Teknopark A.Ş.’de imzalar atıldı - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Teknopark A.Ş.’de imzalar atıldı

Bu haber 30 Kasım 2016 - 11:31 'de eklendi ve 19 views kez görüntülendi.

manset-1Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, kamu ve sanayi işbirliği ile oluşturulan Teknopark A.Ş., 52 hisse sahibinin imza atması ile resmen kuruldu. İmza töreninde konuşan Teknopark A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı ve Muğla Valisi Amir Çiçek, “Teknopark A.Ş.’nin Muğla’nın vizyonunu genişleteceğini düşünüyorum” dedi.

Kadir Tamer

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, kamu ve sanayi işbirliği ile Denizli Yolu Kavşağında bulunan 64 dönüm arazi üzerine kurulacak Teknopark’ın şirketi ortakların imza atması ile resmen kuruldu. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nde gerçekleşen toplantıya Haziran ayında Tenkopark A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanlığı’na seçilen Muğla Valisi Amir Çiçek ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevini üstlenen Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar ile şirkette hisseleri bulunan özel sektör ve kamu kuruluşların temsilcileri katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Teknopark A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı ve Muğla Valisi Amir Çiçek, Teknopark binasının kurulmasının 15 Temmuz gecesi yaşanan başarısız darbe girişimi nedeni ile geciktiğini dile getirdi. Çiçek, “Aslında binanın başlaması gerekiyordu. Yalnız 15 Temmuz beklemediğimiz bir olaydı. 15 Temmuz nedeniyle gecikmek zorunda kaldık. Anonim şirketimize hiçbir gölge düşmesin diye işi sağlam yapalım istedik. Her yönüyle tertemiz olsun. Eğer bugün bitiremeseydik, belki bakanlıktan süre alamayacaktık. Şu anda önümüzde 4 aylık bir süre var. Ama bizim 4 ay beleyecek zamanımız yok. Bir an evvel inşaatımızın başlaması, bürolarımızın çalışması lazım. Üniversitemizin, belediyelerimizin, özel sektörümüzün katılımıyla olan bu Teknopark Anonim Şirketi’nin Muğla’nın vizyonunu genişleteceğini düşünüyorum” dedi.

Daha sonra söz alan Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar, 4691 sayılı Teknoloji Geliştirme Bölgesi Kanunu’nun 2001 yılında çıktığını hatırlatarak, “Bu kanunun amacı ülkemizde gelişimi hızlandırmak. Bunun için bir üniversite ya da ileri teknoloji enstitüsü önderliğinde o ilde ARGE tahlili yapmak isteyen bütün kamu kurum kuruluşları, özel sektörlerle birlikte bir teknoloji geliştirme bölgesi kurulmasını amaçlıyor. Kurulan bölgelerde amaç ileri teknolojiyi yakalamak, üründen ve üretimden yeni teknolojileri yakalamak, katma değerleri yüksek ürünler elde etmek ve o bölgeye sermaye akışını ve istihdamını sağlamak, ülkemizin sanayisini rekabet edilebilir bir hale getirmektir. 2011 yılında faaliyete başladık. Ancak Muğla’mızda özellikle organize sanayi bölgesinin olmaması ve sanayinin gelişmediği gerekçeleriyle üniversitemizin başvuruları Bilim ve Sanayi Teknoloji Bakanlığı tarafından uygun görülmemiştir. Bize sonradan tematik bir teknopark kurulması yönünde teklifler geldi. Özellikle Muğla’nın özelliklerini öne çıkaracak, alanları ön sıraya koymak suretiyle tematik belirli alanlara hitap eden bir teknoloji geliştirme bölgesi önerdiler. Bizde bunun üzerine dosyayı da hazırladık. Sayın Valimizin önderliğinde ve başkanlığında Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızla görüşmeler yaptık. Ve sonunda hazırlamış olduğumuz dosya kabul edildi ve 2015 yılında Bakanlar Kurulunda Muğla Teknopark’ın kurulması kabul edildi. Daha önceki sözleşme taslağını bakanlığa gönderdik. Bakanlıkta bunu kabul etti ve artık bugün noter huzurunda birlikte bu esas sözleşmeyi imzalayarak şirketimizi kuracağız” dedi.

Kurulacak şirket hakkında bilgilerde veren Mansur Harmandar konuşmasına şöyle devam etti:

“Şu anda şirketimiz 52 üyeden oluşmakta. Önümüzdeki günlerde 54 üyeye çıkacak. Böylece Muğla’mızda üniversitemizle birlikte bütün girişimcilerin önünü açacağız. Girişimci şirketler olarak özellikle yenilenebilir enerji konusunda, sağlık konusunda, tarımsal ve hayvansal üretim konusunda üç ana temayı öne almak suretiyle diğer bütün alanlarda da faaliyet göstereceğiz. Yazılım tabi ki değişmez bir kural Teknoparklarda. İletişim konusu her zaman ön plana çıkmaktadır. Noter huzurundaki imzadan sonra şirket faaliyetleri ticaret hukukuna göre devam edecektir. Ben burada çok güzel bir sonuç olduğunu düşünüyorum. Muğla’mıza hayırlı olsun.”

Son olarak konuşan Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, “Ortak bir iradeyle, üniversiteniz öncülüğünde kurduğumuz bir teşebbüsü bugün resmileştiriyoruz. Bunun getirilerinin olağanüstü fazla olabileceği ihtimali yüksek. Tabi gelişmeye müsait teknoparklar bütün kuruluşlara baktığınızda önce yavaşça ilerleyen ve daha sonra kendisini geliştirerek farklı noktaya taşıyan kuruluşlardır. İstanbul Teknik Üniversitesi ve ODTÜ teknoparkı ve diğer teknoparklar var. Burada önemli olan devletinde getirmiş olduğu teşviklerle burada araştırma geliştirme sisteminin oluşması sağlanacak. Gerçekten üretim açısından elde edilen sonuçlar çok daha katma değeri yüksek değerler. Muğla’nın özgün ve ihtiyaç duyduğu alanlarda gelişmiş, sağlık, hayvancılık konusunda ve diğer konularda çok önemli. Şirkete hemen hemen bütün Belediye Başkanı arkadaşlarımız katılımı sağladı. Dolayısıyla hem yerel idareler, hem valiliğimiz üniversitemize ve bütün ticari kuruluşlar, ticaret odaları, STK’lar bu kadar geniş bir temsili alanda bir araya gelinmesi ve ortak imzaya alınması bence Muğla için de bir ilk ve çok önemli. Şimdiye kadar Muğla’da ortaklıklar çok fazla olamadı. Bir konu üzerinde bu kadar geniş bir çevrenin bir araya gelmesi bence ayrıca altı çizilmesi gereken bir olay. Biraz sabırlı olmamız gerekiyor ama sonuç olarak en az 5 yıl içerisinde çok önemli noktalara taşınabilecek kapasiteye sahip bir kuruluşu hayata geçirdik” dedi.

Konuşmaların ardından şirket ortakları ile fikir alışverişinin bulunmasının ardından Teknopark A.Ş.’nin kuruluşu noter huzurunda imzalandı.

Denizli Yolu Kavşağında bulunan 64 dönüm arazi üzerine kurulacak Teknopark, yenilenebilir enerji teknolojileri, turizm ve sağlık, gıda-tarım, hayvansal ürünler araştırma ve geliştirme, yazılım, maden, gemi ve yat, makine gibi konularında hizmet üretecek.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets