Büyükşehir “İşgal Kuvveti” Mi? - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Büyükşehir “İşgal Kuvveti” Mi?

Bu haber 30 Kasım 2016 - 8:45 'de eklendi ve 23 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Hemşerimiz rahmetli Oktay Ekinci’yi şükranla anmak…

Şükran duygularımızı sözle ifade etmek yeterli olur mu? Olmamalı…

Peki, ne yapılmalı?

Oktay ağabeyi anmak için Konakaltı Kültür Merkezi Nail Çakırhan Salonu’nda yapılan etkinlikte sorunun yanıtını ilk aramaya başlayan O’nu ve bu şehri en iyi tanıyıp, tanıtanlardan Erman Şahin olmuştu. Aslında yanıt kendisinde vardı.

Ekinci’yi yitirdiğimiz yıl Saburhane Meydanı buluşmamızda Şahin şöyle demişti:

Bu gün Cumhuriyet Gazetesi’nde Oktay Ekinci’nin yeri doldurulamadı. Ülkenin doğal ve tarihi çevresi için ranta, talana karşı mücadele veren bir başkası yoktu. Bu halledilmeli. Yazan, çizen bir mimar daha olmalı.

xx        xx        xx

Erman Şahin daha önce Saburhane Meydanı’nda kullandığı ifadeyi Konakaltı Kültür Merkezi Nail Çakırhan Salonu’ndaki ilk anmada yaptığı konuşmada da kullanmış ve konuşmacılardan Mimarlar Odası Muğla Şube Başkanı Osman Köseoğlu Muğla’da Oktay Ekinci gibi yazan-çizen mimarların yetişmesi için Oda olarak çalışmalar yapacaklarını söylemişti.

Geldiğimiz noktada Muğla Mimarlar Odası’ndan Oktay Ekinci gibi yazan-çizen mimarların yetişmesi konusunda doğrusu benim umudum yok…

Olsa, Ekinci’nin elinden de su içmiş biri olarak Ertuğrul Aladağ olurdu!

xx        xx        xx

Konuya gel” dediğinizi duyar gibiyim. Gelelim…

Geçenlerde Muğla’nın imarıyla ilgili isimlerden biri aradı. “Ne zamandır yazmanı bekliyorum, yazmıyorsun.” dedi. Şaşırdım, “Neyi?” dedim. Anlattı. Meğer biz Menteşe Belediyesi Eski Garaj Alanı’nda Muğlalının beklentisi “meydan ve yeşil alan” düzenlenmesine ne zaman başlayacak diye merakla beklerken, Büyükşehir Belediyesi o alanla ilgili “Nazım İmar Planı” değişikliği yapmış.

Muğla Mimar Odası’nın hukuki engellemesi sonucu orada “Muğla Belediye Başkanı” olarak “lüks konutlar” üretemeyen Başkan Gürün, şimdi “Büyükşehir Belediye Başkanı” olarak “ticarethaneler” üretmeye hazırlanıyor!

Yeni Nazım İmar Planı; “Menteşe İlçesi Emirbeyazıt Mahallesi 36 Pafta 379 Ada 1 numaralı Parselde kayıtlı 7031,89 m2 yüzölçümlü taşınmazda ‘Ticaret Alanı +Yeraltı Otopark Alanı’ amaçlı 1/5000 Ölçekli Nazım İmar Planı” askıya çıkarılmış, indirilmiş. Haberimiz olmamış…

xx        xx        xx

Muğla Büyükşehir Belediyesi web sitesinde şöyle deniliyor:

Muğla merkezde bulunan alanın yakın çevresinde Atatürk Meydanı, Sınırsızlık Meydanı, Atatürk Stadyumu, Or. General Mustafa Muğlalı İş Hanı, Öğretmen Evi, Bankalar, Oteller, Okullar, Resmi kurum ve kuruluşlar yer almaktadır. Söz konusu alanın Muğla’nın merkezinde olması nedeniyle ‘Ticaret Alanı’ ve ‘Yer Altı Otopark’ alanı olarak karşılayacağı ‘hizmetin’ Merkez İlçe olan Menteşe İlçesinin bütününe etkin bir şekilde dağılmasını sağlayacaktır.

Hangi hizmetin?

Bu satırları kaç kere okudum bilmiyorum…

Atatürk Meydanı mı, Cumhuriyet Meydanı mı?

Acaba kime sorup değiştirdiler? Cumhuriyet Meydanı, Atatürk Meydanı olmuş kimsenin haberi yok!

xx        xx        xx

Sanıyorum bu noktada Atatürk Meydanı, Sınırsızlık Meydanı diye algı yaratılmak istenmiş. Yani onlara göre “Muğla’nın meydanı değil, meydanları var”… Eski Garaj Alanı’nda yeni bir meydana gerek yok!

Cumhuriyet Meydanı benim çocukluğumda meydandı. Muğla’nın en büyük meydanıydı… Onlara sorarsanız bugün Muğla’nın (Menteşe) en büyük meydanı Adliye Sarayı önündeki “Egemenlik Meydanı”… Bugün benzeri alanlara “Dönel Kavşak” diyorlar. “Meydan” değil!

Ulusal bayramlarda Cumhuriyet Meydanı’nda ana arterleri trafiğe kapatıp, konser yapıyorsun diye orayı kimseye meydan olarak yutturamazsın. Meydanlarda trafik olur mu?

Sınırsızlık Meydanı’nın da adı meydan… Yok siz meydan diyorsanız, önümüzdeki 19 Mayıs’ta gece konserini orada yapın da görelim…

xx        xx        xx

Şimdi soralım:

Eski Garaj Alanı’nın “Ticari Alan”a dönüştürülmesi için ortaya konan gerekçede “Muğla merkezde bulunan alanın yakın çevresinde (…) Atatürk Stadyumu, Or. General Mustafa Muğlalı İş Hanı, Öğretmen Evi, Bankalar, Oteller, Okullar, Resmi kurum ve kuruluşlar yer almaktadır.” denildiğine göre, buraya yakışan “ticari alan” mı yoksa “sosyal alan; eğlen-dinlen alanı” mıdır?

Yine gerekçede “Söz konusu alanın Muğla’nın merkezinde olması nedeniyle ‘Ticaret Alanı’ ve ‘Yer Altı Otopark’ alanı olarak karşılayacağı ‘hizmetin’ Merkez İlçe olan Menteşe İlçesinin bütününe etkin bir şekilde dağılmasını sağlayacaktır.” deniliyor.

Yer Altı Otoparkı’nın vereceği hizmet tartışmasız doğru. Şimdiye kadar yapılmamış olmasını da anlamak oldukça güç…

Peki, burada “Ticari Alan” mı?

İşte bunu da Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin, yani Osman Gürün’ün bütün Muğlalıya tek tek anlatması lazım…

xx        xx        xx

Alanın yakın çevresindeki (Cumhuriyet, İsmet İnönü ‘Bankalar’, İsmet Çatak, Kurşunlu, Turgutreis ve Recai Güreli) caddelerin tamamı ticari alanken, tarihi Arasta ve Zihni Derin İş Merkezi orada dururken, Tekel’in yerinde yapılan otelin zemin katı da “ticari alan” olacakken, Eski Garaj Alanı’nın Ticari Alana dönüştürülmesinin alemi var mı?

Bilindiği gibi Eski Garaj Alanı’nda “lüks konut” üretimini üstlenen müteahhit alanda hafriyat çalışmaları yaparken mahkeme kararları ile karşı karşıya kaldı. Ciddi zarara uğradı…

Zararını tazminat davası açarak tazmin etme hakkı var. Dava açılmış olabilir. O zaman akla şu soru geliyor:

Acaba Eski Garaj Alanı’nda ciddi zarara uğrayan yükeniciye ‘zararına karşılık sana ikişer katlı işyerleri ve 4 katlı yer altı otoparkı yapma işi verelim’ denmiş olabilir mi?

xx        xx        xx

Tabi ben bu gelişmeler karşısında sadece Mimarlar Odası’nın değil, Muğla Ticaret ve Sanayi Odası (MUTSO) ile Menteşe Belediyesi’nin ne diyeceğini de merak ediyorum.

Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş 30 Mart Yerel Seçimi’nde söz vermişti. “Eski Garaj Alanı’nda belediye sarayı ve meydan düzenlemesi yapacağız.” demişti.

Eski Garaj Alanı Halkındır” platformunun kadın öncülerinden biri seçimler sırasında bütün adayların Eski Garaj Alanı ile ilgili görüşlerini almış, biz de gazetemizde yayınlamıştık… “Meslek Odalarına danışmadan bir şey yapmayacağız dedi” diye yazmıştık… Başkan Gümüş’ün sözleri gazetemiz arşivinde duruyor. Doğrusu bugün “Muğla Çevre Hareketi”nin de öncülerinden olan platform sözcüsü arkadaşın ne düşündüğünü de çok merak ediyorum…

Başkan Gümüş seçimin birinci yılında da sözünü yinelemişti. Orada meydan yapılacaktı. O zaman ben de bu köşede Başkan Gümüş’e övgüler düzmüştüm…

xx        xx        xx

Başkan Gümüş’e övgülerimin hepsini geri alıyorum.

Başkan Gümüş iyidir, ama ağabeyi…” de demeyeceğim…

Büyükşehir Belediye Meclisi’nden “oy çokluğu” ile “Muğlalılara rağmen” geçen yeni Nazım İmar Planı’na göre, MÜLKİYETİ Menteşe Belediyesi’nde olan Eski Garaj Alanı’nın Yalçın Otel tarafına Menteşe Belediyesi için “belediye sarayı” yapılıyor. Alanın kalanına da Büyükşehir Belediyesi tarafından yer altında 4 kat otopark ve yer üstünde ikişer katlı dükkanlar inşa ediliyor.

Başkan Gümüş belediye sarayına fit olmuş… Ağabeyi onu da vermeyebilir, “Ben burada Büyükşehir Belediye Sarayı yapıyorum” diyebilirdi…

Büyükşehir Belediyesi “işgal kuvvetleri”, Menteşe Belediyesi de “iş birlikçi” mi?…

Yarın devam ederiz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

2 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets