İcraatçı Vali / Engelsiz Muğla - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

İcraatçı Vali / Engelsiz Muğla

Bu haber 18 Kasım 2016 - 0:02 'de eklendi ve 20 views kez görüntülendi.
Dr. Gülten Şimşek
Dr. Gülten Şimşekgultensimsek@hamlegazetesi.com.tr
Bakış

Gülten Şimşek

İcraatçı Bürokrat. İcraatçı Vali. İcraatçı Başbakan.

Kısacası halk için çalışandır.

Alın terini halkının menfaatleri için akıtandır.

Tüm gece aklında bin tilki dolaşır gibi, yaratıcılığının verdiği etki ile projelerin anası düşünceler ile cebelleşmektir. Sonrasında da dikenli yollarda ilerlemek gibi, zorlu yolları başarıya taşımaktır.

Gönül adamlığıdır icraatçılık.

Kapına halkın geldiğinde, kaf dağı burnun ile triplere girmek değil de, halkını dinlemektir. Haktan yana olmaktır. Halkını baş  tacı edip baş sedire oturtmaktır.

Eskiden SSK hastaneleri vardı. Sadece işçiler hizmet almaktaydı. Hizmet alan işçiler sağlık personeli ile takışınca ‘hey bana bak! Sen benim verdiğim vergilerle maaş alıyorsun’ diyorlardı. Haklılar. Aslında en büyük işveren halktır. Biz bunu unutmuş durumda, koltukları babamızın malı sanıp, vatandaşa çemkiriyoruz. Devletine, milletine ödemek olduğu sadakat borcunu unutmadan var gücünle çalışmaktır icraatçılık.

Merhum Vali Recep Yazıcıoğlu sıra dışı insan, sıra dışı valiydi. Bürokrasiye, bürokrasinin hantallığına kafa tutmuş ve bu uğurda sözünü budaktan sakınmadan söylemiştir. Gelene ağam, gidene paşam demeyen bir kişilikti. Gittiği her yerde doğru bildiğini yapmış ve asla ‘kof ‘sistemin adamı olmamıştır.

Kamu yönetimi anlayışında, “yeni bir çığır” açmış ve sisteme kurşun gibi sözleri ile gönderme yaparak, sistemin değil de dürüstlüğün adamı olmuştur. Geleneksel hizmet standartlarını yükseltmiş, bürokrat vatandaş birlikteliğini göstermiş olup belki de gelmiş geçmiş en renkli kişiliği ile de unutulmayacak kişidir…

Recep Yazıcıoğlu sergilediği devlet adamlığı portresi ve sonrasında da, kitaplara, bilimsel makalelere ve sinemacılığa konu olmuştur.

Her vali, görev yaptığı her yerde, O’nunla kıyaslanır. O’nunla terazinin kefesinde ölçülmekte.

Geçmiş valilerimizden Sayın Altıparmak da  icraatçı bir valiydi.

İlk icraatlarından bir tanesi Engelsiz Muğla’yı inşa edebilmekti.

Çok çabaladı.

Engelli vatandaşın toplumsal yaşama aktif katılımın sağlanması için uğraşı verdi.

Yayınladığı genelgelerle, engelliler ile ilgili toplumsal bilinç ve duyarlılık yaratmak istedi. Engelli vatandaşların kamu kurumlarında hizmete erişiminde engelsiz hizmet sağlamak ve hizmete erişimde eşit şartlar için var gücü ile çalıştı. Özellikle kamu binalarının girişlerine engelli girişleri yaptırdı. Engelli vatandaşlara tuvaletler yaptırdı.

Yerel yönetimler ve idarecilerinde, engelli vatandaşlar için duyarlılık geliştirdi. Sonrasında da yerel yönetimlerin hizmet alanında engelli vatandaşlar için hizmete erişimler sağlandı.

Sayın Altıparmak engelsiz Muğla projesi için sıklıkla rapor almakta, çalışmaların boyutlarını takip etmekteydi. Projenin seyrini tamamlayamadan şehrimizden başka şehre atandı ve böylece proje başka ellerde kaldı.

Kendiside bir engelli olan Sayın Özcan Özgür’le arada sohbet ederiz. Yaşadığı Muğla’nın engellerle dolu bir kent olduğunu söylüyor. Söylemesine gerek yok, bizlerde görmekteyiz. Sayın Özgür, engelli Muğla sokaklarında düşerek acı tecrübe yaşadı, aylarca hastanede yatmak zorunda kaldı. Ve bu yüzden sokağa çok sık çıkmadığını belirtiyor. Çalışma yaşamını evden yapmakta.

Engelsiz Muğla’mızın geldiği noktayı gösteren bir durum. Ben bu durumu yalnızca yerel yönetimlere bağlamıyorum. Devletin şehircilik anlayışına da bağlıyorum.

Çirkin mekanlar. Ruhsuz sokaklar. Sevimsiz binalar. Ben artık değişen, gelişen şehircilik anlayışı bekliyorum..

Beklentilerin o kadar çok ki.

İcraatçı bakanlıklar istiyorum.

İcraatçı yerel yönetimler istiyorum.

İcraatçı vali.

İcraatçı bürokrat.

İcraatçı kamu görevlisi istiyorum.

Ayrıca da sorgulayan analiz eden de yurttaş istiyorum.

Sayın Vali Altıparmak Muğla’dan ayrıldıktan sonra döndü dolaştı ve tekrar Ege Bölgesine Denizli’ye geldi. Hoş geldiniz.

İşiniz hiçte kolay değil.

Tartıldığınız kefenin bir gözünde Merhum Vali Yazıcıoğlu var.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets