BBP İl Başkanının İddiaları - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

BBP İl Başkanının İddiaları

Bu haber 18 Kasım 2016 - 0:01 'de eklendi ve 163 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

 Evet, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün biz Muğlalılar muhalefet partilerimizle, STK’larımızla, meslek odalarımızla, basınımızla uyur uykumuzda iken Eski Garaj Alanı üzerinde tasarrufu eline almış.

Eski Garaj Alanı için yapılan planlama ile yer altı otopark alanı ve yer üstüne de ticaret alanı ilan edildi. Taban alanı yüzde 40 iken yüzde 45’e çıkarılmış. Şimdi Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş’e soru sormanın tam da yeri ama konu çok…

CHP’nin milletvekili adaylarından Hüseyin Anıl sosyal medyada paylaşımlarıyla CHP Muğla’da gündem belirlemeye devam ediyor.

Başlattığı “tüzük tartışması” ile Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ile Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat ve Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş’e ahret soruları sorarak “ön seçimi” tartışıyor. İl Başkanı Mürsel Alban’a “Ya hakkımdaki tedbiri kaldırın veya beni disiplin kuruluna sevk edin” diyor. Ha birde Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar ile Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon’un Bodrum’da buluşmaları da dikkat çekici oldu.

Gerçekten konu çok…

xx            xx            xx

Başkan Gürün’ün Eski Garaj Alanı’nda “Dediğim dedik, çaldığım düdük” yaklaşımını pazartesi günü ele alabiliriz. Konu biraz demlensin… CHP ve Anıl’ı yarın da ele alabiliriz.

BBP (Büyük Birlik Partisi) İl Başkanı Harun Akın da birkaç gün önce Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi ile ilgili iddialarda bulundu.

BBP İl Başkanı Akın bakarsınız haftaya eski Garaj Alanı ile ilgili sorular sorar…

Bugün BBP İl Başkanı Akın’ın “üniversitede FETÖ/PDY yapılanması” iddialarını ele alalım…

xx            xx            xx

Büyük Birlik Partisi İl Başkanı Harun Akın, MSKÜ Rektörü Mansur Harmandar’ın cevaplaması istemiyle üniversitedeki FETÖ/PDY yapılanmasına ilişkin bir dizi soru yöneltti.

Akın’ın bugüne kadar yaptığı açıklamaların hemen hepsi ses getirmiştir. Bu defa baltayı taşa mı vurdu bilmem… Galiba sorularını eline gelen bilgi ve belgelerin sağlamlığını araştırmadan ortaya koydu…

Akın’ın üniversite ile ilgili şüpheleri varmış… Doğrudur. Bugünlerde ortalık şüpheliden çok şüphelenenden geçilmiyor?

15 Temmuz’un üzerinden neredeyse 6 ay geçti. Şimdi bu “şüphe” neyin nesi? Acaba Akın’da şüphe uyandıran “ne?” mi, “kim?” mi?

Malum bundan böyle rektörler doğrudan Cumhurbaşkanı tarafından belirlenip, atanacak. Üniversite çevrelerinde rektör adayı azalıp, şüpheli sayısı artabilir!

BBP İl Başkanı Akın’ın iddialarının bana sanki bu yeni rektör belirleme şekli ile ilişkisi var gibi geliyor… Akın’ın muhtemelen üniversitedeki kaynağının rektör adayı olup olmadığına bakmasında yarar var…

Harun Akın’ı severim. Umarım birilerinin oyununa gelmemiştir…

xx            xx            xx

Yaptığı basın açıklamasında, “Rektörümüz Mansur Harmandar, 2010’daki rektörlük seçimlerinde pazarlık yaptığı cemaatin bazı mensuplarını üst düzey görevlere getirmiş midir? Mesela şu anda firari olan Prof. Dr. Mustafa Işıloğlu’nun 2011-Haziran 2014 arası rektör yardımcılığı yapması; 15 Temmuz’dan sonra FETÖ operasyonunda gözaltına alınan rektör yardımcısı Yusuf Ziya Erdil, böyle bir pazarlığın sonucu mu rektör yardımcısı olmuştur?” diyen BBP İl Başkanı Harun Akın’ın soruları ilginç.

Ne diyecek Rektör Harmandar? Pazarlık yaptıysa bile “Yaptım” mı diyecek? Hem küçücük Muğla’da Harmandar’ın nasıl rektör seçildiğini bilmeyen yoktur… Böyle soru mu olur?

xx            xx            xx

İl Başkanı Akın açıklamasında, üniversitede 24 kişinin alındığı ilk gözaltı dalgasında Rektör Harmandar’ın “Bu arkadaşlar benim yakın çalışma arkadaşlarım. Ben bunlara güveniyorum” dediğini, alınanlar adli kontrollü bırakılınca da “Demiştim. Biz temiziz. En az FETÖ’cü bizde” diye demeç verdiğini anımsatarak, “Daha sonra yayınlanan demecinde, üniversitede 150 kişi hakkında soruşturma açıldığını söylemiştir. Bu ne lahana bu ne perhiz misali daha önce temiz bir üniversite olduklarını söylerken, daha sonra 150 kişi hakkında soruşturma açılmasının izahı nedir?” demiş. Özetle şöyle devam etmiş:

Tıp Fakültesi’nden atılan hocaların hepsi Harmandar zamanında alınmıştır. Bu atılanların alındığında Dekan Prof. Dr. İrfan Altuntaş’tı. İrfan Altuntaş KHK ile Dumlupınar Üniversitesi’nden atılmıştır. Altuntaş, Tıp Fakültesinde görev yaptığı sırada tarihçi olan şimdiki rektör yardımcısı Prof. Dr. Bayram Akça, Fakülte Yönetim Kuruluna alınmış mıdır? Bu bir cemaat dayanışması mıdır? Diğer rektör yardımcısı Prof. Dr. Volkan Coşkun, 2012’de Muğla’ya gelen Nazlı Ilıcak’ın konferansına katılan 2 üniversite üst düzey yöneticisinden biridir. Diğeri, şimdi firari olan Prof. Dr. Mustafa Işıloğlu’dur. Ayrıca Volkan Coşkun, 7. Türkçe Olimpiyatları’nın bilim kurulu üyesidir.

xx            xx            xx

Mansur Harmandar ve ekibinin avukatlığını yağacak değilim. Gazeteci olarak bildiklerim varsa ve susarsam cinayete ortak olmuş olurum…

Sorular üniversiteyi tanımayanlar için şaşırtıcı ve akıl karıştırıcı… Kaç bin kişinin görev yaptığı bir üniversite 24 kişi ile temizken, 150 kişi ile kirlenir mi?… Yeni 150 kişi daha soruşturma geçirebilir, geçirmeyebilir de… Bunun izahı mı olur…

Harun Akın basın açıklaması yapmadan araştırsaydı, bize bile sorsaydı, eski Dekan Prof. Dr. İrfan Altuntaş’ın Muğla’da kadrosuz görev yaptığını, süresi dolunca Rektör Harmandar’ın sözleşme yenilemediğini ve Altuntaş’ın geldiği Isparta’ya döndüğünü öğrenirdi.

Cemaatle nasıl rektör pazarlığı bu?!

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bayram Akça tarihçi olduğu için Tıp Fakültesi yönetiminde yer alamaz… Alamayacağını kim olsa bilir. Devlet Hastanesi’nin Araştırma Hastanesi olarak kullanılabilmesi için Valilik ile Rektörlük arasında bir protokol yapılmış; Vali ve Rektör ile birlikte Prof. Dr. Akça Araştırma Hastanesi yönetiminde yer almışlardı…

Cemaat protokolün neresinde?!

Muğla’da Kültür ve Sanat Topluluğu” vardı, hala var mı bilmiyorum; Nazlı Ilıcak’ı Muğla’ya üniversite değil, o topluluk getirmişti… Konferansa Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Işıloğlu ve Rektör Danışmanı Prof. Dr. Mustafa Volkan Coşkun ile dönemin AK Parti İl Başkanı Nihat Öztürk de katılmış ve o zaman AK Parti Kadın Kolları Başkanı olan Nurzile Çavuşoğlu tarafından da Ilıcak’a plaket ve çiçek takdim edilmişti…

Bir de benden anekdot: Şimdi nerelerde bilen yok. Cihan Haber Ajansı’nın Muğla Temsilcisi Kayber Avcı’nın üniversitede bir ara akreditasyonu kaldırılmıştı. Bir grup gazeteci rektörle görüşüp yeniden üniversiteye giriş çıkışını sağlamıştık. Kayber üniversite ve rektör lehine haber yapmamaya hep özen göstermiştir.

O Rektör Prof. Dr. Harmandar idi…

xx            xx            xx

BBP Muğla İl Başkanı Harun Akın’ın, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi yönetimi ile ilgili iddialarına Rektör Prof. Dr. Mansur Harmandar’ın verdiği yazılı yanıt oldukça uzun.

Açıklamasına “Büyük Birlik Partisi Muğla İl Başkanı Harun Akın tarafından 14 Kasım 2016 tarihinde kamuoyuna yapılan basın açıklamasında Üniversitemizi hedef alan iddialar Hükümetimizin FETÖ terör Örgütüyle mücadele miladı olarak belirlediği 17-25 Aralık 2013 öncesiyle alakalı, tamamen yasal, kanunlara uygun olarak gerçekleştirilen işlemlerle ilgili olup, Üniversitemizi yıpratmaya yönelik kasıtlı iddialardır.” diye başlayan Harmandar’dan özetle şu ifadeleri paylaşalım:

Rektörlüğe başladığım 04 Aralık 2010 tarihinden önce ve sonrasında hiçbir grup ve siyasiyle pazarlığım olmamış ve hiçbir kimseye iradem dışında görev verilmemiştir. İddialar iftira ve art niyetlidir. Üniversitemizde rektör adayı olduğum üç dönemde de %50 üzerinde oy almışımdır. 

Üniversitemiz, Türkiye’deki Üniversiteler arasında FETÖ’yle en kararlı mücadele eden bir Üniversitedir. Bu güne kadar suçlularla ilgili işlemler kararlılıkla yapılmış olup, itiraz edenlerin de durumu, yasal olarak yeniden değerlendirilmektedir. Söz konusu iddialarla ilgili üniversitemizce yasal yollara başvurulacaktır.

xx            xx            xx

Görünen o ki yeni rektör belirleme süreci başladı. Umarız belden aşağı vuruşlar sürmez ve üniversitede rektör olabilecek kişi kalmaması ile karşı karşıya kalınmaz…

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets