TOKİ dar gelirliyi unuttu - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

TOKİ dar gelirliyi unuttu

Bu haber 13 Haziran 2017 - 1:00 'de eklendi ve 66 views kez görüntülendi.

Menteşe İlçesi’nde Toplu Konut İdaresi’nin (TOKİ) dar gelirli vatandaşlara yönelik başlattığı TOKİ 2. etap konut evlerinin başvuru tarihi ve fiyatları açıklandı. İlk etapta ‘dar gelirli vatandaşlara’ yönelik yapıldığı açıklanan TOKİ 2. etap evlerinin fiyatları duyanları şaşkına çevirdi. Asgari ücretin bin 404 lira olduğu 2017 yılında TOKİ 2. etap evlerinin fiyatları 1+1 daireler 162 bin ile 172 bin lira, 2+1 daireler 206 bin ile 242 bin lira, 3+1 daireler ise 245 bin ile 285 bin lira arasında değişti.

Kadir Tamer

Toplu Konut İdaresi’nin (TOKİ) Menteşe İlçesi’nde geçtiğimiz yılsonuna doğru yapımına başlanan 2. Etap konut evlerinin başvuruları 3 Temmuz tarihinde başlıyor. TOKİ’nin Menteşe İlçesi’ne yapmayı planladığı 2. Etap evlerin ‘dar gelirli vatandaşlara’ yönelik yapılacağı açıklamasına rağmen belirlenen fiyatları gören vatandaşlar büyük şok yaşadı.

TOKİ tarafından Menteşe İlçesi’ne yapılması planlanan bin 106 konuttan 978 adet konut kuralı olarak satışa sunulacak. 3 tip olmak üzere 28 adet 1+1, 737 adet 2+1 ve 213 adet 3+1 dairelerden oluşan ev fiyatların yüksekliği dar gelirli vatandaşları şaşkına uğrattı.

İnternet sitesinden açıklandı

Menteşe İlçesi’ne yapılan 2. Etap Evlerin başvuru tarihi, ev fiyatları ve başvuru şartnameleri TOKİ’nin internet sitesinden açıklandı. TOKİ internet sitesinden yapılan açıklamaya göre Menteşe İlçesi’nde yapılan 1+1 daireler 162 bin ile 172 bin lira, 2+1 daireler 206 bin ile 242 bin lira, 3+1 daireler ise 245 bin ile 285 bin lira arasında değişti. Açıklamada başvuruların 3 Temmuz tarihinde başlayacağı ve 7 Ağustos tarihinde sona ereceği belirtildi.

2 bin lira ile başvurulacak   

Açıklamada proje kapsamında satışa sunulmakta olan konut adedinden fazla başvuru olduğu takdirde, başvuruların tamamlanmasından sonra, noter huzurunda ‘Konut Alma Hakkı ve Konut Belirleme Kurası’nın 17 Ağustos tarihinde çekileceği, konut sayısından daha az başvuru olduğu takdirde ‘kura çekilmeyerek idarenin belirleyerek kullanıma açacağı bloklar arasından, kategori önceliğine göre başvuru sırası esas alınarak konut seçimleri yapılacağı kaydedildi. Açıklamada ayrıca başvurular Halk Bankası’na 2 bin lira yatırılarak gerçekleşeceği de verilen bilgiler arasında yer aldı.

Gelir şartı aranmıyor

TOKİ internet sitesinden yapılan açıklamada daha önceden yapılan toplantılarda başvuru yapacakların hane gelirinin 3 bin 100 lirayı geçmeyeceği ibaresinin sözleşmede yer almadığı ortaya çıktı. Şartlar arasında konut satın almak için başvuruda bulunanların kendileri, eşleri ve velayetleri altındaki çocukları üzerine T.C. sınırları dâhilinde tapuda kayıtlı bağımsız konutlarının bulunmaması, bu kişilerin daha önce TOKİ’den konut satın almamış ve kredi kullanmamış olmaları, haneden sadece bir kişinin başvurma hakkı olduğu, T.C. vatandaşı olması ve 18 yaşını doldurmuş olması yer aldı.

3 çeşit taksitle ödenecek 

TOKİ tarafından başvuru yapanların almak istedikleri konutlar için 3 çeşit ödeme imkanı sunuldu. 96 ay, 108 ay ve 120 ay olarak belirlenen ödemelerde hak sahiplerinin belirlenmesinin ardından ev fiyatlarının yüzde 10’u TOKİ’ye peşin olarak ödenecek. 1+1’lerde 96 ay için ödemeler aylık bin 600 lira, 108 ay için aylık bin 347, 120 ay için aylık bin 70 lira olarak gerçekleşecek. 2+1 daireler için 96 ay için aylık ödemeler 1977 lira, 108 ay için aylık bin 659 lira, 120 ay için aylık 1318 lira olarak gerçekleşecek. 3+1 daireler için 96 ay için aylık 2 bin 350 lira, 108 ay için aylık bin 973 lira, 120 ay için aylık bin 567 lira olarak gerçekleşecek. Bu fiyatlar dairelerin metrekarelerindeki farklılıklara göre değişiklik gösterecek. Bu arada 96 ay için istenilen peşinat daire bedelinin yüzde 10’u, 108 ay için istenen peşinat daire bedelinin yüzde 15’i, 120 ay için istenen peşinat daire bedelinin yüzde 25’i olarak belirlendi.

2 yılda bir taksitler artacak

TOKİ’nin internet sitesinden yaptığı açıklamada ödemelerin 2 yıl bir artacağı belirtildi. Açıklamada, “Borç bakiyesi ve aylık taksitler, sözleşme imzalama tarihine

bakılmaksızın, her yılın Ocak ve Temmuz aylarında olmak üzere yılda iki kez, önceki 6 aylık

dönemdeki memur maaş artış oranı uygulanarak artırılacaktır. İlk taksit ödeme tarihi, sözleşme tarihini takip eden bir sonraki ay olup, ilk 6 aylık dönemsel artış ise Ocak 2018’ de uygulanacaktır” ifadeleri yer aldı.

Vatandaşlar tepkili

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından Menteşe İlçesi’nde yapılan 2. Etap Evlerin belirlenen fiyatları kira öder gibi ev sahibi olma hayali bulunan vatandaşların tepkisine neden oldu. Bazı vatandaşlar TOKİ’nin belirlediği fiyatlar ile ilgili olarak ‘TOKİ çıldırmış’ ifadesi kullanırken bazı vatandaşlar ise ‘dağ fare doğurdu’ ibaresini kullandı. 2. Etap evlerin dar gelirli vatandaşlar yapıldığını daha önceden birçok kez açıklandığını kaydeden vatandaşlar, “TOKİ sanırım vatandaşla dalga geçiyor. Askeri ücretin bin 404 lira olduğu yerde bin 622 lira taksiti dar gelirli vatandaş nasıl ödeyecek. Bu evler dar gelirliler için değil zenginler için yapılmış. Askeri ücretle çalışan bir vatandaşın TOKİ’den ev sahibi olması mümkün değil. Üstelik TOKİ bu evlerin yapıldığı yere arsa parası dahi ödemedi. Vatandaşla resmen alay ediyorlar. TOKİ çıldırmış olmalı” diyerek tepki gösterdi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets