Baro Başkanı Uzun’un Tepkisi… - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Baro Başkanı Uzun’un Tepkisi…

Bu haber 10 Haziran 2017 - 1:20 'de eklendi ve 40 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Muğla Baro Başkanı Avukat Cumhur Uzun, Milas Adliyesi’nde 2. Asliye Hukuk Hakimi olarak görev yapmakta olan Hakim Kemal Koç’un sosyal medyada yer alan; “Okullardaki Kemaliz ne zaman kalkıyor?” paylaşımına sert tepki gösterdi.

Son zamanlarda Mustafa Kemal Atatürk’e uzanan diller çoğalmaya başladı.

Ne kadar çoğaldılar?

Bir yerlerden cesaret mi alıyorlar?

Yoksa Atatürk’e saldırınca beklentilerini elde edeceğini, bulunduğu yerde yükseleceğini, ödüllendirileceğini, prim yapacağını sananlar mı çoğaldı?

Sanki bir moda, bir akımla karşı karşıyayız…

Yoksa hepsi mi?

xx           xx           xx

Muğla Barosu Başkanı Uzun, Baro üyesi avukatlarla Milas Adliyesi önünde basın açıklaması yaparken Hakim Kemal Koç’a “Unutmayın ki siz bugün bu ülkede ve burada hakimlik yapabiliyor, düşüncelerinizi özgürce ifade edebiliyor iseniz, bu adeta koskoca bir imparatorluğun küllerinden yeniden yaratılan, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş felsefesini oluşturan ve dünya devletlerine örnek, dünyada bir çok lidere ilham kaynağı olmuş olan Mustafa Kemal Atatürk ve onun düşüncelerinin felsefi ifadesi olan Kemalizm sayesindedir.” diye seslenmiş.

Ben Kemalist değilim, ama…

Cumhuriyetimizin kurucusu, milletimizin yol göstericisi, sonsuz saygı duyduğum o büyük insana yönelik çıkışları, hakaretleri, saldırıları anlamakta da güçlük çekiyorum.

Mustafa Kemal Atatürk bu çıkışları, hakaretleri, saldırıları yapanlara kendisinden nefret ettirecek kadar nasıl bir kötülük yapmış olabilir?

xx           xx           xx

Muğla Baro Başkanı Avukat Cumhur Uzun, Milas Adliyesi önünde yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

Önünde bulunduğumuz Milas Adliyesi’nde 2. Asliye Hukuk Hakimi olarak görev yapmakta olan Hakim Kemal Koç, sosyal medyada yer alan; El yazısının okullarda öğretiminin kaldırılması ile ilgili bir haberin altına, ‘Okullardaki Kemaliz ne zaman kalkıyor?’ yorumunda bulunmak suretiyle; Bu ülkenin kurucusu, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve onun bizlere en büyük mirası olan Türkiye Cumhuriyeti’nin temel ilkelerini oluşturan ve kısaca ‘Kemalizm’ olarak isimlendirilen felsefenin kaldırılması gereken, anlamsız ve gereksiz bir değerler bütünü olarak gördüğünü ve bu nedenle gelecek nesillere aktarılıp öğretilmesinin beyhude, gereksiz ve hatta zararlı bir bir uğraş olduğu halde, eğitim ve öğretim müfredatında halen dahi yer almasını anlamsız bulduğunu ifade ederek, ‘Kemalizm ne zaman kaldırılacak?’ Sorusunu sormak suretiyle düşüncesini ifade etmiş bulunmaktadır

Bu düşüncede olan bir insan en hafif şekliyle kınanır…

Yukarıda vurguladığım gibi ben Kemalist değilim…

Ancak yeniden vatan sahibi olmamızı, millet olmamızı, bağımsızlığımızı, özgürlüğümüzü sağlayan mücadelenin önderi Cumhuriyetimizin kurucusu ve o önderin öğretisi yeni kuşaklara aktarılmalıdır.

Varsayalım O’nu ve öğretisi müfredattan çıkardık…

Peki O’nu sevenler, O’nun düşüncesinde olanlar ne olacak?

Ürkütücü…

xx           xx           xx

Muğla Barosu Avukatları olarak bizler, herkesin düşüncesini özgürce ifade etmesine saygıyla bakan insanlarız. Bir düşüncenin özgürce ifade edilmesini savunmak, o düşünceyi kabul ettiğimiz ve hatta karşı çıkmaktan geri duracağımız anlamına gelmemelidir. Hakim Kemal Koç’un Kemalizm’in okullardan kaldırılmasını sabırsızlıkla bekleyen düşüncesini şiddetle kınıyor ve bizler hayatta oldukça bunun asla mümkün olamayacağını hep bir ağızdan haykırıyoruz.” diyen Muğla Baro Başkanı Avukat Cumhur Uzun, açıklamasını şöyle tamamladı:

İnsanın sahip olduğu değerleri bilmemesi çok acı olmakla birlikte, bunun bir yargıç tarafından bilinemiyor olması ise vahim bir durumdur. Öte yandan Hakimler, her fikir ve düşünceye karşı tarafsız ve objektif olmalıdır. Tarafsız olmak, tarafsız görünmeyi de zorunlu kılar. Hakim Kemal Koç, toplumun üstün değer ve düşüncelerine, bu ülkenin kuruluş felsefesini aşağılamak suretiyle tarafsızlığını yitirmiş, Kemalizm karşıtı fikirlere bağlılığını ifade etmiş bulunmaktadır.

Bu davranışıyla artık bağımsız ve tarafsız bir hakimlik yapamayacağı açıkça ortaya çıkmıştır. Bu nedenle kendisini hakimlik mesleğinden İSTİFA etmeye davet ettiğimiz gibi, aynı gerekçelerle görevden alınması talebiyle Hakimler Savcılar Kurulu’na suç duyurusunda bulunduğumuzu saygıdeğer kamuoyuna saygıyla bildiririz.”

xx           xx           xx

Peki O’nu sevenler, O’nun düşüncesinde olanlar ne olacak?” diye sorup, “Ürkütücü…” diye yanıt vermemin nedeni bir bakıma bu…

Bir insan Atatürk’ü müfredattan kazımak istiyorsa, Atatürkçüleri de bir yerlerden kazımaya kalkışabilir!

İşte bunu ürkütücü bulurum.

Atatürkçü olmayanları da bir yerlerden kazımaya kalkışmak elbette ürkütücü olacaktır.

Bir arada yaşamayı öğrenmek zorundayız…

xx           xx           xx

Baro Başkanı Uzun’un vurguladığı gibi Hakim Kemal Koç müfredattan Atatürk’ün silinmesi ile ilgili sorusuyla tarafsızlığını yitirmiş sayılır mı tartışılır.

Hakimler, her fikir ve düşünceye karşı tarafsız ve objektif olmalıdır. Bu doğru…

Peki tarafsız olmak, tarafsız görünmeyi de zorunlu kılar mı? Aslına bakılırsa “zaten tarafsız değilmiş, olmadığını sosyal medya paylaşımıyla ortaya koydu” demek daha mı doğru olur onu da bilemiyorum…

Ancak ben Hakim Kemal Koç’un istifaya çağrılmasını fazla buluyorum.

Kendisi sosyal medya paylaşımı ile bizim gibi düşünmediğini ortaya koymuştur.  Olabilir… Hakim Kemal Koç, benimle, Baro Başkanı Uzun ile aynı görüşte olmak zorunda değil. Ancak bu durum mahkemede verdiği kararlara yansımamalıdır.

Aynı suçtan bir şüpheli anti Kemalist diye salıverilirken, bir diğer şüpheli de Kemalist diye cezalandırılmamalı… Şu anda böyle bir durum yok. Olmamalı da…

Ayrıca muhtemelen Hakim Kemal Koç ile aynı düşüncede hakim ve savcılar da vardır. Onları tanımadığınız için istifa etmeyecekler, Hakim Kemal Koç istifaya çağrılacak…

Bu adil olur mu?

xx           xx           xx

Peki Hakim Kemal Koç’un yaptığı yanına mı kalmalı?

Elbette kalmamalı.

En azından uyarılmalı.

Bunu yapacak yerde belli: Hakimler Savcılar Kurulu (HSK)…

Nitekim Baro Başkanı Avukat Cumhur Uzun oraya da başvurusunu yapmış.

Tarafsızlığını yitirdiği gerekçesiyle görevden alınması talebiyle Hakimler Savcılar Kurulu’na suç duyurusunda bulunmuş.

Tabi biz usulü bilmeyiz. Hukukçu değiliz.

Böyle durumlarda istifa etmek gerekiyorsa o başka…

Nasıl olsa HSK’ya başvuru yapılmış. Gereken neyse yapılacaktır. Yapılmalıdır.

Bekleyip görelim…

xx           xx           xx

Seversiniz sevmezsiniz. Tarafsızdır, değilsinizdir. Parti liderlerinden spor kulüplerine kadar biraz saygı, biraz tahammül lütfen…

Özellikle bu milletin ortak değerlerine karşı saygılı ve hassas olun.

Bu millet için “İKİ MUSTAFA”:  İslam Peygamberi Hz. Muhammed Mustafa (SAV) ve Türklerin önderi Mustafa Kemal Atatürk… çok değerlidirler, sevgilidirler. Biri Allah’a kulluk etmemizi öğretti. Biri kula kulluk etmememizi öğretti.

Sevmek zorunda değilsiniz, ama “iki Mustafa”ya saygısızlık etmeyiz.

Lütfen…

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets