TOKİ ve CHP İl Başkanı - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

TOKİ ve CHP İl Başkanı

Bu haber 16 Haziran 2017 - 0:03 'de eklendi ve 48 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

TOKİ’nin Muğla il merkezinde, Karadağ’da gerçekleştirdiği bin 106 konut ile ilgili açıkladığı satış şartlarının Muğla’da yarattığı deprem artçılar halinde sürüyor.

İlk artçı hafta başında pazartesi günü sahurda geldi. Dünde vurguladığım gibi Milletvekili Nihat Öztürk sahurda sosyal medya hesabında paylaşımda bulunmuş ve TOKİ ile görüşeceğini, şartların dar gelirlilerin lehine çevrilmesi için girişimlerde bulunacağını açıklamıştı.

İkinci artçı Salı günü iftara yakın geldi…

Bu sefer Milletvekili Öztürk’ün açıklamasını vatzap üzerinden danışmanı Kenan Gürbüz bildiriyor ve “1+1 konutlarla 2+1 konutların fiyatlarının düşürüldüğünü” söylüyordu.

Dar gelirli evsizler adına sevindim, ama “Acaba?” demekten de kendimi alamadım… Umarım yeni bir artçı daha olmaz… Olursa da umarım gerçekten dar gelirli lehine olur…

xx           xx           xx                         

Kenan Gürbüz’ün gönderdiği açıklamayı teyit etmek için Milletvekili Nihat Öztürk’ün sosyal medya hesabına baktım. ÖztürkMuğlalı hemşehrilerimize güzel haberlerimiz var” başlığı altında paylaşımda bulunmuş. Şöyle:

TOKİ tarafından Muğla’da yapılan 2. Etap konut fiyatlarının açıklanmasının ardından Muğla’lı hemşehrilerimizden gelen yoğun tepkileri AK Parti Muğla Milletvekilleri olarak TOKİ Başkanımız Mehmet Ergün Turan’a ilettik.

Yaptığımız görüşme sonrasında Muğla’da yapımı süren 2. Etap TOKİ Konutlarından 1+1 ve 83 metrekare olan konutların fiyatı 146 ila 154 bin lira arasında, 2+1 ve 103 metrekare olan konutların fiyatları ise 182 ila 206 bin lira arasında olacak.

Bu rakamlar satışa sunulan konutun konumuna göre değişecektir. Şartnamede bulunmayan Muğla’da çalışma ve ikametgah şartını da sözleşmeye koydurduk.

Muğla’da yaşayan vatandaşlarımızın mağduriyetini gidermeyi amaçlayan bu girişimimizi siz Muğla’lı Hemşehrilerimizle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.

xx           xx           xx

Kabul etmek gerekir ki, daha önce açıklanan şartnamede bulunan “Muğla’da çalışma ve ikametgah şartınınMilletvekili Öztürk’ün uyarısı veya müdahalesiyle yeniden şartnamede yer bulması isabetli olmuş.

Dargelirli ve evsiz Muğlalılar bu gelişme karşısında mutlu olurlar mı?

TOKİ tarafından yapılan açıklamada, 1+1 konutların satış fiyatı 172 bin 966 TL olarak belirtilirken, 2+1 konutların satış fiyatı 242 bin 205 TL olarak ve 3+1 evlerin satış fiyatı da 285 bin 425 TL olarak belirtilmişti.

Şimdi 1+1’ler 146 ila 154 bin lira arasında başlayan, 2+1’lerde 182 ila 206 bin lira arasında başlayan fiyatlardan alınabilecek…

Başlayan fiyatlar nereye kadar çıkacak?

Belli değil… Peşinat ve taksitler ne kadar, o da belli değil…

Varsayalım, 2+1’ler 200 bin liradan alınabilecek. Yüzde 8 KDV’yi de yok sayalım. Muğla’da yüzde 10 olarak 20 bin lira peşinat ve ayda 2 bin lira taksit ödeme gücüne sahip kaç dargelirli (asgari ücretli) vardır?

xx           xx           xx

Sanki aklımızla dalga geçiliyor.

Karı-koca asgari ücretli olsalar, toplam 2 bin 800 TL gelire sahip olmuş olurlar. 2 bin TL taksit yatırıp, 800 TL ile nasıl geçinecekler? Tabi 800 TL’den TOKİ Evleri Yönetim aidatını, doğalgaz ücretini, elektrik ücretini, su-kanalizasyon ücretini, internet-telefon ücretini düşmeyi unutmayın…

Tabi herkes bizim gibi bardağın boş yanına bakmıyor.

Münevver yazarımız Kemal Önekli sosyal medya hesabında “Siyaset bastırdı… Toki geri adım attı. Yüzde 15 indirim…” demiş.

“Ölümü görüp, hastalığa razı olmak” bu olsa gerek…

Önekli hocam ardından “Vekilin fendi toki’yi yendi” ifadesinde bulunmuş!

Acaba diyorum, TOKİ’nin fendi Milletvekili Öztürk’ü veya hem TOKİ, hem Vekil birlikte biz Muğlalıları ütmüş olabilirler mi?

xx           xx           xx

Kemal Önekli’nin “Öztürk’ten TOKİ için yüzde 15 indirim müjdesi geldi..” paylaşımının altına yapılan yorumlarda oldukça ilginç.

Ramazan AkcinHayırlı olsun vekilim” derken, Nezaket Yağcı ÇağlarHayırlı olsun Sn Vekilim Allahım banada nasip olur inşallah kiraciliktan kurtulurum” demiş. Yılmaz Göçersayın vekil 15 çok az buranın maliyetı tokiye mertre karesi 650 lira ihale bedeli bu” ifadesinde bulunmuş.

Bu görüş çok yaygın. Muğla’nın müteahhitlerinden olan Muğlaspor Kulüp Başkanı Haluk Beyimoğlu da Kemal Önekli’nin sosyal medya paylaşımlarına şu yorumu yapmıştı:

Syn hocam bu sektörde istihdam yaratan KDV üreten ailesinin geçimi sağlamaya çalışan firmaların durumu ne olacak devlet vatandaşına nasıl rakip olur ayrıca … versinler bize bedava arsa biz kat ve kat iyisini yaparız

TOKİ’nin Milletvekili Öztürk’ün sözüm ona müdahalesiyle indirilmiş fiyatları ile Kötekli’deki konutların fiyatları neredeyse aynı…

TOKİ’nin arsası bedava… Kötekli’de arsa fiyatlarının metrekaresi ise 3 bin, 4 bin…

xx           xx           xx

Salı günü Milletvekili Öztürk’ten iftara yakın gelen açıklama anında her yere yansıdığı gibi Mete Kalay’ın hesabında da paylaşıldı. Açıklama metninin altına Günkut Kaya şu yorumda bulunmuş:

Kelime oyunu var sanki, ‘konumuna göre’ daireler için bu % 15 indirimli fiyat geçerli olacak diyorlar DİKKAT EDİN. Bu da 5-10 daire eder, diğerleri yine mi pahalı olacak. Adam gibi tüm daire fiyatları nedir açıklasınlar, laf cambazlığı yapmasınlar. Nasıl ki ilkin tüm daireler için fiyat açıkladılar şimdi de NET VE SOMUT olarak daire fiyatlarını liste olarak ortaya koysunlar. Tokinin maketini bile getirmeyi beceremeyen, sözde devreye girmişmiş. Kim sallar, lafı değil, laf oyununu değil gerçeği deklare etsinler AÇIK ve NET olarak

Mete Kalay’da “Bence de Tüm Fiyatları açıklasınlar” diye tasdik etmiş.

Erdal Asga adındaki kişi de “Nihat bey mavi boncuk peşinde. En kral evin maliyeti belli kimse kimseyi kandirmasin. 14 yaşımdan beri inşaat sektöründeyim” ifadesinde bulunmuş.

xx           xx           xx

Erdal Asga’nın demek istediğini anlayamadım, ama net anlaşılan bir şey varsa o da TOKİ’den ev sahibi olabilmek için “Muğla’da çalışıyor ve ikamet ediyor olmak” koşulunun geri gelmesi sevindirici olmakla birlikte açıklanan yeni rakamlar isyanı dindiremedi…

TOKİ resmi sitesinde Muğla ile ilgili bilgiler güncellenmek üzere olsa gerek Çarşamba günü kaldırılmış. Tüm fiyatlar orada açıklanacaktır.

Ancak bu “en pahalı TOKİ Evlerinin Muğla’da olduğu” gerçeğini ortadan kaldırmayacaktır.

Sanıyorum biz Muğlalılar “İkinci TOKİ fiyaskosu” ile karşı karşıyayız.

Dönemin AK Parti Muğla Milletvekili Seyfi Terzibaşıoğlu’nun girişimi ile ilk TOKİ Evleri Muğla’da konut sorununu ortadan kaldırmak, dar gelirlileri ev sahibi yapmak” adına gelmişti.

Dar gelirliler ev sahibi olamadığı gibi, kira ve konut fiyatları da artmıştı…

Geçen dönemin Milletvekili Yüksel Özden bu haksızlığı ve olumsuzluğu giderme adına 2. Etap TOKİ’nin gündeme gelmesini sağladı, ama…

Yine öyle olacak… Günümüz siyasileri bu sözüme ve yazıma kızacaklar, ama umurumda değil…

Dar gelirli evsizlerden de kızanlar olacaktır… İşte buna ben de üzülürüm…

xx           xx           xx

Bu arada konu ile ilgili olarak CHP İl Başkanı Mürsel Alban da açıklamada bulundu. “TOKİ ev fiyatları ve Türkiye’nin tek paralı tüneli olan Göcek Tüneli ile Muğla’yı hükümetin hizmetleri ile cezalandırdığını” söylemiş.

Sayın Alban’ın bu görüşüne katılmıyorum. Muğla’da AK Partililer de yaşıyor. Dar gelirli ve evsizlerinde önemli kesiminin AK Partili olduğunu düşünüyorum.

TOKİ’nin görevi lüks konut üretmek, müteahhitlik yapmak değil, ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızı ev sahibi yapmaktır.” görüşünün ise altına imzamı atarım.

Bu konuda CHP’li ve MHP’li milletvekillerimiz neden mecliste “soru önergesi” vermiyorlar, AK Partili milletvekillerimiz Muğlalıların aklı ile dalga geçen TOKİ’yi genel başkanlarına ve Başbakanımıza şikayet etmiyorlar anlayamıyorum…

Bu yazı burada bitmez… Milletvekili Öztürk yarın Muğla’ya gelip gazetecilerle görüşecekmiş. Görüşelim, yine devam ederiz…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

2 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets