Göcek Tüneli Depremde Yıkılırsa! - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Göcek Tüneli Depremde Yıkılırsa!

Bu haber 05 Haziran 2017 - 11:51 'de eklendi ve 16 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Artık gazetelerin “Deli Dumrul Tüneli” dedikleri Göcek Tüneli’nde yaşanan son olay herkes gibi beni de isyan ettirdi.

Haberi ilk duyduğumda, Göcek Tüneli işletmecisi ile birlikte o tünel için protokol imzalayanlara, İl Sağlık Müdürlüğü’ne, ambulans sürücüsüne, Muğla Valisi’ne, iktidarın Muğla Milletvekillerine, Muğla Basınına, hepsine isyan ettim…

Bir okurum, “Bir Gün Gazetesi’ndeki haberi gördün mü?” diye sordu.

Kinayeli bir soruydu. Tercümesi “Sizde neden yok?”…

Haber bizde değil, hiçbirimizde yoktu. Sonra internet gazetelerinin hepsine yayıldı.

Okurumuzun verdiği http://www.birgun.net/haber-detay/sirket-tunelden-ucretsiz-gecirmedi-ambulans-dag-yolundan-gitti-162655.html linki tıkladım. Haber başlığı “Şirket tünelden ücretsiz geçirmedi ambulans dağ yolundan gitti” şeklindeydi.

Gel de ambulans sürücüsüne isyan etme…

xx        xx        xx

Haberin ilk paragrafı şöyle:

Muğla’nın Fethiye ve Dalaman ilçelerini birbirine bağlayan 950 metrelik Göcek Tüneli’nden geçen ambulanstan diğer araçlar gibi ücret talep edilmesi tepki çekti. Tünel işletmesi ücretsiz geçirmeyince ambulas dağ yolundan gitmek zorunda kaldı. Muğla Valisi Amir Çiçek, vatandaşın sağlık hizmetini kimsenin durduramayacağını belirterek, tüneli işleten şirket yetkilileriyle görüşüp sorunu çözüme kavuşturacaklarını söyledi.

Vali Amir Çiçek’in eğer söylediyse bu ifadesini anlayamadım.

Şirket yetkilileriyle görüşüp, hangi sorunu çözecek? Bu yeni bir şey mi?

xx        xx        xx

Haberde Vali Çiçek’in ifadesine yer verildikten sonra Tinsa İnşaat ve Sanayi Limited Şirketi tarafından 25 yıllığına yap-işlet-devret modeliyle yapılıp, işletilen tünelin tarihçesine yer verilmiş…

Türkiye’nin tek paralı tüneli olduğu ifade edilmiş.

Habere “9 yıldan bu yana özel sektör tarafından işletilen gidiş-geliş olarak kullanılan tünelde, trafiğin daha da rahatlaması için yanına çevreyoluyla birlikte ikizinin yapılması amacıyla 9 Temmuz 2013’te düğmeye basıldı. Bu projenin yapımını ise Karayolları 13’üncü Bölge Müdürlüğü üstlendi. 868 metre tüp uzunluğuna sahip, toplamda 964 metre uzunluğundaki bu tünel de tamamlandı, ancak hala hizmete girmedi.” diye devam edilmiş.

İkinci tünel hizmete girerse ücretsiz olacak.

Ama hizmete giremiyor! O zaman niye yaptınız?

xx        xx        xx

Asıl kendi kendimize isyan etmeliyiz.

Biz Muğlalılar önce kendimize tepki göstermeliyiz.

Türkiye’nin bu ilk ve tek paralı tüneli Muğla’da değil de Diyarbakır’da, Adana’da, Rize’de, Afyon veya Mersin’de açılsa ne olurdu?

O illerin insanları Muğlalılar kadar sessiz kalırlar mıydı?

Kıyametler kopardı. Tabi bizde kıyametleri koparalım demiyorum. Ama adam 9 yıldır Deli Dumrul gibi ücreti de kendi belirleyip, çatır çatır tahsil ediyor.

Bir tepki gösterdik mi?

xx        xx        xx

Doğan Haber Ajansı (DHA) mahreçli habere göre, sağlık çalışanı o anları görüntülemiş.

Haberde “Her seçim döneminde tünelin ücretsiz olacağı yolundaki vaatlere rağmen halkın beklentisi karşılık bulmadı. Geçen perşembe günü de Göcek Tüneli’nden geçmek isteyen hasta nakil ambulansından diğer araçlar gibi ücret talep edilmesi tepki çekti.” denilerek şöyle anlatılmış:

Fethiye’den Göcek yönüne giden sağlık çalışanlarının bulunduğu aracı durduran ve 7 lira geçiş ücreti isteyen görevliler, ambulansların da ücretli geçiş yapacağını söyledi, ücretsiz geçişe izin vermedi. Araçta bulunan sağlık personelinin cep telefonuyla kaydettiği görüntülerde, bütün ikna çalışmalarına rağmen görevlilerin ambulansı geri çevirdiği görüldü. Sağlık görevlilerine ücretsiz, daha uzun ve dar olan dağ yolunun alternatif olarak gösterilmesi de görüntülerde yer aldı. Sağlık görevlilerine yol verilmemesinin yer aldığı görüntüler sosyal medyadan yayınlanınca bu uygulama eleştiri topladı.

Toplasa ne olacak?

xx        xx        xx

Vali Amir Çiçek yazımın başında haberden paylaştığım, vatandaşın sağlık hizmetini kimsenin durduramayacağını belirterek, tüneli işleten şirket yetkilileriyle görüşüp sorunu çözüme kavuşturacakları sözünü söylemiş.

Gazeteci haberini yaparken bir yetkili ile görüşmeyi ihmal etmemiş. Yoksa haber eksik kalır başka bir şey olurdu. Haber şöyle noktalanmış:

Konuyla ilgili olarak konuşan Muğla Valisi Amir Çiçek, ‘İşletme özel bir şirket. Konuyla ilgili olarak Karayolları Genel Müdürlüğüyle görüştüm. Şirketle de görüşeceğim. Benim vatandaşımın sağlık hizmetini kimse durduramaz. Özel sektör de durduramaz. Çözeceğiz. Gerekli çalışmaları da yapıyorum. En kısa sürede bu konuyu çözeceğimize inanıyorum’ dedi.

xx        xx        xx

Vali Amir Çiçek ile görüşmeyi akıl eden ajans muhabiri nedense İl Sağlık Müdürlüğü’nden bir yetkiliyle de görüşmeyi akıl etmemiş. Hamle’nin Yazıişleri Müdürü Kadir Tamer arkadaşımız İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri ile görüştü.

Geçen hafta Göcek Tüneli’nden geçişine izin verilmeyen araç Allah’tan hasta taşıyan ambulans değil, Dalaman’dan aşılamaya çıkmış bir araçmış.

Ancak Göcek Tüneli’nden ambulansların ücretsiz geçmelerine izin verilmiyormuş. Meğer geçmişte olumsuzluklar yaşanmış. İl Sağlık Müdürlüğü yetkilisi şöyle anlatmış:

Daha önce yaşanan sorunların yaşanmaması için tünel işletmesi ile anlaştık. Ambulanslar geçerken durdurmayın, geçsinler. Plakalarını alın, toptan ödeme yaparız, dedik. Anlaştık.

Şimdi burada anlayamadığım, anlaşma bozuldu mu, yoksa araç ambulans olmadığı için mi geçmesine izin verilmedi?

xx        xx        xx

Çıkan haberler için olduğu gibi, bu yazı içinde “tezvirat yapıldığını” söyleyenler olabilir, ama “siyasetin” hiç mi kabahati yok!

Dönemin Başbakanı Davutoğlu’nun Mayıs 2015’te Muğla mitinginde verdiği sözü unutmadık. O mitingde “2. Tünel ücretsiz” denilmişti. Bu yılın başında da AK Parti İl Başkanı Kadem Mete’nin Öğretmen Evi’nde yaptığı basın toplantısını da unutmadık…

Haklar ödensin, tünel alınsın” düşüncesinde olduğunu ifade eden İl Başkanı Mete, “Devlet karşı taraf ile anlaşma yoluna gidiyor. Firma yetkilisi ile bir araya geldik. Ardından Ankara’da bakanlık yetkilileri ile bir araya geldik. Konuyu daha yukarı bir boyuta taşıdık. Firmaya bir miktar ücret ödenerek tüm hakların devlete alınmasını önerdim. En kısa zamanda bu sorunu çözerek, Göcek Tüneli’nin her iki tarafını da vatandaşlarımıza açmak istiyoruz” demişti…

Hani nerede?

Ya AK Parti Milletvekilleri Nihat Öztürk ve Hasan Özyer nerede?

xx        xx        xx

Sözleşme varmış filan… Sözleşmeyi yapan Devlet değil mi? Devlet kamunun zararına sözleşme yapar mı? Yapmaz. Yapmamalı. Gözden kaçmış olabilir.

O zaman sözleşmeyi fesh edersin…

Siyaset bunun mücadelesini verir, vermeli.

Ancak ortada siyaset yok!

Fethiye gazeteleri Göcek Deli Dumrulunun Devlet’e meydan okuduğunu yazıyorlar. Bir şey söyleyin…

Dokuz yılda bir kere bakım görmeyen ve standartlara uygun yapılmadığı söylenen tünel, umarım olası bir depremde ocaklarımıza ateş düşürmez…

Bakarsınız Vali Çiçek, Göcek Deli DumrulunaOlağanüstü hal valisi” olduğunu anımsatıp, başta

ambulanslar olmak üzere resmi kurum araçlarını ve turist taşıyanları Dumrul’dan kurtarır…

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

2 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets