiz de belli. Şehr-i Ramazan’dayız. Dua vakti. Önce kendinden başla. Acemiyiz. Hep acemiyiz. Benlik her daim kendini görür. Kendi aynasından bakar. Olsun varsın, sen bakmaya devam et!..Bir noktada göreceksin faniliğini, fakirliğini, acziyetini. İşte orada tamamlanmak isteyeceksin.

Dedik ya, Şehr-i Ramazan’dayız. İhsan, bağış ikliminde. Bak insanlığa, bir kere yüzünü çevir bak!.. Her bir gözyaşında sen de ağlamaktasın, sen de zulmedilmektesin, sen de çilelere gark olmaktasın. İnsan olmanın hikayesi burada başlıyor. Yoksa insan ağlamaya durmamalı, gülmeye durmalı.

Korkularımızın karanlığından ümidin aydınlığına çevirmeliyiz başımızı. Ölümün öldüğü yerde ümidin güldüğü diyarlara varılır. Yıkılmakta olan sevgi, sabır, tefekkür, şükür ve edep köprülerini dimdik ayakta tutabilmeliyiz.. Gel dost, gel ey tâlip!. Sevginle, huzûrunla, sabrınla doldur yüreklerimizi.. Aşktan aşka çek bizi; gönülden gönüle kuşat …Eyvallah!..

“Fermân-ı aşka cân iledür inkıyadumuz 

Hükm-i kazaya zerre kadar yok inadumuz”

Bâkî

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets