Hem yasaya uyulacak hem nitelik artacak - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Hem yasaya uyulacak hem nitelik artacak

Bu haber 02 Haziran 2017 - 0:29 'de eklendi ve 14 views kez görüntülendi.

Güney Ege Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (GETOB) hem üyeleri, hem konaklama sektörü hem de bölge yaşayanları için önemli bir girişimde daha bulundu.

Nazife Taşdelen

Güney Ege Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (GETOB) hem üyeleri, hem konaklama sektörü hem de bölge yaşayanları için önemli bir girişimde daha bulundu.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 18 Kasım 2015 Tarih ve 29536 sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak Yürürlüğe giren Çevresel Gürültünün Değerlendirilmesi ve Yönetimi Yönetmeliği hükümleri çerçevesinde GETOB gürültü seviyesi ölçümlerini ve raporlamalarını yaptırmak üzere anılan Bakanlık tarafından Akredite edilmiş olan MEGALAB firmasıyla anlaştı.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan GETOB Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Bülbüloğlu, “2872 Sayılı Çevre Kanunu ve bu kanuna istinaden çıkartılan Çevresel Gürültünün Değerlendirilmesi ve Yönetimi Yönetmeliği hükümleri çerçevesinde ister canlı performansla solist, ister müzik seti, ister amfiye bağlı müzik cihazları marifetiyle yapılan tüm müzik yayını için ilgili kurumdan izin almadan hiçbir şekilde müzik yapılamayacağı yasal bir zorunluluk olmuştur. Dolayısıyla tüm işletmeciler Gürültü Seviyesi Ölçümlerini ve Raporlamalarını yaptırarak belediyelerden veya Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerinden müzik yapmak için izin belgesi almak durumunda kalmışlardır. Bizler konaklama sektörü olarak gürültü değil müzik yapılmasının niteliği arttıracağını bildiğimiz için öncelikle üyelerimizi bilinçlendirmek için çalışmalarımıza başladık. Gürültü Seviyesi Ölçümlerini ve Raporlamalarını yaptırmanın aynı zamanda yasal zorunluluk olduğunu üyelerimizle paylaştık. Ardından bu konuda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş firmalarla görüşmelerde bulunduk ve üyelerimiz için en uygun şartları sağlayan MEGALAB firmasıyla anlaşarak bu konuda işbirliği sözleşmemizi imzaladık.  Üyelerimize de MEGALAB firmasıyla çalışmalarını öneriyoruz. Böylece üyelerimiz yasa hükümlerini yerine getirdiğinden cezai yaptırımlarla uğraşmayacaklardır. İşletmeler gürültü değil müzik yapılacağı için bölgemiz bu konuda daha nitelikli hale gelecektir. Bölge yaşayanları da kısman de olsa daha az gürültüden kurtulmuş olacaktır. Bu faydaları topladığınız zaman sektör olarak olumlu bir çalışmaya imza atmış oluyoruz. Cafe, bar, disco, restaurant gibi müzik yapılan tüm işletmelerin de aynı hassasiyeti göstererek yasa hükümlerine uymalarını bekliyoruz” dedi.

Marmaris Belediyesinin mevcut uygulamalarına göre alınan müzik izinleri 3 yıl süreyle geçerli olacak. Yasaya uymayanlara ve müzik izni almayanlara 25 bin TL’ye kadar idari para cezası uygulanacağı tekrarında ise bu cezanın katlanarak artacağı kaydedildi.

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets