Türkiye’deki üniversiteler arasında bir ilk Akademisyenlerden ‘Kedi Bahçesi’ - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Türkiye’deki üniversiteler arasında bir ilk Akademisyenlerden ‘Kedi Bahçesi’

Bu haber 20 Haziran 2017 - 0:34 'de eklendi ve 58 views kez görüntülendi.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nde görevli akademisyenlerin öncülüğünde ve üniversite yönetiminin desteği ile ‘Kedi Bahçesi’ oluşturuldu. Kedilerin bakım ve beslenmesi Kampüs Patileri Topluluğu üyeleri ile Prof. Dr. Namık Açıkgöz’ün destekleri ile yapılan Kedi Bahçesi Türkiye’deki üniversiteler arasında bir ilk olma özelliği taşıyor.

Kadir Tamer

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nde akademisyenler ve öğrencilerin katılımı ile faaliyet gösteren Kampüs Patileri Topluluğu, üniversite yerleşkesinde ‘Kedi Bahçesi’ kurdu. Türkiye’deki üniversiteler arasında ilk olma özelliği taşıyan ‘Kedi Bahçesi’nde topluluk üyeleri gönüllü olarak zamanlarının bir kısmını kedilerin bakımı ve beslenmesine ayırdı. Üniversite yerleşkesinde kurulan Kedi Bahçesi’nde özel olarak ahşap kedi evlerinde kedilerin bakımı ve beslenmesi sağlanıyor.

Üniversite yerleşkesinde kurulan Kedi Bahçesi’nin Türkiye’de bulunan üniversiteler arasında başka bir örneği bulunmadığını kaydeden Muğla Doğayı ve Hayvanları Koruma Derneği Başkanı ve Kampüs Patileri Topluluğu Koordinatörü Doç. Dr. Nurdan Saraç, “Kampüsümüzde değişik kolonilerde yaşamakta olan 50 kadar kedi ve 10 kadar köpek bulunuyor. Biz ‘Kampüs Patileri Topluluğu’ olarak, bütün patilerin bizim de hayatımızın bir parçası olduğuna, onlarsız hayatımızın eksik olacağına inanıyoruz. Bu yüzden onlarla beraber olmaktan mutluyuz. Patilerle beraber olmak için onların bakımı ve korunması da gerekiyor. Geçen yıl başlattığımız ve hâlen sürmekte olan ‘Mama Zinciri’ kampanyamız ile patilerin beslenmesini sağlamaya çalışıyoruz. Bu konuda ‘pamuk eller cebe’ sloganı ile herkesin desteğini bekliyoruz” dedi.

Yerleşke içinde bulunan kedilerin bakımı ve beslenmesi konusunda özel bir alan ihtiyacı doğduğunu kaydeden Nurdan Saraç, “Bu amaçla topluluk üyelerimiz ile üniversite yerleşkesinde bir ‘Kedi Bahçesi’ kurma fikri ortaya çıktı. Yaptığımız çalışmalar kapsamında kedi bahçemize ahşap kedi evleri temin edildi. Bu sayede üniversite kampüsümüzdeki kedilerin barınması ve korunması için Türkiye’de ve dünyada başka örneği bulunmayan “Kedi Bahçesi” projesini hayata geçirdik. Belirlenen alan kediler için uygun bir hale getirildi. Dışarıdan başka hayvanların kedilere zarar vermemesi amacıyla etrafı çevrildi. Kedi Bahçesi’nin çevre düzenlenmesinin tamamı topluluk üyelerimizin verdiği destek ile yapıldı. Kedi Bahçemiz, kedilerin giriş-çıkışlarının engellenmediği bir örnek olarak da ilktir. Kedilerimiz bu bahçeye beslenmek, uyumak ve başka hayvanların saldırısından korunmak için giriyorlar” diye konuştu.

Gönüllü olarak çalışıyorlar

Kedi Bahçesi’ndeki kedilerin bakımlarının ve beslenmelerinin topluluk üyeleri tarafından gönüllülük esası ile gerçekleştiğini anlatan Nurdan Saraç şunları söyledi:

“Topluluk üyelerimiz kedilerin bakımı için ellerinden gelen her türlü çalışmayı yapıyor. Bu çalışmaların tamamını üyelerimiz gönüllü olarak gerçekleştiriyor. Belirli zamanlarda bahçeye gelerek kedilerin bakımını ve beslenmelerini sağlıyoruz.”

Köpekleri de unutmadılar

Kediler için olduğu gibi üniversite yerleşkesinde bulunan köpekler için de bazı çalışmalar başlattıklarını kaydeden Nurdan Saraç, “Belli noktalara üniversite yerleşkesinde bulunan köpekler için su ve beslenmeleri amacıyla kaplar bırakacağız. Şu anda bu alanlar için kapları tedarik ediyoruz. Bizim tek amacımız insanların ve hayvanların bir arada yaşayabileceği bir ortam oluşturmak” dedi.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets