Tek Muğla Milletvekili… - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Tek Muğla Milletvekili…

Bu haber 13 Haziran 2017 - 1:01 'de eklendi ve 24 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Meclis gündemine 7 kere gelen ‘zeytinliklerle ilgili düzenleme‘ kamuoyundan ve muhalefetten gelen eleştiri ve tepkiler üzerine geri çekildi.

TBMM Genel Kurulu´nda görüşülen ve geçtiğimiz Perşembe oylanarak kabul edilmesi beklenen zeytincilik tasarısı, üretici örgütlerinden gelen tepkiler üzerine bu haftaya ertelenmişti.

CHP’nin yoğun eleştirilerde bulunduğu tasarıya geçen Perşembe günü MHP’den de tepki gelmiş, MHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Kenan TanrıkuluTasarı geçerse kırmızı et gibi zeytin ithal ederiz” demişti.

Bunun üzerine AK Parti’den geri adım geldi. Hükümet tasarıyı komisyona geri çekti.

Herkes sevindi… Ancak her şey bitmiş değil. Umarım sonu hayırlı olur…

xx            xx            xx

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, tasarının komisyona çekileceğini açıklarken “Sanayi Üretimi Reform Tasarısı”nda yer alan ve zeytinlik alanları ilgilendiren düzenlemenin köpürtülerek, doğru olmayan bir şekilde ‘zeytin yasası’ haline getirildiğini savundu.

Yani komisyona geri çekilen “Zeytin Yasası” değil, “Sanayi Üretimi Reform Tasarısı” içinde yer alan zeytincilik ile ilgili “düzenleme”…

Komisyona zeytinlikle ilgili düzenlemenin çekileceğini açıklayan Elitaş, “Üretim paketinin ikinci maddesi olan zeytinlikle ilgili düzenleme, komisyona çekilecek. O düzenleme, komisyona geri çekilecek ve diğer maddelerin görüşülmesine devam edilecek. Hem Tarım Bakanlığının hem Sanayi Bakanlığının hem Çevre ve Şehircilik Bakanlığının hem de Orman Bakanlığının bu konuyla ilgili görüşleri alındıktan sonra taraflarla da bu konu değerlendirilmiş olacak.” dedi.

xx            xx            xx

Sanayi Üretimi Reform Tasarısı” içinde yer alan zeytincilik ile ilgili “düzenleme” geçen hafta komisyona geri çekildi…

Meğer bu düzenleme ile ilgili “zeytincilerin görüşü” alınmamış! Şimdi alınacakmış. Oysa onların görüşü belli… Zeytinliklerin bugün korunduğu gibi yarında korunması… Ve geliştirilmesi…

Geçtiğimiz hafta zeytinlik düzenlemesi AK Parti hükümetleri tarihinde 7’nci kez gündeme getirilmiş, OHAL sürecinde gerçekleştirilen bu hamle birçok çevre tarafından ‘fırsatçılık’ olarak nitelendirilmişti.

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş düzenlemenin “geri” değil, “komisyona” çekileceğini açıklarken “En uygun ve doğru düzenlemenin yapılmasını arzu ediyoruz. Komisyon, o maddeyi yeniden görüşecek. Ya aynen kabul edebilir ya da komisyon değiştirerek, kabul edilebilir” demişti.

Peki bu süreç yaşanırken, kıyametler koparken Muğla Milletvekilleri ne demişti?

xx            xx            xx

Elitaş’ın verdiği bilgiye göre TBMM 15 Temmuz’a kadar ara verecek. 15 Temmuz’da 15 Temmuz ile ilgili bir anma yapılacak ve 12 Eylül ya da 19 Eylül tarihinde çalışmaya devam edecek.  Düzenleme “komisyona geri çekilmiş” olmasına rağmen, o tarihlerde “kabul” edilecek.

Elitaş bu konuda da şöyle dedi:

En uygun ve doğru düzenlemenin yapılmasını arzu ediyoruz. Komisyon, o maddeyi yeniden görüşecek. Ya aynen kabul edebilir ya da komisyon değiştirerek, kabul edilebilir

Bu noktaya gelinceye kadar ülkemizin Edirne’den Hatay’a kadar uzanan ve Mardin’e ulaşan “zeytinli kıyının” önde gelen “zeytinlik diyarlarından” biri olmanın yanında kazma vurduğunuz yerden kömür, mermer ve maden çıkan, rüzgar ve güneş enerjisi potansiyeli taşıyan ve turizm yapılan bu coğrafyanın milletvekillerinin ne söylediği çok önemli.

Çünkü düzenleme olduğu gibi yasalaşırsa, Muğla’da kömür için, güneş paneli için, rüzgar pervanesi için, mermer için, sanayi tesisi için zeytin ağacının katli vacip olacak!

xx            xx            xx

Tam adı “Zeytinliklerin Korunması ve Yabanilerin Aşılattırılması Hakkında Kanun” olan 3573 sayılı kanunda yapılması öngörülen değişiklikle, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın izniyle zeytinliklerin ranta ve yatırıma açılması mümkün olacak.

Tasarıdaki değişikliğe göre, zeytinlik sahaları içinde ve bu sahalara en az 3 kilometre mesafede zeytinyağı fabrikası haricinde toz ve duman çıkaran, kimyevi atık bırakan herhangi bir tesisin yapılmasına dair kesin yasak kaldırılıyor.

Yasa maddesi, alternatif alan bulunmaması ve “kurulun uygun görmesi” şartıyla bakanlıklarca “kamu yararı” alınmış yatırımlar için zeytinlik sahalarında yatırım yapılmasına Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından izin verilebileceğini söylüyor.

xx            xx            xx

Muğla’nın zeytinliği Milas’tan CHP Muğla Milletvekili Av. Akın Üstündağ, “Sanayinin Geliştirilmesi ve Üretimin Desteklenmesi Amacıyla Bazı Kanun ve KHK larda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı” hakkında basın açıklaması yaptı.

Yağ için değil, rant için zeytini eziyorlar” diyen Milletvekili Üstündağ meclis raflarında bekleyen ve Anayasal zorunlu süreleri çoktan geçmiş olan 19 adet Olağanüstü Hal Kanun Hükmünde Kararnamesi varken, onların yerine zeytinciliği ve meraları yok edecek düzenlemeyi getirdiklerini belirterek şunları söyledi:

Çıkarılmak istenen yasa zeytinciliğin idam fermanıdır. Zeytin ve Zeytinyağının ne kadar sağlıklı bir ürün olduğu son zamanlarda daha da iyi anlaşılmıştır. Mucizevi ağaç olan zeytin ağacının anavatanı olan Türkiye’de zeytinin idam fermanının yazılacağı hiç kimsenin aklına gelmezdi. Ancak, AKP gibi ranta dayalı partiler bunu yapabilirdi ve yapmak için de her zaman fırsat kolluyordu. Halbuki zeytin, refahın ve bolluğun sembolüdür. Antik Yunanda dahi zeytin ağacını kesenlere ağır cezalar öngörülmüştür. Zeytin Anadolu kültüründe de önemli bir yer tutar. Bazen Nuhun Gemisine yaşamı müjdeleyen güvercinin gagasında bir dal, bazen ödüllendirilen bir sporcudaki taçta yaprak, bazen bir meşaledeki ve kandildeki yakıt, bazen de pehlivan güreşlerinde sürülen yağdır.

xx            xx            xx

Tasarının sanayinin geliştirilmesi için getirildiği iddia ediliyorsa da gerçekte zeytinliklerin, kıyıların ve meraların rant uğruna talan edilmesi amacını taşıdığını belirten Üstündağ açıklamasında “Komisyon görüşmeleri sırasında kıyılarla ilgili hükümler ortadan kaldırılmışsa da, zeytin alanları ve meralar sanayi sektörüne feda edilmiştir. Halbuki iç bölgelerde ve daha çorak topraklarda sanayi tesislerinin kurulması daha uygundur.” diyerek şu ifadelerde bulundu:

Zeytinlik sahalarının bulunduğu Marmara, Ege ve Akdeniz Bölgelerinde bu tesislerin kurulmasının istenmesinin nedenlerinden biri de ulaşım ve taşıma giderlerinin azaltılması ihtiyacıdır. Üstelik kanun tasarısı ile zeytinlikler ve meralar imara ve yapılaşmaya açılmaktadır. Bu yasanın içeriğinde kamu yararı yoktur ve Tarım Komisyonuna dahi gönderilip görüş istenmemiştir. Kamu yararı olmayan ve çevresel değerleri yok eden ticari ve ranta dönük yatırımların zeytinliklerimizi ve meralarımızı tahrip etmesine izin vermemeliyiz.

xx            xx            xx

Bir de CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir’in doğrudan düzenleme ile ilgili olmasa da Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın Faruk Çelik tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını isteyen bir soru önergesi var.

Önergede “Termik santrallerin ihtiyacı olan kömürü çıkartmak için Muğla Yatağan İlçemizde bulunan tarım arazileri ve zeytinlik alanlar istimlâk edilmiştir. Madenler çıkartıldıktan sonra bu yerlerin eski florasına döndürülmesi gerektiğinden kömür çıkarılan alanlar doldurulmuş, zeytinlik alan haline getirilmiştir. Şu anda bu alanda meyveye oturmuş 26.600 zeytin ağacı bulunmakta ancak bu işletmeler özelleştirilirken özelleştirme sözleşmesinde bu zeytinlik alanlar ve tarım alanı olarak 1.250 dönümlük arazi özelleştirme dışı bırakılmıştır. Bu zeytinlik alanların akıbetiyle ilgili çok olumsuz söylentiler bulunmaktadır.” denildi.

Sorulara yer vermiyorum. Hem yerim kalmadı, hem konumuz değil…

xx            xx            xx

Anlayacağınız Muğla’nın 6 değil, 1 Milletvekili var: Av. Akın Üstündağ…

Olur mu, ben de Muğla Milletvekiliyim. Bu konu da bende görüş belirttim” diyen çıkarsa yayınlarız…

Umarım komisyona geri çekilen düzenleme yeniden meclise getirilmez, yasalaştırılmaz.

Yoksa şu anda iftar sofralarımızda yer alan kutsal yiyeceğimiz zeytin gelecek iftarlarda pahalı ithal ürün haline gelir…

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets