Tek Sorumlu Osman Gürün Mü? - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Tek Sorumlu Osman Gürün Mü?

Bu haber 22 Kasım 2016 - 0:01 'de eklendi ve 15 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

CHP’nin Muğla’da tüzük tartışmasını bugüne bırakmıştık.

CHP’li Hüseyin Anıl’ın sosyal medyada facebook hesabında başlattığı tartışmaya bugünde gelemedik. Bu gidişle gelemeyeceğiz de… Muğla için çok önemli konular birikmeye başladı.

Büyükşehir oldukta ondan mı böyle oldu bilemiyorum.

Büyükşehir demek “Yerinden Yönetim”, “Yerel Sorunların Yerelde Çözümü” demekti, ama…

Yok, hayır… Hiç merak etmeyin, CHP’de tüzük tartışmasına geleceğiz. Demlenmeye bıraktığımız Eski Garaj Alanı konusunu demliyoruz diye arada kaynatmayacağız…

 

xx           xx           xx

Kızım küçükken “gazeteci” olmaktan söz ederdi. Bende “Bir eve bir deli yeter” diye kızar, karşı çıkardı. Bir gün gelip “Gazeteci olmaktan vazgeçtim” dediğinde çok sevinmiştim. Ardından “Tiyatrocu olacağım” dediğinde de ağzım açık kalmıştı…

Çok şükür ne gazeteci oldu ne de tiyatrocu… (!)

Lise son sınıfa geldiğinde, o güne kadar olan meslek seçme tartışmalarımızın acısını çıkartırcasına veya intikam alırcasına şöyle diyordu:

Merak etme baba, hiçbir şey olamazsam gazeteci olurum

Bilerek ya da bilmeyerek mesleğimizin ne hale geldiğinin altını çizmişti.

İl genelinde mesleğimizi icra edenlere baktığımızda elbette az da olsa istisnalar var ama kızımın demek istediğini daha iyi anlıyorum. Hiçbir şey yapmayanlar keşke “gazeteci olsalardı”, gazetecilik yapıyorlar!

 

xx           xx           xx

Gazetecilik bu hale geldiğinden mi, bu hale geleceği görüldüğünden mi ne herkes gazetecinin elinden tutmak ister, gazetecinin eğitimi için kolları sıvar…

Onların başında, asıl derdi nedir hala bilemedim Alman Konrad Adenauer Vakfı gelir. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ve yerel cemiyetler vasıtasıyla Muğla il sınırlarında “gazetecilere” kaç eğitim semineri verdiler sayısını bende unuttum.

Yine gelmişler. Bu defa Marmaris’te Aydın, Muğla, Burdur, Denizli illeri ve ilçelerinden yaklaşık 150 gazeteci eğitilmiş!

Muğla’da en son Basın Yayın Enformasyon Bölge (Muğla) Müdürlüğü tarafından eğitim semineri düzenlenmişti. GEKA’nın desteği ile yapılan çalışmada gazeteler bir ilde toplanmamış, eğitim ayaklarına götürülmüştü. Muğla, Denizli, Aydın’da ayrı ayrı seminer gerçekleştirilmişti…

Marmaris’teki eğitime 150 gazeteci katıldığına göre demek ki BYEB Müdürlüğü’nün çalışması bir işe yaramamış. Acaba “eğitilenler” sertifikayı kapıp bölgemiz dışına çıkıyor olabilirler mi?

 

xx           xx           xx

Basın İlan Kurumu (BİK) ve Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) tarafından geçtiğimiz günlerde Ankara’da imzalanan protokol kapsamında yerel medyaya yönelik düzenlenebilecek faaliyetlerle ilgili olarak Muğla Basın İlan Kurumu Müdürü M. Ali Köseoğlu, İŞKUR Muğla İl Müdürü İlyas Sarıyerli’yi ziyaret ederek görüş alışverişinde bulundu.

Köseoğlu, BİK Genel Müdürü Yakup Karaca ve İŞKUR Genel Müdürü Mehmet Ali Özkan tarafından bir protokol imzalandığını ve bu protokolün özellikle Anadolu basını açısından önemli fırsatlar içerdiğini ifade ederek, “Basın İlan Kurumu olarak basın sektörünün sorunlarına ışık tutabilecek çalışmaların altına imza atmak istiyoruz.” demiş.

Sağ olsunlar…

Muğla’da yerel basının çıtasının yükselmesi için BİK yönetici ve çalışanlarının nasıl çırpındıklarını biliyoruz. İnşallah bir eğitim semineri de onlardan gelmez.

Çünkü bunca eğitim çalışmasından sonra Muğla’daki meslektaşlarımın birer Şey-ül muharririn olması gerekirdi…

 

xx           xx           xx

Farkındasınızdır, meslekten köşe yazarı; Hüseyin Nizamoğlu, Erman Şahin,Tufan Doğu, Rifat Kalakoğlu, Mehmet Emin Berber gibi duayen isimler yetişmiyor artık.

Ancak ilginçtir “her meslekten” köşe yazarları akın akın geliyorlar!

Onlardan biri geçen hafta Dalaman Çukuru’ndaki yayın organlarından birindeki haftalık köşe yazısının duyurusunu sosyal medyada şöyle yapmış:

Bu Haftaki Köşe Yazım; Ülkenin en çok yağış alan ilinde su sıkıntısı yaşanıyorsa, bunun sorumlusu Osman Gürün’dür. SU

Olmamış… En az Osman Gürün kadar mülga İl Özel İdaresi de sorumludur.

Başta Taşlıca olmak üzere Marmaris kırsalındaki susuzluktan Osman Gürün sorumlu tutulabilir mi?

AK Partili eski belediye meclis üyelerinden Emlak Müşaviri Ziya Ercan’ın Menteşe, Ula, Yatağan’a Sandras’tan su getirilmesini DSİ 2017 Programına aldırabilmek için adeta göbeği çatladı, tek başına 10 yıldan fazla mücadele verdi…

 

xx           xx           xx

Hamle’de yer alan haberde 2. Etap TOKİ Evleri inşaatının tüm hızıyla devam ettiği belirtiliyor. Sevindirici bir haber…

Habere göre bin 106 konuttan oluşan 2. Etap TOKİ Evleri 700 gün içerisinde tamamlanıp, hak sahiplerine dağıtılacak. Ne güzel…

Duyumlarımıza göre inşaat temposu öyle yükseltilmiş ki 24 saat, gece gündüz çalışılıyormuş. TEOG 1’inci dönem sınavları ise 23-24 Kasım‘da, yani yarın başlıyor. TOKİ Evlerinde oturanların Valiliğe başvurdukları söyleniyor, ama gürültü bir süredir gece gündüz devam etmiş.

TEOG sınavına girecek çocuklarımız ve velileri hiç değilse bugün gürültü yapılmamasını bekliyorlar…

 

xx           xx           xx

Farkında mısınız bilmiyorum, 2. Etap TOKİ Evlerinde dikkat çekici bir durum var.

Nedense kimsenin de bir şey dediği yok!

Karadağ’da 28 adet 1+1, 770 adet 2+1, 308 adet 3+1 olmak üzere bin 106 konut ile birlikte 32 ticarethane ve 3 cami üretiliyor.

Dikkat çekici olan 3 cami değil…

Ortaya neredeyse 2 Yerkesik veya Bayır çıkıyor. Elbette bir hesaplama yapılmış. Burada en az 3 bin nüfus yaşayacak. 3 cami gün gelir az bile gelebilir.

Peki burada okul nerede?

İkinci etapta emekliler mi oturacak?

Takıldığım bir nokta da içme suyu meselesi. Projede bulunan 1 adet İller Bankası tipi 500 m3 lük su deposu ile su ihtiyacının giderilmesi planlanıyormuş.

Yeter inşallah…

 

xx           xx           xx

Milli Tarım Projesi üreticiye destek sağlayacak Başbakan Binali Yıldırım’ın İzmir’de açıkladığı “Havza Bazlı Üretime Dayalı Destekleme Modeli ve Hayvancılıkta Yerli Üretimi Destekleme Modeli” olmak üzere iki ana temel üzerinde oluşturulan “Milli Tarım Projesi”ne göre, 2023’te tarımsal hasılanın 150 milyar dolara, tarımsal ihracatın ise 40 milyar dolara yükseltilmesi hedefleniyor. Önemli bir hedef. Projenin bizi ilgilendiren yanı ise Muğla’nın da içinde bulunduğu 31 ilde “Damızlık Düve Üretim Merkezi” kurulacak olması…

Muğla Gıda Tarım Hayvancılık İl Müdürlüğü’nden edinilen bilgiye göre, Proje et ve süt üretiminde verimlilik ile kalitenin artırılmasını amaçlıyor. Müdürlüğün açıklamasında şöyle anlatılmış;

Sermayenin ülke içerisinde kalmasını sağlayacak şekilde Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliğine üye, bakanlık ilgili veri sistemine en az 3 yıl kayıtlı aktif sığır işletmesi olan gerçek ve tüzel kişi üreticilerin, bireysel veya bir arada yapacakları, 500 baş kapasiteye sahip, projeli sütçü, etçi veya kombine saf ırk damızlık düve üretimi ve ticari gebe düve satışı için sağlık sertifikasına sahip yeni işletme kurulması veya mevcut işletmelerin kapasitelerinin 500 baş üzeri olacak şekilde artırılması ve bu işletmelerin yatırımlarının desteklenmesini amaçlamaktadır

Güzel proje. İnşallah istismar edilmez…

Geçenlerde bir yazımda Muğla’nın “Et Entegre Tesisi”ne sahip olması gerektiğini belirtmiştim. Umarım “Damızlık Düve Üretim Merkezi” bunu tetiklerde Muğla Turizmi’nin ürettiği eti ve beraberinde süt ürünlerini tüketir…

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets