Dosta güven düşmana korku - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Dosta güven düşmana korku

Bu haber 22 Kasım 2016 - 0:16 'de eklendi ve 22 views kez görüntülendi.

kdr_8181Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın ev sahipliğinde gerçekleşen ve NATO, ABD, Bulgaristan, Pakistan ile Romanya Deniz Kuvvetleri’nin katıldığı Mavi Balina Tatbikatı kapsamında gemiler, Marmaris İlçesi’nde bulunan Aksaz Deniz Üst Komutanlığı’nda bir araya geldi. Tatbikat kapsamında Donanma Komutanı Oramiral Veysel Kösele’nin de katıldığı brifing düzenlendi.

Kadir Kamer

19-28 Kasım tarihleri arasında Doğu Akdeniz’de icra edilecek tatbikat için Sancak Gemisi TCG Oruç Reis düzenlenen brifinge Donanma Komutanı Oramiral Veysel Kösele, Güney Görev Grup Komutanı Tuğamiral Levent Kerim Uca, Denizaltı Filosu Komutanı Tuğamiral Bülent Turan, Deniz Hava Komutanı Tuğamiral Berker Emre Tok, Aksaz Deniz Üs Komutanı Tuğamiral Ali Çekiç, Pakistan Deniz Kuvvetlerinden Tümamiral Vasseem Akram Hı, Nijerya Deniz Kuvvetlerinden Tuğamiral Yahya Mshellıa Usman ve Tuğamiral Udak Asuqua Ibanga ile tatbikata katılacak komodorlor ile gemi komutanları katıldı.

İki yılda bir yapılıyor
Mavi Balina Tatbikat serisi Türk Deniz Kuvvetleri tarafından iki yılda bir davet tatbikatı olarak denizaltı savunma harbi ve denizaltı harbi kapsamında gerçekleştiriliyor. Brifingde konuşan Donanma Komutanı Orgeneral Veysel Kösele deniz harbinde en büyük tehlikenin denizaltı olduğunu belirterek, “Tatbikatın amacı, katılan birlik ve komutanlıkların gerçek operasyon ve görevlere hazırlıklarını desteklemek maksadıyla koordineli denizaltı savunma harbi, denizaltı ve deniz hava harekâtı eğitimlerine imkân sunmaktır” dedi.
Brifingde Mavi Balina tatbikatı ile ilgili olarak şu bilgilere yer verildi:
“Mavi Balina ve benzeri davet tatbikatları Deniz Kuvvetlerimizin, diğer ülke ve NATO unsurları ile koordineli harekât icra etmesine imkân tanımakta, işbirliği ve bilgi paylaşımı konularında fayda sağlamaktadır. Türk Deniz Kuvvetleri tarafından planlanan ve icra ettirilen bu tatbikata katılım konusunda gösterilen yoğun ilgi, Deniz Kuvvetlerimizin dost ve müttefik devletlerin deniz kuvvetleri ile olan yakın işbirliği ve birlikte çalışabilirliğinin bir göstergesi olması yanı sıra birleşik ve müşterek tatbikat planlaması ve icrası açısından geldiği yüksek seviyeyi ortaya koymaktadır. Bu tatbikatla Deniz Kuvvetleri personelimizin tatbikat planlama ve icra etme kabiliyetinin geliştirilmesi, dost ve müttefik ülke deniz kuvvetleri unsurları ile ortak usullerin ve taktiklerin denenmesi, birlikte çalışabilirliğin artırılması, bilgi ve tecrübe paylaşımı hedeflenmektedir.”

Denizaltıları karşı eğitim
Orgeneral Veysel Kösele, tatbikatın denizaltılara karşı eğitim seviyesinin arttırılması konusunda önem taşıdığını belirterek sözlerini şöyle sürdürdü, “Mavi Balina-2016 Tatbikatına 2’si NATO Daimi Deniz Görev Grubu-2 kapsamında olmak üzere 11 yabancı ülkeden toplam 6 gemi, 1 deniz karakol uçağı ve 17 gözlemci personel iştirak etmektedir. Modern teknolojinin getirdiği yenilikler çerçevesinde artan denizaltı imkân ve kabiliyetleri, harekât sahasında bulunan bir denizaltının yaratabileceği tehdidi büyük oranda artırmaktadır. Denizaltılar günümüzde, su üstü, hava ve kara hedeflerine karşı gelişmiş silahlarıyla angaje olabilecek seviyeye erişmiştir. Bu kapsamda, dost ve müttefik ülkelerin katılımı ile çok uluslu olarak icra edilen Mavi Balina davet tatbikatları ile denizaltılara karşı eğitim seviyesinin artırılmasına önemli katkı sağlanmaktadır. 19-28 Kasım tarihleri arsında icra edilecek Mavi Balina Davet Tatbikatı hitamında 25 Kasım-4 Aralık tarihleri arasında NUSRET-2016 Davet Tatbikatı, İzmir Körfezi’nde icra edilecektir.”
Tatbikata katılacak gemiler
MAVİ BALİNA-2016 davet tatbikatına; Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığından; TCG Gelibolu, TCG Gemlik, TCG Gökova, TCG Göksu ve TCG Oruçreis firkateynleri, TCG Dolunay, TCG Çanakkale, TCG Doğanay, TCG Burakreis ve TCG Sakarya denizaltıları, TCG Rüzgar ve TCG Poyraz hücumbotları, TCG Beykoz korveti, TCG Akar lojistik destek gemisi, 2 deniz karakol uçağı, 6 helikopter ile VLF Bafa denizaltı cevapsız yayım istasyonu, Türk Hava Kuvvetleri’nden 2 F-16 uçağı ve konuk ülkelerden firkateynler, lojistik destek gemileri, korvetler, uçaklar katılıyor. Tatbikatta ayrıca ABD, Bahreyn, Gambiya, Gürcistan, Kuveyt, Lübnan, Nijerya, Pakistan, Romanya ve Suudi Arabistan’dan gözlemci olacak.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets