Karakuş Büyükşehir Adayı Mı? - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Karakuş Büyükşehir Adayı Mı?

Bu haber 06 Haziran 2017 - 23:37 'de eklendi ve 19 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Dünkü yazımda bu köşenin takipçilerinden Arda Gül’ün “Şu Enişte Meselesi” başlıklı yazıma yorum yaparken sorduğu soruları yanıtlamaya çalıştım.

O soruların sonuncusu “MUTSO Başkanının etkisiyle ne olur Büyükşehir’de?” sorusunu bugüne bırakmıştım.

Muğlalıların ve özellikle AK Parti’nin yerel kurmaylarının şaşkınlıkları geçti mi bilmiyorum. MUTSO (Muğla Ticaret ve Sanayi Odası) Başkanı Bülent Karakuş artık TOBB Yönetim Kurulu Üyeliği’nin yanında şimdi de AK Parti MKYK Üyesi

Şu günlerde AK Parti’nin gündeminde Bakanlar Kurulu değişikliği var.

Yeni kabinede Muğla’dan biri Bakan olursa da şaşırmamak gerek. Yakışır…

Muğla AK Parti de bakanlık için adı geçen biri yok. MKYK içinde adı geçen yoktu. Parti dışından bulundu. Yine öyle olabilir.

Neden olmasın?          

xx           xx           xx

AK Parti’nin Bülent Karakuş’u MKYK’na alarak Muğla’yı gözden çıkarmadığını, Muğla’ya kayıtsız olmadığını gösterdiğini düşünebiliriz…

Arda Gül’ün sorusuna gelince, MUTSO Başkanı’nın Büyükşehir’de etkisi ne olur bilemem.

AK Parti’nin MKYK’na ne gibi katkıları olur onuda bilemem.

Orada Karakuş’tan önce Yelda Erol Gökcan vardı. O’nun ne katkısı olduğunu bilen var mı?

Ben bilmediğim için bir şey diyemiyorum.

Bildiğim bir şey varsa, Karakuş’un MUTSO Başkanlığı, Kızılay Başkanlığı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyeliği’nin ardından AK Parti’nin MKYK’na da getirilmesi ile Muğla’ya karşı sorumluluğunun arttığı.

Ben Türkiye’de aynı anda bu kadar “sıfatı” taşıyan birinin olduğunu sanmıyorum. Karakuş’un Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi öncülüğünde kurulan TEKNOPARK’ın Yönetim Kurulu Üyesi de olduğunu unutmayalım.

Allah kolaylık versin…

xx           xx           xx

Bülent Karakuş ile ilgili tartışmalar genelde ve yerelde farklı mecralarda yaşandı.

Genelde, daha çok yaygın basında, başta Abdurrahman Dilipak olmak üzere sağın önde gelen yazarları ve CHP kurmayları tarafından dillere “partiye yeni üye olması ve hakkında FETÖ’den soruşturma açılmış olduğu” dolandı.

En sert tepki de Yeni Akit yazarlarından Abdurrahman Dilipak’ın şu satırları oldu:

Hakkında FETÖ’den soruşturma açılmış, daha partiye yeni üye olmuş birini MKYK aday listesine adını yazıp seçtiren birini bulup, partiden ihraç etmezseniz bu iddia sadece bir slogan olarak kalacaktır… Bu ihaneti kim yaptı Erdoğan’a, Erdoğan buna göz yumacak mı?

Dilipak’ın ve diğerlerinin yazıları sadece tepki olarak kaldı.

xx           xx           xx

Yerelde ise ilk anda şaşkınlık ve suskunluk yaşandı.

AK Parti de yerel siyaset şok dalgası yaşadı…

En çokta Karakuş’u CHP’li veya AK Partili bilenler şaşırdı.

Oysa Karakuş Denokrat Partili (DP) idi ve MUTSO Başkanlığı’nda geleneği sürdürerek “partiler üstü” olmaya özen gösterdi.

Şimdi ne olacak?

Partiler üstü yönetim anlayışına” nokta mı konacak, yoksa Karakuş her partiden üyesi olan Muğla Ticaret ve Sanayi Odası’nın kapısından içeri girerken “siyaset şapkasını” kapıda bırakma maharetini mi sergileyecek, hep birlikte göreceğiz.

Tabi işin bu yanı daha çok MUTSO üyelerini ilgilendiriyor…

xx           xx           xx

İlk şaşkınlık geçti. Suskunluk devam ediyor.

Yerel siyaset ilk şok dalgasını atlattı.

Atlatmanın ötesinde AK Parti’deki yerel siyasette tepkiler yerini kabullenişe bıraktı. Yinede kapalı kapılar arkasında olumlu, olumsuz tepkiler devam ediyor. Karakuş’un hakkında FETÖ soruşturmaları olduğu gündemde tutulmaya çalışılıyor.

Karakuş, sosyal medyada kendisine “FETÖ soruşturmaları” ile yüklenildiğinde hakkında 3 ayrı kişinin şikayeti üzerine 3 ayrı soruşturmanın devam ettiğini açıklamıştı.

Bu noktada AK Parti’de bu gelişmeden rahatsız olan AK Parti’deki yerel siyasetçiler başta sokaktaki insanın sorduğu soru da şu:

Hakkında FETÖ/PDY soruşturması bulunan birisine AK Parti’nin MKYK da nasıl yer verilir?

xx           xx           xx

AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında ilk MKYK toplantısı yapıldı.

O toplantıda MKYK Üyesi Bülent Karakuş, MKYK Üyesi Berat Albayrak ile oturdu.

Hakkındaki FETÖ/PDY soruşturması çok ciddi bir sorun teşkil etse oturturlar mıydı?

Galiba bazılarının bu toplantı ile ilgili beklentileri boşa çıktı!

Umutlarını AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılacak ikinci MKYK’na bırakanlar oldu mu onu da bilemem. Ancak görünen o ki Karakuş ikinci MKYK da da, sonrakilerinde de olacaktır. Bu konuda bize ulaşmış bir bilgi yok, ama…

Karakuş ile ilgili üç ayrı soruşturma takipsizlikle sonuçlanmış olabilir.

Sonuçlanacak ta olabilir…

Yine de “referans olanın sorgulanması” gerekir derseniz, bu da AK Partililerin meselesi…

xx           xx           xx

Bülent Karakuş açıklamalarından birinde “MKYK ile ilgili bir talebim olmadı” dedi. Doğrudur. Yelda Erol Gökcan’ın da olmamıştı. Zaten hiç kimsenin de olmamıştır.

Kadın Kolları’ndan MKYK’na bir kadın istenmiş, o zaman Kadın Kolları Genel Merkez’den Yelda Erol Gökcan verilmiş. Böyle konuşulmuştu. Şimdi de MKYK’ya TOBB’dan birinin istendiği ve TOBB’un Karakuş’u gönderdiği konuşuluyor.

TOBB, Muğla kıyılarının yeni patronu olarak İMEAK Deniz Ticaret Odası tarafından kurulan “Deniz Kıyı ve Çevre Yönetimi Anonim Şirketi” kurucularından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rizeli armatör hemşehrisi TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Halim Mete varken neden Yönetim Kurulu Üyesi Bülent Karakuş’u versin?

Kulislerde konuşulanlardan biride DP kökenli Karakuş’un DP kökenli Yusuf Kayacık sayesinde DP kökenli İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından keşfedilip, Onun referansı ile MKYK’na alındığı şeklinde… Bu görüş daha akla yakın…

xx           xx           xx

Peki neden?

Yukarıda belirttiğim gibi Karakuş’u MKYK’na alarak Muğla’yı gözden çıkarmadığını gösteren AK Parti Muğla’da önümüzdeki seçimlere yönelik “vitrin” hazırlıyor olabilir.

Muğla’da Muğla adına siyaset yapanların “yerli ve milli” olmasını istemiyor muydunuz?

Alın size yerli ve milli bir MKYK Üyesi.

AK Parti Genel Başkanı Erdoğan’ın buyurduğu gibi “mental yorgunluk” yaşayan il, ilçe teşkilatları yenileniyor. DP ve ANAP kökenli, kıyıda köşede kalmış, unutulmuşlardan “Liberal” bir vitrin ortaya konabilir.

Bakarsınız MKYK Üyesi Karakuş’un da icazetiyle o unutulmuşlardan “yerli ve milliAv. Mustafa Çelebi veya Yusuf Kayacık İl Başkanı olur…

Bu değilse Karakuş ne için MKYK’na alınmış olabilir ki…

Kulislerde bu sorunun yaygın yanıtı “Büyükşehir Belediye Başkanı adayı gösterilecek” şeklinde. Ben AK Parti’nin Karakuş’u aday yapması için önce MKYK Üyesi yapması gerektiğini sanmıyorum… Ama Karakuş Büyükşehir’e aday gösterilebilir. “Karakuş Büyükşehir’de başarılı olur mu?” derseniz, ilçelere bağlı…  Hem bakarsınız CHP’ye DP’den gelen Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon’da AK Partili olur…

Bence AK Parti bir “Süleyman Soylu projesi” ile Muğla’da, Karakuş ile “vizyon ve vitrin” değişikliğine gidiyor. Kapılar eski DP’lilere, ANAP’lılara, yerli ve millilere açılmakla kalmıyor, AK Parti’nin ve Muğla’nın geleceği onlara teslim ediliyor… Hayırlısı…

Yine döneriz…

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets