Sürecin Takipçisiyiz! - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Sürecin Takipçisiyiz!

Bu haber 11 Ocak 2017 - 0:00 'de eklendi ve 584 views kez görüntülendi.
Hafize Nizamoğlu Acar
Hafize Nizamoğlu Acarhafize@muglahamle.com.tr

Hafize Nizamoğlu

Biz gazeteciler bulunduğumuz şehirlerin nabzı, bu şehirlerde yaşayan insanların sesi olmalıyız düşüncesiyle, imtiyaz sahibimiz sevgili babam Hayati Nizamoğlu’nun da dediği gibi; “Söylenmeyi bir kenara bırakıp söylemeli, istemeli ve uygulanma sürecini takip etmeliyiz” düşüncesiyle geçen yılın son günlerinde meslektaşlarımızla bir araya gelmiştik. Mevzu Muğla olunca sonu gelmeyecek bir yemek olacağı belliydi. Çünkü Muğlalı hizmetin en iyisini hak ediyor. İsteklerimizin ve Muğla için hayallerimizin sonu yoktu doğru ancak, bir yerden başlanmalıydı. Önceliğimiz Sağlık sektöründeki beklentiler oldu. İstemeye karar verdik.

***

Geçtiğimiz hafta Rektör Prof. Dr. Mansur Harmandar ev sahipliğinde önemli bir toplantı yapıldı. Muğla merkezdeki yerel gazetelerin imtiyaz sahipleri ve temsilcileri ile sağlık sektörünün Muğla’daki aktörleri; Tıp Fakultesi Dekanı Prof. Dr. Nevres Hürriyet Aydoğan, Sağlık İl Müdürü Dr. Cihan Tekin, Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Dr. Rıza Murat Himoğlu, Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Ümit Başar Semiz ve Halk Sağlığı İl Müdürü Dr. Mustafa Nuri Ceyhan bir araya geldi.

Masa etrafında şahsi ve siyasi emelleri olan kimsenin bulunmuyor olması önemliydi. Bir diğer üzerinden geçemeyeceğim izlenimim ise; sağlık sektörünün Muğla’daki aktörlerinin birbiriyle uyum içinde olduklarının yanı sıra birçoğunun memleketi olmamasına rağmen Muğla’yı benimsemiş olmalarıydı. Muğla için bir umut bir şans bana göre. “ Hadi inşallah” dedik…

Yeni hastanenin bugünkü yatak kapasitemizi karşılamakta zorlandığını düşünüyoruz. Mevcut hastanemiz ek binalarla hizmet verirken, Muğlalı bu durumdan haliyle memnun değil. Sadece yatış aldığı bölümde yer olmadığından başka bir serviste yatmak zorunda bile kalabilen hastalar değil, odalardaki alanın kısıtlı olması nedeniyle oturacak yer bulamayan hasta refakatçıları da hizmet vermek için hastaneyi tavaf etmek zorunda kalan hastane personeli de memnun değil. Nüfusumuzun yazın üç kat arttığını da göz önünde bulundurursak, merkezde yatak kapasitesinin bin iki yüz olmasını talep ediyoruz.

Mevcut hastanemizin de üçüncü kademe standartlarında yeniden yapılmasını talep ediyoruz.

Böylece ağır vakalar dışındaki hastalar şehir içinde polikliniklerde sağlık hizmeti alabilecekler.

***

İl Sağlık Müdürümüz Dr. Cihan Tekin’den öğrendiğimize göre; Türkiye’de sağlık turizmi yapılabilecek iller arasında bakanlık sekiz tane pilot il belirlemiş. Bu sekiz ilden biri Muğla’ymış. Gerçekten de Muğla, coğrafi konum, doğal ve beşeri tüm unsurları ile sağlık turizmine uygun bir yer. Akredite olmuş bir sağlık merkezi halini alabilirsek sağlık turizminin de merkezi haline geliriz.

Toplantı notlarından: Mimarlık fakültesi Muğla’da kalıyor. Mimarlık Fakültesi; Eski Kız Meslek Lisesi şimdiki Menteşe Zübeyde Hanım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin bulunduğu tarihi binaya çok yakışır. Diş Hekimliği ve Eczacılık Fakülteleri ile Hukuk Fakültesi için YÖK’ten onay bekleniyormuş. Diş Hastanesinin eski binasında Diş Hekimliği Fakültesi açılabilir. Hukuk Fakültesini de Merkez kampüse yakıştırıyorum. Söylenmeyi değil söylemeyi bilip, sürecin takipçisi olacağız.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets