CHP’li Başkanlara Sorular - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

CHP’li Başkanlara Sorular

Bu haber 24 Kasım 2016 - 0:02 'de eklendi ve 18 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

 CHP’li Hüseyin Anıl partisinin il başkanlığı marifetiyle hakkında verilmiş olan “tedbir” kararının CHP Muğla İl Disiplin Kurulu’nun vereceği karar ile kaldırılmasını ve dolayısıyla neredeyse 50 günlük gözaltının kaldırılmasını beklerken bir de “tüzük tartışması” başlattı.

Anıl, sosyal medyada facebook hesabında Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ile Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat ve Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş’e sorular soruyor ve o sorular üzerinden “CHP Tüzüğü”nü tartışıyor.

Hüseyin Anıl benzer şekilde Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin Zaman Gazetesi’ne ilan vererek Fetullahçı Terör Örgütü’nün değirmenine su taşıyıp taşımadığını tartışmış, bu yüzden disipline verilmişti.

Bakalım Anıl, İl Disiplin Kurulu kararını vermeden birde “tüzük tartışması” nedeniyle disipline verilir mi?

 

xx           xx           xx

Hüseyin Anıl facebook hesabında “Türkiye kamuoyunun gözü önünde ve tarihe not düşülmek üzere ve yanıtlamaları ricasıyla Başkan Gürün’e, Başkan Tokat’a ve Başkan Gümüş’e açık mektubum ve sorularımdır” diyor. “Sayın Başkanlarım bu satırları asla bir önseçim hesaplaşması için yazmıyorum. ‘Severek okşanan yanağın davası görülmezmiş’ derler, benimki de o hesap. Lütfen içtenlikle yanıtlayınız aydınlanalım.” diye ekliyor.

Yanıtlarlar mı?

Sorulara bakmak lazım…

İl Başkanı Mürsel Alban’ın bilgisi, örgütsel katkısı ve de dahliyle 21 Mart 2015 CHP Muğla Milletvekilliği önseçimlerinde üçünüzün ortak milletvekili aday adayı tercihiniz olan üç arkadaşımızın isimlerini bir kağıda yazarak sözlü olarak e postalarla, sms ve watshApp yoluyla emrinizde çalışanlarla, seçilmiş kuryelerinizle önseçim delegelerinin neredeyse tamamına ulaştırdınız mı? O üç isim Burak Erbay, Süleyman Girgin ve Nurettin Demir idi değil mi?

 

xx           xx           xx

Başkanlar sorulara yanıt verirler mi bilmiyorum, ama o üç isimden Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir’e haksızlık edilmemeli. O ön seçimde Burak Erbay ile Süleyman Girgin’in Gürün, Tokat ve Gümüş Başkanlar tarafından desteklendikleri nasıl gerçekse, seçilemedikleri de bir o kadar gerçek. Buna karşılık aslında Nurettin Demir’in de bileğinin; hem de ayak bileğinin gücü ve alnının teri ile kazandığı bir başka gerçek…

Osman Gürün desteklemese belki Demir liste başı da olurdu!

Ayağının basmadığı toprak kaldı mı?…

Ben Milletvekili Demir’in bundan sonraki ilk genel seçimde, eğer önseçim yapılırsa liste başı olamasa da ikinci olacağına inanıyorum. Çünkü hep partili seçmenin içinde… O önseçimde bana göre, belediye başkanlarının ortak adayları aslında Burak Erbay ve Süleyman Girgin idi. Nurettin Demir yoktu… Ancak Girgin ve Erbay’ın desteklerine rağmen seçilemeyeceğini sezinlerken, alıp başını gittiğini gördükleri Demir’e de sahip çıktılar.

Tabi Girgin ve Erbay’ın, başkanların ve özellikle Başkan Gürün’ün desteğini aldıkları için delegelerden alabilecekleri oyun altında kaldılar yorumu yapanlarda var… Hatta liste başı olması beklenen Nurettin Denir’in önseçim sandığından ikinci çıkmasını son anda gelen Osman Gürün desteğine bağlayanlar da az değil…

 

xx           xx           xx

Ben ayrıca belediye başkanlarının taraf olmalarını da yanlış bulmuyorum.

Üstelik CHP Tüzüğü’nde “Belediye Başkanları taraf olamazlar” diye bir madde de yok.

Belediye başkanlarının delege seçiminden milletvekili adayı seçimine kadar tüm parti içi seçimlerde taraf olmalarından daha doğal bir şey olamaz.

Ancak bu “Belediye Başkanı delege seçimi yapılan yere gidip, duruma el koyar” anlamına gelemeyeceği gibi, taraf olunan seçimlerde “belediye imkan ve gücünün de kullanılmaması” da gerekir…

 

xx           xx           xx

Biz yine Hüseyin Anıl’ın Başkan Gürün ile Başkan Tokat ve Başkan Gümüş’ün yanıtlamalarını istediği sorulara gelelim. Anıl, facebook hesabından paylaştığı sorularını şöyle sürdürmüş:

Önseçim günü tüm Büyükşehir sınırları içinde tüm ilçelerde, Seydikemer’den Bodrum Gümüşlüğe kadar kiminiz makamlarınızdan kiminiz bizzat sandık başlarında sandığa atılacak bu üçlü listenin ne kadar sağlıklı kullanıldığını ve bir aksi sürprizle karşılaşmamak için anbean denetlediniz ve denetlettirdiniz öyle değil mi?Ve sandıklar açılıp son oy sayılıp dökülene dek sonuçları takip ettiniz öyle değil mi?Örneğin en başarılı olduğunuz Menteşe önseçim sandıklarında;

Burak Erbay 444 oy; Süleyman Girgin 443 oy; Nurettin Demir 390 oy aldılar.

Bu üçlü blok oy dağılımı bile egemenliğinizi kanıtlamıyor mu?

Yukarıda da belirttiğim gibi Başkanlar bu sorulara yanıt vermezler!

Ben yanıt vereyim, üçlü blok oy dağılımı üç başkanın egemenliğini kanıtlar.

Ben bir de soru sorayım:

Sadece bu üç başkan mı egemen? O önseçimde örneğin Yatağan Belediye Başkanı Haşmet Işık da ne kadar Milaslı olursa olsun Yatağan’dan çıkan Süleyman Girgin’i doğramadı mı?

 

xx           xx           xx

Hüseyin Anıl, yukarıdaki soruları sorduktan sonra şöyle devam etmiş:

Biz ittiğiniz (23) aday adayları ise 3 – 5 kalan nalları topladık.

Bu satırı okurken güldüm. Ağlanacak hale gülmek böyle bir şey…

Acı ama gerçek olan ise; Gürün ile Tokat ve Gümüş’ün “egemenlik alanlarında” Anıl’ın dediği gibi oldu. Anıl’dan işte bir soru daha:

Yatağan’da kısmen Haşmet Işık ve Tarcan Oğuz, Ula’da Ümit Karaaslan, Datça’da şu anki Belediye Başkanı Gürsel Uçar ve çevresi, Ortaca’da Hasan Karaçelik ve Mehmet Sertkaya, Köyceğiz’de doğal olarak Salih Erbay, Fethiye’de Özgür Kullukçu, Seydikemer’de, Marmaris ve Bodrum’da bilinen işbirlikçileriniz eliyle tüm nüfuzunuzu ve baskı gücünüzü sonuna kadar ve tüm bordrolularınız, sözleşmelileriniz ve hatta teşeronlardaki personeliniz yardımıyla bu üçlü listeyi seçtirmek için elinizden geleni yaptınız öyle değil mi?

Bu soru önemli… Adı geçenleri alın bir kenara koyun. İsteyen herkes istediğini destekleyebilir; isteyen herkes istediği ile bir veya birkaç aday adayını desteklemek için işbirliği yapabilir. Bunda bir şey yok…

Ancak bordroluların, sözleşmelilerin ve hatta teşeronlardaki personelin üçlü listeyi seçtirmek için devreye sokulması ile ilgili CHP Tüzüğü bir şey diyor mu?

 

xx           xx           xx

Hüseyin Anıl’ın Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ile Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat ve Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş tarafından yanıtlanmasını istediği dikkat çekici bir soru da şu:

Seçilmelerini istediğiniz bu üç milletvekili aday adayını diğerlerine, yani..,

Akın Üstündağ’a, Emrah Doğu’ya, Yamaç Kaya’ya, Hasan Balı’ya, Hüseyin Anıl’a, Kerim Cangır’a, Kazım Turan’a, Zühra Dönmez’e, Mustafa Öztürk’e, Mustafa Zeybekoğlu’na, Necati Ocak’a, Suat Esin’e, Fahrettin Üstün’e, Müjgan Gürgan’a, Aydın Tilkici’ye, Levent Anıl’a, Ömür Yolcu’ya, Ali Irgat’a, T. Erkan Yakar’a, Okan Özsu’ya, Cahit Yaka’ya, Tolga Çandar’a, Samuray Çelik’e…

Tercih ederken bu 23 kişide ne eksikler ne kusurlar buluyordunuz da ne hakla bu kişileri liste dışında bıraktınız?

Hüseyin Anıl burada hızını alamamış, sorularını peş peşe sıralamış:

Tercihiniz olan bu üç kişiyi tercih sebebiniz nedir? Bu aday adayı arkadaşlarımızla aranızda ne var? Onlar milletvekili olunca sizler ne kazanacaksınız? İttiğiniz bu 23 Milletvekili aday adayının yılların emek ve çalışmalarını çöpe attırıp onur ve gururlarıyla oynayıp ve onlara tam bir takoz köstek olup belediyelerdeki kamu gücünden kaynaklanan varlığınızla size yakın olan bu üç kişiye güya gizli gizli (açık) destek olmanız, partimizin Muğla’da kendi doğal demokratik mecrasında ve büyük bir centilmenlikle akıp gitmekte ve sürmekte olan bu yarışa, sizlerin burunlarınızı sokmanız ile partimizin ‘önseçimlerine hile karıştırmış’ olmadınız mı?

Bu sorulara yanıt gelmez, ama yarın devam edelim…

 

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets