Kıdem tazminatında fon değil garanti istiyoruz! - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Kıdem tazminatında fon değil garanti istiyoruz!

Bu haber 08 Haziran 2017 - 0:21 'de eklendi ve 29 views kez görüntülendi.

DİSK Genel-İş Sendikası Temsilciliği, Muğla İŞ-KUR İl Müdürlüğü önünde kıdem tazminatının fona devredilmek istenmesini protesto etti.

Muhittin Direk

DİSK Muğla Şube Başkanı, yaptığı açıklama ile hükümetin kıdem tazminatını fona devretme inadından vazgeçmemesi gerektiğini söyledi. DİSK Genel Merkezinin almış olduğu karar doğrultusunda, ülke genelinde birçok ille birlikte DİSK Muğla Şube Başkanlığı da İŞKUR il binası önünde kitlesel basın açıklaması yaparak hükümeti kıdem tazminatını fona devretmekten vazgeçmeye çağırdı. Açıklamaya, çeşitli sendikalar ve üyeleri katıldı.

Muğla İŞKUR İl Müdürlüğü önündeki basın açıklamasına DİSK’e bağlı sendikaların şube yöneticileri, işyeri temsilcileri ve üyeleri katılırken açıklamada “Kıdem tazminatı iş güvencemizdir dokunma” pankartı açıldı ve “Kıdeme uzanan eller kırılır”, “Kıdem hakkımız engellenemez”, “Birleşe birleşe kazanacağız” ve “İşçi düşmanı işbirlikçi AKP” sloganları atıldı. KESK Muğla Şubeler Platformu da bütün çalışanların iş güvencesinin korunması talebi ile açıklamaya katıldı. Basın metnini okuyan DİSK  Muğla Şube Başkanı Uzay Kocabaş kıdem tazminatının işverenlerin ve hükümetin iddia ettiği gibi yük değil hak olduğunu vurgulayarak “Fona devir, kıdem tazminatının 10-15 güne düşmesi anlamına gelmektedir. Fona devir, iş güvencesinin iyice yok olmasıdır. Fona devir, işten çıkarmaların kolaylaşması demektir. Hükümet diyor ki kıdem tazminatı fonu işçinin yararınadır. Aklımızla dalga geçmeyin, işçiyle dalga geçmeyin! İşsizlik rekor kırarken, TÜİK rakamlarına göre 7 milyon işsiz varken işten çıkarmaların kolaylaşması işçinin yararına olabilir mi?” dedi.

‘Fon Değil, Garanti İstiyoruz’

İktidarların 42 yıldır kıdemi fona devretmeye çalıştığını ancak işçilerin mücadelesi sonucunda yapamadığını ifade eden Kocabaş şunları söyledi, “ Herkes bilsin, kıdem tazminatı hakkımızı kısıtlamaya ve ortadan kaldırmaya yönelik oyunlara izin vermeyeceğiz. Kıdem tazminatı hakkımızdan taviz vermeyeceğiz. Hükümetin kıdem tazminatında hazırladığı Truva atını reddediyoruz. Bireysel fonu reddediyoruz, garanti istiyoruz. Hükümet fon ısrarından vazgeçmelidir. Yapılması gereken kıdem tazminatına yönelik ihlallere son vermektir. Yapılması gereken kıdem tazminatı hakkının kullanımı önündeki engelleri kaldırmaktır. Fon dayatmasına sonuna kadar direneceğiz! Direnmekle yetinmeyecek, kıdem tazminatı hakkının geliştirilmesi ve garanti altına alınması için taleplerimizi yükselteceğiz!

DİSK’in açıklamasında, kıdem tazminatı ile ilgili talepler şöyle sıralandı:

– Bütün çalışanlar kıdem tazminatı hakkına kolayca erişebilmelidir. Bunun için hiçbir ayrım olmaksızın bütün işçilerin kıdem tazminatından yararlanması sağlanmalıdır.

– Kıdem tazminatının fona devri gündemden çıkarılmalıdır. Kıdem tazminatı doğrudan işveren yükümlülüğü olarak kalmalıdır.

– Kıdem tazminatı her türlü işten çıkarma ve istifa halinde süre koşulu olmadan ödenmelidir.

– Kıdem tazminatı tavanı kaldırılmalıdır.

– İşverenin icra ve iflası hallerinde kıdem tazminatı alacakları devlet ve bankaların ipotekli alacaklarının önüne alınmalı ve ilk sıraya yükseltilmelidir.

– Kıdem tazminatı ödemeyen, ödemekten kaçınan işverenlere ağır yaptırımlar getirilmelidir.

– Kıdem tazminatı ile ilgili hükümler doğrudan 4857 sayılı İş Yasasının sistemi içine alınmalıdır denildi.

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets